Raspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 pofta buna natiune! 
Autor Mesaj
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Membru din: 29 Ian 2011, 13:43
Mesaje: 2564
Mesaj pofta buna natiune!
pofta buna natiune!
cu putin timp in urma ...bomboana pe coliva!
http://agvps.ro/docs/COMUNICAT%20-%20re ... 202012.pdf

cine a fost prezent si implicat activ sa ia cu sare :roll: :idea:

_________________
Baricada Carp Club


25 Sep 2012, 20:22
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 18:11
Mesaje: 128
Mesaj Re: pofta buna natiune!
si acum intrebarea cheie: riscam sa avem probleme ca trimitem la Mondiale un lot care nu a castigat campionatul intern?


26 Sep 2012, 01:04
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: pofta buna natiune!
dumitrescu cristian scrie:
si acum intrebarea cheie: riscam sa avem probleme ca trimitem la Mondiale un lot care nu a castigat campionatul intern?

NU !
Ce treaba crezi ca are CIPS-Fips cu modul in care fiecare natiune isi face selectia lotului ?


26 Sep 2012, 08:31
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: pofta buna natiune!
george scrie:
dumitrescu cristian scrie:
si acum intrebarea cheie: riscam sa avem probleme ca trimitem la Mondiale un lot care nu a castigat campionatul intern?

NU !
Ce treaba crezi ca are CIPS-Fips cu modul in care fiecare natiune isi face selectia lotului ?

CIPS-FIPS nu are nici o treabă cu modul în care fiecare națiune își face selecția lotului național. În schimb este treaba națiunilor cum își trimit reprezentanții la forurile sportive internaționale. Acest lucru este de necontestat, întrucât este stabilit prin lege.
Ia uite ce scrie legea:
Regulament de aplicare a Legii nr. 69/2000, aprobat prin HG 884/2001
..........................................................
Art. 20. - Ministerul Tineretului si Sportului autorizeaza participarea reprezentativelor nationale la campionatele mondiale, europene si regionale in baza cererii scrise a federatiei sportive nationale, care va cuprinde:
a) locul si data desfasurarii actiunii;
b) obiectivele de performanta;
c) componenta nominala si calitatea oficiala a fiecarui membru in delegatie.
Statul român nu a emis o astfel de autorizație, AGVPSR nefiind recunoscută ca structură sportivă. Nici afilierea la CIPS nu s-a făcut cu respectarea legii. Iată ce zice același regulament:
Art. 19. -
(1) Ministerul Tineretului si Sportului avizeaza afilierea federatiilor sportive nationale la federatiile sportive internationale si la alte foruri europene sau mondiale si autorizeaza afilierea tuturor organizatiilor cu profil sportiv la forurile internationale de specialitate, in baza urmatoarelor acte:
a) copie de pe hotararea judecatoreasca definitiva si irevocabila privind dobandirea personalitatii juridice sau de pe incheierea prin care s-a dispus inscrierea persoanei juridice in Registrul asociatiilor si fundatiilor;
b) actul constitutiv si statutul, autentificate;
c) statutul forului international de specialitate, in traducere legalizata;
d) angajamentul solicitantului, conform caruia cheltuielile care decurg din calitatea de membru afiliat vor fi suportate din surse financiare proprii.
(2) Conditiile avizarii sau autorizarii afilierii prevazute la alin. (1) se stabilesc prin ordin al ministrului tineretului si sportului.
ANST a solicitat CIPS documentele de afiliere ale AGVPSR. CIPS nu le deține. Orice om serios poate trage concluzia cuvenită asupra a ce se întâmplă.
FRPS nu a făcut nici un demers pentru blocarea acestei competiții oficiale, din respect pentru pescarii sportivi. În ce privește organizatorul, respectiv AGVPSR, am făcut demersurile prevăzute de legea privind asociațiile (OG 26/2000). Iată ce prevede legea:
Art. 14.
Daca asociatia, prin natura scopului sau obiectivelor propuse, urmeaza sa desfasoare activitati pentru care, potrivit legii, sunt necesare autorizatii administrative prealabile, aceste activitati nu vor putea fi initiate, sub sanctiunea dizolvarii pe cale judecatoreasca, decat dupa obtinerea autorizatiilor respective.
Am notificat AGVPSR încă de anul trecut să intre în legalitate și a refuzat. Rezultatul?
http://portal.just.ro/InstantaDosar.asp ... AyMTMzNTA*


26 Sep 2012, 09:58
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Legea asta este valabila atunci cand Federatia este legal constituita si detine drepturile de organizare impreuna cu toate avizele.

Pina atunci este liber dreptul la visare.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


26 Sep 2012, 11:49
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Vă doresc vise plăcute, domnule Nicu. Numai să fiți atent atunci când vă treziți și o să aveți în față cruda realitate.


26 Sep 2012, 14:28
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Sunt treaz de mult tinere problema este ca nu prea am ce face in cea ce priveste pasiunea asta a mea.
Si iti spun si de ce,

Am de ales intre un sistem vechi si plin de cari si un asa zis sistem nou pe care la inhatat un individ ce isi imagineaza ca va ajunge dumnezeul lui prin recitarea unor legi.
Ce nu ai inteles tu individule este ca acest fenomen in care tu visezi sa fi dumnezeul lui este unul amical si asa va ramane pentru majoritatea implicata,tu poti continua sa ne reciti diverse legi si planuri ale tale rez I'll stim cu toti.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


26 Sep 2012, 16:00
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: pofta buna natiune!
bine spus!

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


26 Sep 2012, 16:05
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Popescule iata un vis de-al tau devenit realitate,dar nu pt tine............


http://www.pvtv.ro/pescuit/deschidere-c ... ?nggpage=2

_________________
BARICADA CRAP CLUB


26 Sep 2012, 17:00
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Stimate Domnule Popescu,



Va atasam Invitatia la evenimentele prilejuite de Campionatul Mondial de Pescuit la Crap.



Ne-ar face o deosebita placere daca ati putea participa.





Cu stima,

Florin Carstocea

President

SC RIG SERVICE SA

Marc Aureliu Street no. 18

ROMANIA

Phone:+40241 586.406

Fax: +40241 586.448

E-mail: f.carstocea@rig-service.com

office@rig-service.com

www.rig-service.com



Description: CARTSOCEA FLORIN.jpg


2 Attached files| 988KB

image001.jpg
INVITATII.pdf

View SlideshowDownload All

Pe tine nu te-a invitat nimeni?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


28 Sep 2012, 08:27
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: pofta buna natiune!
popescu stefan scrie:
Stimate Domnule Popescu,



Va atasam Invitatia la evenimentele prilejuite de Campionatul Mondial de Pescuit la Crap.



Ne-ar face o deosebita placere daca ati putea participa.





Cu stima,

Florin Carstocea

President

SC RIG SERVICE SA

Marc Aureliu Street no. 18

ROMANIA

Phone:+40241 586.406

Fax: +40241 586.448

E-mail: f.carstocea@rig-service.com

office@rig-service.com

http://www.rig-service.com



Description: CARTSOCEA FLORIN.jpg


2 Attached files| 988KB

image001.jpg
INVITATII.pdf

View SlideshowDownload All

Pe tine nu te-a invitat nimeni?
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:




Si de ce nu te-ai dus?Ai simtit ca este groasa daca te duci acolo?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


28 Sep 2012, 08:35
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Nu sunt așa de sperios. Dar nu pot gira prin prezența mea o activitate organizată de niște impostori cum sunt cei de la AGVPSR.
PS Cred că ai observat că invitația a fost trimisă personal de către domnul Cârstocea și nu de un funcționar oarecare. Ai înțeles ceva din acest fapt?


28 Sep 2012, 09:13
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: pofta buna natiune!
popescu stefan scrie:
Nu sunt așa de sperios. Dar nu pot gira prin prezența mea o activitate organizată de niște impostori cum sunt cei de la AGVPSR.
PS Cred că ai observat că invitația a fost trimisă personal de către domnul Cârstocea și nu de un funcționar oarecare. Ai înțeles ceva din acest fapt?



Dle Popescu...daca echipa Romaniei castiga CM ... federatia romana de pescuit pe care o conduceti recunoaste medalia de aur???

ps: va intreb pt ca ati spus ca celelalte medalii aduse de Romania la CM-uri nu le recunoasteti.


28 Sep 2012, 14:51
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Nu am spus niciodata asa ceva. Ramane sa vedem care va fi modalitatea de a recunoaste aceste medalii si a le inregistra la ANST pentru palmaresul sportivilor. Nu uitati ca un campion mondial beneficiaza de renta viagera. AGVPSR sunt convins ca nu este interesata de asa ceva. Ea este cu cainii, cu trofeele de vanatoare si cu banii pescarilor sportivi.


28 Sep 2012, 15:11
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2007
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Popescu,
De ce nu ai onorat invitatia lui Carstocea?

_________________
Baricada Carp Club


28 Sep 2012, 23:58
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: pofta buna natiune!
razvan ulmeanu scrie:
Popescu,
De ce nu ai onorat invitatia lui Carstocea?

Dintr-un motiv foarte simplu; nu pot participa la o competitie orgganizata de AGVPSR care , in baza documentelor pe care le detin, este afiliata fraudulos la CIPS. In raspunsul pe care l-am dat domnului Castocea tocmai acest lucru am subliniat. Si ca sa nu fie dubii, il postez mai jos:

Stimate domnule Cârstocea,
Vă mulțumesc pentru invitația dumneavoastră și vă asigur de respectul meu pentru modul cum ați înțeles să vă implicați pentru a crea poate cea mai competitivă pistă de competiții din lume. Federația pe care o conduc, după ce va obține autorizațiile necesare, va propune Guvernului României, bineînțeles cu acceptul dumneavoastră, emiterea unei Hotărâri de Guvern pentru a include această locație în Registrul național al bazelor sportive din România.
Nu pot onora invitația dumneavoastră, întrucât ar însemna să girez prin prezența mea o activitate care, în conformitate cu prevederile Legii sportului, este organizată ilegal și de o asociație care este afiliată la CIPS prin fraudă. Știți foarte bine că ANST nu a autorizat AGVPSR în vederea începerii negocierilor cu CIPS pentru organizarea Campionatului Mondial în România și nu a autorizat participarea echipei naționale la această competiție oficială. Nici Campionatul Național găzduit de către pista dumneavoastră nu poate fi recunoscut întrucât aceste competiții oficiale se organizează de către federațiile sportive, nicidecum de o asocație dovedită a fi neautorizată.
Oricum, vă doresc succes și sper ca această competiție, ilicită din punctul meu de vedere, să fie o excelentă promovare a pistei de competiții pe care ați realizat-o și pe viitor să fie o locație căutată de cât mai mulți pescari. În acest sens nici nu am întreprins vreo acțiune în instață pentru a bloca acest eveniment sportiv.
Primiți salutările mele cordiale.
Ștefan Popescu - președinte FRPS

From: Florin Carstocea <f.carstocea@rig-service.com>
To: popescu_stefan1956@yahoo.com
Sent: Monday, September 24, 2012 11:04 AM
Subject: Invitatie Campionatul Mondial de Pescuit la Crap


Cred ca asa era corect.


29 Sep 2012, 07:20
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: pofta buna natiune!
popescu stefan scrie:
.......


Cred ca asa era corect.


Ai ratat o ocazie de a-i informa direct pe cei de la CIPS in legatura cu intentiile Federatiei ! Mai mult, dupa ce a declarat aseara Carstocea in legatura cu necesitatea unui for superior care sa se ocupe numai de pescuit, cred ca ai fi avut sprijinul lui intr-o discutie directa cu cei de la CIPS ! E clar ca magnatul de la Corbu s-a lamurit in legatura cu AGVPS, ptr. ca in afara de aprobarea proiectului Corbu in defavoarea celui de la sarulesti, nu a avut parte de nici un alt sprijin !


29 Sep 2012, 10:08
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Nu duce grija. CIPS cunoaste deja situatia, iar discutiile cu dl. Carstocea se porta demult. Stie foarte bine ca alta federatie nu se mai poate infiinta. Vad ca singurii care nu s-au prins sunt pescarii. :lol: :lol: :lol:


29 Sep 2012, 10:23
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: pofta buna natiune!
popescu stefan scrie:
....... Vad ca singurii care nu s-au prins sunt pescarii. :lol: :lol: :lol:

Aici gresesti ! De fapt sunt convins ca nici tu nu crezi ce-ai scris mai sus si stii foarte bine ca pescarii nu au vre-o problema cu federatia, au o problema cu persoana ta !


29 Sep 2012, 11:27
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: pofta buna natiune!
Nu ma deranjaza pozitia pescarilor, atata timp cat interlocutorii federatiei sunt cluburile sportive. Obiectivul este mult prea important ca sa te poticnesti de parerile unora sau altora.


29 Sep 2012, 12:05
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle