Raspunde la subiect  [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Urmatorul
 scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!! 
Autor Mesaj

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
gabi scrie:
carping si agvps au facut pace, nu mai au treaba prin instanta ,asa ca nu vad cu cine va intalniti pe 22 ianuarie :roll:

E treaba lor. Instanța este obligată să soluționeze cererea în intervenție, având în vedere că este vorba de o ilegalitate de ordine publică. Nu are legătură cu pacea lor. Trebuie să se verifice dacă Campionatul Național a fost organizat legal. Eu zic că nu.


08 Ian 2013, 09:44
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Domnule Popescu din pacate doar dv considerati asta nu si forumurile nationale si internationale.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


08 Ian 2013, 09:52
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
david nicu scrie:
Domnule Popescu din pacate doar dv considerati asta nu si forumurile nationale si internationale.

Te rog să precizezi ce for (nu forum :) ) românesc recunoaște AGVPSR ca reprezentant al pescuitului sportiv din România, așa cum sunt recunoscute toate cluburile sportive. Cu nume și prenume!


08 Ian 2013, 10:02
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Domnule daca nu sunteti la curent cu noutatile Romania a fost recunoscuta Campioana Mondiala intr-o competitie organizata de AGVPS.
De cine trebuie sa mai fie recunoscuta ?
De justitia Romana?
Sau de Federatia dv inexistenta?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


08 Ian 2013, 10:16
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
david nicu scrie:
Domnule daca nu sunteti la curent cu noutatile Romania a fost recunoscuta Campioana Mondiala intr-o competitie organizata de AGVPS.
De cine trebuie sa mai fie recunoscuta ?
De justitia Romana?
Sau de Federatia dv inexistenta?

Nu. De autoritățile competente ale statului român și anume de Ministerul Tineretului și Sportului. Apropo, Clubul Baricada este recunoscut ca structură sportivă sau este recunoscut doar de acest forum?
PS Dacă federația este inexistentă, cum de se judecă cu AGVPSR? :D
Citiți aceste texte și meditați asupra lor:
ART. 20
Ministerul Tineretului şi Sportului autorizează participarea reprezentativelor naţionale la campionatele
mondiale, europene şi regionale
în baza cererii scrise a federaţiei sportive naţionale, care va cuprinde:
a) locul şi data desfăşurării acţiunii;
b) obiectivele de performanţă;
c) componenţa nominală şi calitatea oficială a fiecărui membru în delegaţie.
ART. 21
(1) Ministerul Tineretului şi Sportului autorizează desfăşurarea pe teritoriul României a campionatelor
mondiale, europene şi regionale, în următoarele condiţii:
a) angajarea de negocieri cu organismele sportive internaţionale privind acceptarea candidaturii federaţiilor
sportive naţionale de organizare în România a unor competiţii sportive oficiale - campionate mondiale,
europene sau regionale - se poate realiza numai cu aprobarea prealabilă a Ministerului Tineretului şi Sportului;
b) aprobarea pentru depunerea candidaturii unei federaţii sportive naţionale de a organiza în România
campionate mondiale, europene şi regionale se acordă cu respectarea următoarelor cerinţe:
- prezentarea devizului de cheltuieli şi precizarea surselor din care vor fi acoperite acestea;
- prezentarea angajamentului scris al deţinătorului bazei sportive în cadrul căreia urmează să se desfăşoare
competiţia, care să confirme asigurarea tuturor condiţiilor necesare;
- prezentarea programului de măsuri privind organizarea şi desfăşurarea competiţiei.
(2) După acordarea dreptului de organizare în România a competiţiei sportive oficiale de către organismul
internaţional federaţia sportivă naţională acţionează în scopul pregătirii, organizării şi desfăşurării competiţiei în
cele mai bune condiţii.
Deci în numele cărei Românii a organizat AGVPSR Campionatul Mondial? A fost autorizată sau nu? Eu zic că nu. Și știu ce spun.


08 Ian 2013, 10:44
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Domule David,
Dacă tot sunt banat pe Crapmania, v-aș ruga să adresați o întrebare la Adunarea vânătorilor. Ce se întâmplă dacă AGVPSR va fi dizolvată? Așa, de amorul artei. Pe 28 ianuarie 2013 se judecă cererea de dizolvare a AGVPSR. Și nu este o întrebare fără sens.


14 Ian 2013, 13:04
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Popescule daca tot ai intrebari de pus si nu mai ai unde dute in instanta ca doar sti ce ai de facut.
Observ ca te tot intereseaza situatia clubului Baricada ,de ce?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


14 Ian 2013, 16:17
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
david nicu scrie:
Popescule daca tot ai intrebari de pus si nu mai ai unde dute in instanta ca doar sti ce ai de facut.
Observ ca te tot intereseaza situatia clubului Baricada ,de ce?

Dintr-un motiv foarte simplu. Dl. Buhac, membru al clubului, este presedintele subcomisiei de crap al federatiei. Nu stiati? Apropo, v-am urmarit cu interes in emisiunea de la PVTV. Aveti o singura problema; legalitatea infiintarii clubului. Nu ar strica sa urgentati formalitatile. Apropo, colegul dumneavoastra de emisiune (Florentin Iuga) este un mincinos. Probabil ca s-a luat de la OTV si partidul in care este coleg cu alt mare mincinos pe numele lui Oliviu Orhei.
Dumnealui a facut chiar un interviu despre federatie si a depus documentatia de afiliere la FRPS. Il puteti viziona aici:
http://www.youtube.com/watch?v=7bCN7S3G2jc
Probabil, datorita varstei si problemelor politice i s-a scurtat tinerea de minte. A uitat ca in 2011 a dat like pe pagina de Facebook a frps. A uitat probabil ca i-am comunicat decizia de afiliere provizorie de afiliere si faptul ca de anul trecut nu mai are calitatea de presedinte al Carp Zone intrucat i-a expirat mandatul de presedinte. Raspunsul pe care mi l-a dat a fost ca nu-l mai intereseaza pescuitul la crap. Probabil aparitiile publice pot sa-l readuca in actualitate. Ce spun aici poate fi confirmat de Vlad Parfenie cu care am discutat acest aspect (fratii Perfenie si Costica Buhac fiind membri fondatori ai acestui club alaturi de Florentin Iuga) si care a mentinut decizia adunarii generale de a ramane afiliati la federatie. Ploaia de sportivi cu care se tot lauda Iuga, se regasesc in mare parte in cercul de prieteni (observati ca nu zic club) care se intituleaza Baricadacarp.
Cat despre problema AGVPSR nu se poate solutiona decat in instanta. Insasi punctele dumneavoastra de vedere converg in aceeasi directie. Problema este ca nu stiti de unde sa o apucati. Solutia a dat-o insasi AGVPSR prin organizarea Campionatului Mondial fara sa fie autorizat.
Si ca sa nu credeti ca va vand brasoave, solicitati lui Selaru sa va arate raspunsul ANST la adresa pe care a inaintat-o pentru ai solicita avizul de constituire ca structura sportiva. Actul respectiv va va da argumentul ca AGVPSR nu mai exista in pescuitul sportiv din Romania.
Va postez documentul oficial de la congresul AGVPSR unde veti gasi si adresa AGVPSR catre ANST.
http://agvps.ro/docs/BROSURA%20CONGRES%20-%202012.pdf fila 46. Numai bine!


14 Ian 2013, 22:04
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Nu ar strica sa cititi si fila 10, unde se da din nou in gat, recunoscand ca a continuat sa organizeze Campionatele nationale de pescuit, desi a fost amenintat (corect este notificat) cu dizolvarea. Aceasta dizolvare se va produce. Mai devreme sau mai tarziu. Oricum eu voi intra in istoria pescuitului nu atat ca realizatorul federatiei sportive de pescuit cat ca groparul AGVPSR. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
PS Daca aceste obiective se vor realiza, daclarati sus si tare ca pescarii sportivi au fost niste impotenti si ca a venit un necunoscut sa le rezolve problema? :lol: :lol: :lol: :lol:


14 Ian 2013, 22:43
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Mai draga hai sa iti mai spun un lucru,lasane pe noi in pace asa cum suntem adunati intr-un grup de prieteni si veziti dumneata de procesele pe care le ai pe rol.
Din pacate pt tine tot ce ai incercat pina acuma nu prea a tinut si nici nu cred ca vei face mare lucru deoarece esti singur fie ca o recunosti sau nu incerci marea cu degetul.
Costica Buhac din cate stiu poate fi ce vrea el din punctul meu de vedere inclusiv membru clubului Baricada, el oricum a fost alaturi de noi indiferent din ce club a facut parte.


Ref la intrebari eu le pun in nume personal sau in numele "grupului de prieteni" din care fac parte.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


14 Ian 2013, 23:08
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Tare mi-e teama ca nu o sa pot scapa de voi. Timpul o va dovedi.


14 Ian 2013, 23:20
Profil
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Eu nu mai inteleg nimic :!:
In sedinta extraordinara a Clubului Baricada au fost votate in unanimitate doua puncte ;
1. Inregistrarea documentelor cu noua conducere pentru obtinerea tuturor actelor conform legilor in vigoare .
2. Aderare Clubului la F.R.P.S .

Aceste doua puncte au fost impartasite de Mircea Gheran ,Dan Mitranescu , Maxx si ceilalti pescari veniti la pachet .
Nu veneam la Baricada pentru altceva chiar daca se poate obtine usor Certificat de Revolutionar al Pescuitului .
Repet FEDERATIA este SINGURA solutie .
Dupa data de 29.01 .2013 va veti convinge si dumneavoastra .

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


15 Ian 2013, 08:47
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Este adevărat domnule David Nicu? Precum văd printre dumneavoastră sunt oameni serioși care au înțeles care este calea pe care trebuie să meargă pescuitul sportiv.


15 Ian 2013, 09:20
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Buhac Constantin scrie:
Eu nu mai inteleg nimic :!:
In sedinta extraordinara a Clubului Baricada au fost votate in unanimitate doua puncte ;
1. Inregistrarea documentelor cu noua conducere pentru obtinerea tuturor actelor conform legilor in vigoare .
2. Aderare Clubului la F.R.P.S .

Aceste doua puncte au fost impartasite de Mircea Gheran ,Dan Mitranescu , Maxx si ceilalti pescari veniti la pachet .
Nu veneam la Baricada pentru altceva chiar daca se poate obtine usor Certificat de Revolutionar al Pescuitului .
Repet FEDERATIA este SINGURA solutie .
Dupa data de 29.01 .2013 va veti convinge si dumneavoastra .


Nea Costica,

Ai dreptate...urmeaza acum sa se scoata fiscale, timbrele, statutul...etc...ai un pic de rabdare ca dabia a inceput anul.


15 Ian 2013, 09:23
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
În ceea ce actul constitutiv și statutul vă pot sprijini, în așa fel ca atunci când veți solicita aderarea la federație să nu mai fie nevoie de alte modificări ale acestora pentru ca cererea de aderare să fie soluționată rapid.
PS Vă dau și un sfat gratuit. Nu încercați să faceți din club clacă. Mai precis, numărul membrilor fondatori să nu fie unul uriaș, ci cât mai restrâns din motive practice în ceea ce privește administrarea clubului. Pescarii care vor să adere la acest club, o pot face prin contracte sportive, care oricum va fi obligatoriu să fi depuse la federație.
PS Nu ar strica să vă grăbiți!


15 Ian 2013, 09:30
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Ref la aderarea la federatia lui Popescu asteptam o oferta concreta din partea conducatorului pt a putea fi analizata in cadrul grupului.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


15 Ian 2013, 12:07
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
david nicu scrie:
Ref la aderarea la federatia lui Popescu asteptam o oferta concreta din partea conducatorului pt a putea fi analizata in cadrul grupului.

Domnu Nicu David,
Federația nu ofertează pe nimeni. Afilierea este o opțiune a cluburilor pentru a putea participa la competiții sportive oficiale naționale și internaționale. Deci solicitarea vine de la cluburi, în baza Hotărârii adunării generale, iar federația, prin adunarea ei generală, hotărăște sau nu afilierea cluburilor. Aici oferta concretă trebuie să vină din partea cluburilor. Pentru a fi afiliat, un club trebuie să facă dovada că este legal constituit, că are încheiate contractele sportive cu sportivii proprii (condiție obligatorie pentru a le emite legitimațiile sportive), că are asigurate condițiile minime impuse de lege pentru a susține activitatea competițională (bază sportivă, echipamente și materiale sportive, grupe de copii, etc.). De la aceste obligații legale federația nu va face rabat. Aici nu este APCR sau Liga de Crap a lui Orhei. Federația este structură sportivă și înțelege să-și asume obligațiile prevăzute de lege. Nu ar strica să analizați și HG 343/2011. O găsiți pe www.frpsc.ro/legislație.
O să constatați că un club sportiv presupune cu mult mai multe obligații decât o asociere între prieteni pentru a satisface o pasiune comună. Am o vagă impresie că mulți dintre cei aflați acum în vogă o să devină doar niște amintiri. Din analizele pe care mi-am permis să le fac există un foarte mic număr de cluburi care ar putea să se ridice la exigențele unei structuri sportive.
Asta este de fapt problema pescuitului sportiv. Ce poate face federația pentru ele, este să le sprijine (în cazul în care doresc acest lucru) să se poată consolida pentru a face față acestor cerințe pentru a face întradevăr performanță. Strategia noastră presupune cluburi puternice pentru a scoate din vocabular performanța pe banul sportivului și a da posibilitatea tuturor doritorilor să poată participa la competiții și a putea fi selecționați pentru loturile naționale. Asta e.


15 Ian 2013, 12:50
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Repet

pai despre oferta asta vorbeam,cum ai putea tu sa ne sprijini ca noi sa putem face fata cerintelor foarte mari de altfel ale federatiei tale.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


15 Ian 2013, 13:24
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
david nicu scrie:
pai despre oferta asta vorbeam,cum ai putea tu sa ne sprijini ca noi sa putem face fata cerintelor foarte mari de altfel ale federatiei tale.

Cum le susțin pe cele fondatoare. Am început să facem proiecte de execuție pentru bazele sportive. Am stabilit protocolalele cu ANST pentru formarea profesională a antrenorilor. Am școlarizat o primă serie de arbitrii care vor fi autorizați până în luna martie. Pentru cluburile din București pregătim o surpriză de proporții, în așa fel ca niciunul să nu fie văduvit de propria bază de competiții. Restul (selecționarea sportivilor, a grupelor de copii, a echipamentelor sportive) revin cluburilor. Federația se va ocupa de dotarea, pregătirea și participarea la competiții internaționale a loturilor reprezentative, conform legii și propriului statut. Problema este ca cei care constituie cluburi sportive să conștientizeze și responsabilitatea ce le revine în acest caz.
Dacă ai urmărit filmul făcut de Florentin Iuga, acum ai ocazia să vezi cum a evoluat proiectul.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Cam asta ar trebui să facă fiecare. De povestitori pe forumuri și profesori este plină lumea. Ce vezi aici ca proiect al federației este o pistă pentru copii și juniori. O să aibă pista, 15 căsuțe (2 locuri fiecare) și o pensiune cu 48 de locuri și restaurant pentru 100 de persoane. Va fi de asemenea și o gospodărie anexa astfel ca hrana oferită sportivilor să fie proaspătă și din surse proprii, fără a mai scoate bani din buzunar (fermă de păsări, legume, etc.). Locația va crea și 15 locuri de muncă. Este ceva nou în pescuitul de performanță, nu crezi?
PS Chestia asta am văzut-o la unguri, fără a participa la competiții, ci în vizitele făcute federației maghiare de profil. Te-ai convins că trebuie să facă fiecare ce știe?


15 Ian 2013, 15:14
Profil
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: scrisoare cu adevarat deschisa catre PV-TV!!!
Dl Presedinte imi cer scuze ca nu am putut raspunde la telefon dar am fost la o intalnire a Federatiei Romane de Fotbal cu membrii din Liga a doua si a treia .Proiectul in derulare facut de FRPS la Orastie seamana cu realizarea FRF la Mogosoaia. Si in fotbal se pune accent pe echipele de copii si juniori.
Clubul CLACA daca vorbeste aceiasi limba rezolva mai repede ceva decat 3 - 4 care nu sunt hotarati ce au de facut .

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


15 Ian 2013, 17:21
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 51 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle