Raspunde la subiect  [ 19 mesaje ] 
 Nagykallo - Ungaria 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2011, 22:22
Mesaje: 9
Localitate: Otelu Rosu - CS
Mesaj Nagykallo - Ungaria
Asa cum am promis , am revenit cu detalii , poze si informatii , de pe superba locatie Nagykallo , pe care am avut placerea sa pescuiesc.
Intradevar conditiile sunt exceptionale la Nagykallo.La casute ai tot confortul necesar.Zilnic este ridicat sacul cu gunoi si este pus alt sac nou.La 2 casute este cate o toaleta.La intrarea pe balta este un bar unde se pot servii bauturi racoritoare , alcoolice , bere , vin , cafea , etc.Tot aici sunt grupuri sanitare foarte curate si dotate, deasemenea mai sunt dusuri pentru femei si barbati.Mancarea se poate comanda in functie de cum doreste fiecare , mic dejun , pranz , cina , si este adusa la fiecare casuta in parte. Pretul pentru 3 mese pe zi este de aprox. 10-12 euro. Se mai poate comanda si pizza.Cine doreste sa faca mancare la casuta , are la dispozitie loc special amenajat pentru a face focul si suport pentru ceaun.Fiecare stand (casuta) este dotata cu ponton , barca din fibra, saltea de primire. Alte detalii se pot observa si din pozele postate.
Gazdele au fost foarte primitoare si foarte ospitaliere , dar totodata au facut tot posibilul ca prezenta lor sa fie foarte discreta , iar noi sa ne simtim cu adevarat in "Raiul Crapilor".
Deocamdata , pentru mine este partida cea mai reusita pe care am avut-o la pescuitul crapului.Am reusit sa pun pe saltea un numar de 29 bucati in greutate totala de 390,58 kg , iar media a fost de 13,46 kg/buc.
Repartizarea a fost cam urmatoarea:
- 9 bucati intre 8 si 10 kg
- 12 bucati intre 10 si 15 kg
- 6 bucati intre 15 si 20 kg ( dintre care 4 buc. peste 18 kg.)
- 2 bucati peste 20 kg ( 20,5 si 22,5 kg.)
Am avut niste driluri adevarate , crapii fiind foarte bataiosi.Deasemenea am avut si 3 driluri duble.
Partenerul meu de ponton , Tibi , cu toate ca mai mult a fost ocupat cu treburi organizatorice , astfel incat toata lumea sa fie multumita , totusi a reusit sa-si aduca contributia cu un numar de 12 bucati , in greutate totala de 154,6 kg , astfel:
- 3 bucati intre 8 si 10 kg
- 6 bucati intre 10 si 15 kg
- 2 bucati intre 15 si 20 kg ( dintre care 1 buc. peste 18 kg)
- 1 bucata peste 20 kg ( respectiv 23,2 kg)
Ambii am reusit sa adunam 545,18 kg.
Acum o sa postez cateva poze (din sutele facute) , care sper sa va faca placere.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Postez si cateva poze in care sa nu avem crapii in brate.

Pregatirea unei mici gustari:

Imagine

Hranirea ratustelor din dotare:

Imagine

Pregatirea unei strategii:

Imagine

Lupta corp la corp (mustata contra mustata):

Imagine

Ce stiu sa faca crapii unguresti:

Imagine

Atat s-a concentrat pana a adus furtuna:

Imagine

Dupa furtuna:

Imagine

Pana mi s-au uscat hainele , am imprumutat ceva de la Tibi:

Imagine

Si sarbatorirea primului crap +20 kg.


Imagine
Imagine
Imagine

Deasemenea cateva poze cu interiorul casutelor si grupurile sanitare , pentru a va putea face o imagine cat mai realista despre aceasta locatie minunata :

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

In final o poza cu D-na si Dl. Pamer , patronii locatiei , niste oameni deosebiti.(poza este realizata in barul de la intrarea pe balta).

Imagine

Pentru informatii , rezervari si alte detalii despre aceasta locatie puteti intra pe :

http://www.nagykalloihorgaszto.hu/ro/index.php

_________________
Imagine "TAURUS CARP TEAM"


26 Feb 2011, 13:57
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Mario , foarte frumoasa prezentare si pozele , multumim pt timpul acordat

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


26 Feb 2011, 15:08
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
in special poza cu tine in pantalonii colegului :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


26 Feb 2011, 15:13
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2011, 22:22
Mesaje: 9
Localitate: Otelu Rosu - CS
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
carpmaster scrie:
Mario , foarte frumoasa prezentare si pozele , multumim pt timpul acordat


Ma bucur ca v-a placut! :D

_________________
Imagine "TAURUS CARP TEAM"


26 Feb 2011, 17:01
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Mario,pestishorul ala micul auriu,la bagat Tibi la ciorba de peshte? :lol: :lol:

_________________
Team Select Baits Romania


26 Feb 2011, 17:09
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 21 Feb 2011, 22:22
Mesaje: 9
Localitate: Otelu Rosu - CS
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Nuuuuuuuuu!!! Doamne fereste!!!! :lol:
Posteaza si tu ceva poze de pe Nagykallo , ca si tu ai avut capturi frumoase acolo. ;)

_________________
Imagine "TAURUS CARP TEAM"


26 Feb 2011, 17:12
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Superb.Si ce potential are balta :o :o :o :o

_________________
BARICADA CRAP CLUB


26 Feb 2011, 17:55
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
E un lac excelent,conditii de cazare si pescuit extraordinare,un loc de pescuit unde poti merge doar cu echipamentul de baza si bani in buzunar.Insa este un lac cu toane,unde nimic nu este previzibil,cateodata este nevoie de foarte multa munca daca vrei sa prinzi peste acolo.Cu tot aspectul de artificial ,pestii sint deosebit de mofturosi si foarte circumspecti.Adaugati la asta si populatia mare de somn american din lac si aveti un tablou deosebit de complex,a ceea ce inseamna Nagykallo.

_________________
Team Select Baits Romania


26 Feb 2011, 19:52
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
mariusangler scrie:
E un lac excelent,conditii de cazare si pescuit extraordinare,un loc de pescuit unde poti merge doar cu echipamentul de baza si bani in buzunar.Insa este un lac cu toane,unde nimic nu este previzibil,cateodata este nevoie de foarte multa munca daca vrei sa prinzi peste acolo.Cu tot aspectul de artificial ,pestii sint deosebit de mofturosi si foarte circumspecti.Adaugati la asta si populatia mare de somn american din lac si aveti un tablou deosebit de complex,a ceea ce inseamna Nagykallo.



Daca ati pescuit acolo poate ne puteti spune mai mult despre:
- La ce este obisnuit pestele sa traga?
- in ce masura prezenta somnului american deranjeaza pescuitul la crap?
- pestele intra si la pescuitul din mana sau doar la plantat?
- cu ce monturi pescuiti acolo?
si nu in ultimul rand recomandari de locuri bune de pescuit pe balta,asi vrea sa ajung anul asta pe acolo.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


27 Feb 2011, 09:25
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 20:09
Mesaje: 51
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Am fost si noi,Edy + eu , in octombrie la Nagy.am prins o peste in 4 zile . nu am fost pregatiti si nu stiam cu ce se mananca balta .
S-a prins semnificativ doar pe standurile 14 si 1 si 9, posibil ca pestele sa se fi retras pentru iernat.Noi am stat pe casuta nr.8 , langa noi,
la casuta nr.9 au dat recital doi prieteni din Cluj,Alin Chiorean si Calin Vadean,care au stiut cum se poate prinde peste si au venit pregatiti cu pelete.au
pescuit la pelete si porumb si au prins vreo 30 de pesti intre care doar unul over 15 ( 17.6kg).
Au pescuit si plantat si de pe mal,au nadit concentrat din balta o data pe zi si in rest saculetii au facut legea :)
personal cred ca balta nu tine chiar atat peste cat se spune, dar sunt de remarcat conditiile excelente.ca un sfat dac asa merge, as merge
doar in aprilie - mai - iunie si doar pe locuri de capat 1,2,6,7,13,14.
Ah, sa nu uit, balta are o latime de 60-70 pentru un mal si niste canale la 20-30m de mal care tin peste !
poate o sa va dea mai multe informatii cineva care a prins peste mare pe acolo !
PS. faceti ceva si micsorati pagina ca e tare nashpa sa tot muti cursorul ca sa citesti toate
randurile pe lungime ...


27 Feb 2011, 11:22
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
david nicu scrie:
mariusangler scrie:
E un lac excelent,conditii de cazare si pescuit extraordinare,un loc de pescuit unde poti merge doar cu echipamentul de baza si bani in buzunar.Insa este un lac cu toane,unde nimic nu este previzibil,cateodata este nevoie de foarte multa munca daca vrei sa prinzi peste acolo.Cu tot aspectul de artificial ,pestii sint deosebit de mofturosi si foarte circumspecti.Adaugati la asta si populatia mare de somn american din lac si aveti un tablou deosebit de complex,a ceea ce inseamna Nagykallo.



Daca ati pescuit acolo poate ne puteti spune mai mult despre:
- La ce este obisnuit pestele sa traga?
- in ce masura prezenta somnului american deranjeaza pescuitul la crap?
- pestele intra si la pescuitul din mana sau doar la plantat?
- cu ce monturi pescuiti acolo?
si nu in ultimul rand recomandari de locuri bune de pescuit pe balta,asi vrea sa ajung anul asta pe acolo.


Am scris in numarul din noiembrie al revistei Aventuri la Pescuit,un articol complex legat de pescuitul pe acest lac.Cum zice si Dorulet in perioada de primavara cand somnii pitici,nu sint activi sau foarte putin activi,cam orice nada de calitate produce capturi frumoase,insa si atunci pescuitul este influentat de standul pe care l-ai inchiriat.In general capetii lacului fac legea,dar localizarea exacta si pescuitul precis fac de fiecare data diferenta.In lunile calde ale anului ,cand somnii pitici sant foarte activi ,devine importanta alegerea unor nade pe care acestia sa nu le atace in momentul cand sant date la apa.Merg bine alunele tigrate preparate in talin sau sirop de porumb,insa dimensiunea capturilor este clar influentata de pescuitul la bile.Cam tot ce este iute,picant si foarte condimentat nu este pe placul somnilor pitici,asa ca aveti in vedere acest mod de prepararea al bilelor.Ca si standuri cel mai ok este nr. 14 apoi 0 si 1 ,ca o informatie utila linga insula din stanga standului 1 este scufundat intentionat un copac urias,care nu se poate gasi decat cu sonarul.In rest ca structuri,este canalul care circula pe toata circumferinta lacului cam la 20-25 mt in fata standurilor si insulele care se afla in fata poantoanelor,care insa am observat ca nu prea tin peste si abordarea lor este total gresita.Cel mai indicat este pescuitul plantat ,efectuat dupa o buna verificare a suprafetei din fata standului cu sonarul.In lunile calde cand pestele este apatic este singura sansa de a salva partida de pescuit,in afara cazului cand se inchiriaza casuta nr. 14 care din cauza ca este situata in capatul de la iesire al lacului si are o zona de refugiu in stanga,tine peste cam tot timpul anului.Nu incercati sa folositi boilioesuri pe baza de belachan pentru ca sint ca un magnet pentru somnii pitici.Odata ajunsa in apa bila rezista cam 5 minute si odata ajunsi in zona dracii aia mici nu mai pleaca asa usor de acolo.Peste este destul,este foarte bataios,ciortanii de acolo au intre 8 si 12 kg si merg foarte bile la alune tigrate.Exista exemplare intre 25 si 28 de kg,bagati la prima populare,am vazut poze cu ei cand au fost adusi si nu au fost prinsi niciodata insa cea mai mare masa a pestilor au acum intre 12 si 18 kg.Numarul celor peste 18 kg este de 48 de bucati ,asa ca sansa de a lovi unul over 20,la un pescuit de primavara sau toamna este foarte buna.

_________________
Team Select Baits Romania


27 Feb 2011, 13:34
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Va multumesc pt informati,si sincer abia astept provocarea cu aceasta balta.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


27 Feb 2011, 13:55
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
O sa urc pe forum cateva foto,facute pe pontoanele ,,o'' si ,, 1'' din diferite unghiuri sa aveti o idee despre zonele de interes de acolo.
Ponton 1 ,in dreapta fundal se vede casuta si pontonul nr.14
Imagine
Ponton 1 stanga fundal,in dreapta balizei cam la 8 mt incepe copacul scufundat.
Imagine
Vedere ansamblu ponton 1
Imagine
Vederi ansamblu ponton o.Dreapta se vede zona de refugiu.
Imagine
Imagine
Lupte cu ,,ciortanii'' de pe lac.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
12 kg de muschi si vitamine
Imagine
In asteptare....
Imagine
Montura si nada....X
Imagine
La plantat cu barcutza.... :mrgreen: sa va luati o perinutza serioasa....
Imagine

_________________
Team Select Baits Romania


27 Feb 2011, 17:29
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2011, 11:42
Mesaje: 113
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
frumoase poze,frumosi pesti dar tot pescarul este mai frumos :D
felicitari pentru partida si pentru poze.
si ca o intrebare extra.
doriti sa pescuiti si pe baltile din jurul bucurestiului?
sau mai bine asa: intre lacurile din Ungaria si Romania, ce preferati?


27 Feb 2011, 20:27
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2011, 20:13
Mesaje: 507
Localitate: Timisoara
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
unicul peste in 4 zile ,dupa cum zicea si partenerul meu Doruletz !!!!!

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
eu
Imagine

doruletz
Imagine

Alin Chiorean si 17,6 kg

Imagine

Doru ,junioru si un potol pe cinste
Imagine

de pe casuta 8
Imagine

prezentare regiune:))))))

Imagine

munca intensa
Imagine

noapte cu -

Imagine

la plantat
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

alta dimineata cu -
Imagine

tot Alin cu 17,6 kg
Imagine

o partida reusita cu papa si beutaura grupa mare, cu prieteni de calitate,pacat ca nu ne-au deranjat mustaciosii.......

_________________
Imagine

Imagine


27 Feb 2011, 22:13
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Liviu Dragos scrie:
frumoase poze,frumosi pesti dar tot pescarul este mai frumos :D
felicitari pentru partida si pentru poze.
si ca o intrebare extra.
doriti sa pescuiti si pe baltile din jurul bucurestiului?
sau mai bine asa: intre lacurile din Ungaria si Romania, ce preferati?


Prefer lacurile,unde este o provocare sa scoti un peste adevarat.Anul asta am cateva proiecte pe lacuri din Serbia si Ungaria.In Ungaria voi merge la Deritoto si Atka .Deritoto este, un lac format intr-o vale inundata,unde padurea a fost lasata intreaga in lac ;) sint crapi mari si multi,greu de scos din cauza agataturilor crunte,insa satisfactia este cu atat mai mare.Atka este in delta Tisei,un brat al Tisei inchis si transformat in rezervatie.Copacii uriasi au fost rupti de furtuni si aruncati in lac,la fel plin de agagaturi ,iar ca bonus, peste tot este plin de colonii de scoici de toate dimensiunile.Lacul e plin da crapi salbatici proveniti din Tisa si de amuri uriasi unii trec bine de 30 de kg.Veti citi in paginile revistei Aventuri la Pescuit,toate episoadele iesirilor in strainatate.La noi in vest cum nu avem lacuri ,care pot satisface pretentiile crapistilor,care vor un peste peste 15 kg pe saltea,sintem din pacate nevoiti sa luam drumul tarilor invecinate,unde nu numai ca este mult mai ieftin,dar si conditiile nu se pot compara cu cele de la noi.
Cateva imagini de pe lacul Deritoto.
http://deritoto.hu/dt55.html
Cateva imagini cu pestii care se afla in topul capturilor,insa nu neaparat cei mai mari din lac.
http://deritoto.hu/dt113433.html
Aici sint crapii capitali.
http://deritoto.hu/kep.php?&kep=duplica ... pg&szoveg=
http://deritoto.hu/kep.php?&kep=duplica ... pg&szoveg=
http://deritoto.hu/kep.php?&kep=duplica ... pg&szoveg=
Vedere din zona amenajata cu casute si poton.
http://deritoto.hu/dt212293.html

_________________
Team Select Baits Romania


27 Feb 2011, 22:59
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Cateva imagini de la Atka,realizate de Dan Iercosan acum cativa ani.
http://www.wsbteam.com/povesti-cu-pesti ... d-ungaria/

_________________
Team Select Baits Romania


27 Feb 2011, 23:15
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Cateva ,,torpile" de Atka.
http://www.youtube.com/watch?v=LopZp2J5D5Y

_________________
Team Select Baits Romania


27 Feb 2011, 23:43
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: Nagykallo - Ungaria
Pt cei care vor sa mearga acolo,pe pagina principala,este un filmulet facut de cei de la PV-Tv.Faceti clic pe crapul din fereastra,filmarile sint facute toate de pe pontonul unu.
http://nagykalloihorgaszto.hu/index.php

_________________
Team Select Baits Romania


11 Mar 2011, 09:34
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 19 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle