Raspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
 Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014 
Autor Mesaj

Membru din: 23 Oct 2012, 20:23
Mesaje: 7
Raspuns cu citat
Mesaj Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
subsemnatul impreuna cu administratia lacului Two Lakes-Two Brothers-TANCABESTI va propune ptr anul 2014 o noua provocare sub forma competitiei numita :

------------------------- Romanian Carpfishing Festival---------------------------------------

-------------------------CARPFEST-TANCABESTI 2014----------------------------------------

UN REGULAMENT IN LINII MARI:

PERIOADA-96 ore...luni-vineri...prima sau a doua saptamana din luna iunie 2014 (nu vreau sa se suprapuna cu crapmania ,un concurs deja clasic ptr tancabesti)
NR. LOCURI : 30 locuri -echipe de 3
TAXA: 1500 E
SECTORIZARE: 2 sectoare valorice
CLASAMENT: VOR FI 3 CLASAMENTE:
------1.BEST 5 -SECTIUNEA CRAP-vor puncta cei mai mari 5 crapi comuni,oglinda si buffalo ai fiecarei echipe
------2.BEST 5 -SECTIUNEA AMUR-vor puncta cei mai mari 5 amuri albi(cteno) sau negri(scoicar) ai fiecarei echipe
------3.CANTITATEA GENERALA - Se va lua in considerare toata cantitatea de peste prins

in functie de clasarea fiecarei echipe in cele 3 clasamente se vor acorda puncte de la 1 la 15.echipa cu cele mai putine puncte va fi declarata castigatoate
ATENTIE!!!- in cele 3 clasamente vor intra absolut toate echipele,INDIFERENT DE NR DE PESTI PRINSI!!!!!....deci,nu este obligatoriu sa prinzi MINIM 5 crapi sau 5 amuri ptr a intra in clasamentele best 5...fiecare echipa va intra cu cati are...prinzi 1, intri cu 1..prinzi 3 intri cu 3...prinzi mai multi de 5-se vor lua in considerare cei mai mari 5
FOND DE PREMIERE: 80 % DIN INCASARI + 40 DE CUPE SI TROFEE...10 PREMII LA 30 DE ECHIPE...practic 1 echipa din 3 va intra in premii ;)
SISTEM DE PREMIERE:
----LOCUL 1 LA GENERAL ---10.000 E
----CAPTURA LA GENERAL---4.000 E

----LOCUL 1 SECTOR A-3500 E
----LOCUL 2 SECTOR A-2500 E
----LOCUL 3 SECTOR A-1500 E
----CAPTURA SECTOR A-2500 E

---LOCUL 1 SECTOR B-3500 E
---LOCUL 2 SECTOR B-2500 E
---LOCUL 3 SECTOR B-1500 E
---CAPTURA SECTOR B-2500 E

ATENTIE!!! aceste premii nu sant cumulative!!!!! va fi un singur premiu per echipa!!!

PREMII BONUS:
---Cei mai mari 5 crapi :BEST 5-sectiunea crap -500 E
---Cei mai mari 5 amuri:BEST 5-sectiunea amur-500 E
---Cea mai mare cantitate de peste prins - 500 E

ATENTIE!!! aceste premii pot cumula cu alte premii!!!!!

FIIND UN CONCURS NON-PROFIT,ACESTE PREMII SANT GARANTATE DOAR IN CAZUL PARTICIPARII A 30 DE ECHIPE!!!!!

ARBITAJ:
-VOR FI 6-7-8 ECHIPE DE ARBITRAJ ASTFEL INCAT FIECARE ECHIPA DE ARBITRII SA AIBA MAXIM 4-5 STANDURI
-SE VOR FACE CANTARE OFICIALE LA FIECARE 4 ORE ASTFEL: ORA 08-12-16-20-24-08...daca Vlad impune un cantar obligatoriu si la 4 dimineata ,se va introduce si acesta...daca nu,pe timpul noptii se vor face doar cantare suplimentare la pesti peste 15 kg sau la un nr >10 bucati...este obligatorie prezenta cel putin a unui vecin de stand...se va nota in dreptul fiecarui peste specia:amur sau crap si se va semna fisa de arbitraj dupa fiecare peste cantarit!!!

cam atat momentan...voi reveni cu un regulament complet ,date de contact,precum si cu repartizarea standurilor pe cele 2 sectoare...
cei interesati pot deschide in acest topic lista de intentie...locul va fi garantat doar echipelor care achita un avans de 1000 E


30 Sep 2013, 19:45
Raporteaza acest mesaj
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 07 Ian 2013, 07:56
Mesaje: 44
Localitate: bucuresti
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
sincer nu cred ca exista 30 echipe dispuse sa plateasca 1.500 euroi ;) dar poate,poate :!:
Mai bine plecai de la 24 echipe si daca erau cereri suplimentai

Gandeste si la o varianta de 4-6 zile cu schimbare de locuri si premii la general sa mai poti scadea din taxa ;)

in orice varianta o sa vina o echipa Green Lake la aceast concurs

o zi buna

_________________
MEMBRU FONDATOR CLUBUL SPORTIV GREEN LAKE
http://4carp.ro/index.php
Imagine


01 Oct 2013, 06:50
Raporteaza acest mesaj
Profil WWW

Membru din: 23 Oct 2012, 20:23
Mesaje: 7
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
petre iulian gl scrie:
sincer nu cred ca exista 30 echipe dispuse sa plateasca 1.500 euroi ;) dar poate,poate :!:
Mai bine plecai de la 24 echipe si daca erau cereri suplimentai

Gandeste si la o varianta de 4-6 zile cu schimbare de locuri si premii la general sa mai poti scadea din taxa ;)

in orice varianta o sa vina o echipa Green Lake la aceast concurs

o zi buna

iulica,in primul rand multumesc ptr sugestii si bineinteles ptr intentia de participare.
cat despre taxa...cu cat scazi taxa ,cu atat fondul de premiere se va diminua...nu poti scadea din banii ptr balta sau banii arbitrilor....iar suma obtinuta din diminuarea numarului de cupe este derizorie fata de pierderile din taxa...gandeste-te ce inseamna o diminuare a taxei cu 300 e...inseamna o pierdere de 9000 e din fondul de premiere ;) ...la o taxa de 1000 pierderea din fondul de premiere este de 15.000 :( ...mai apoi ,zic eu, ptr o echipa care poate plati 1200 sau 1300,nu cred ca e un capat de tara inca 200-300 in plus,suma care se imparte la 3 pescari. ;) ..tocmai ca sant constient ca este o suma importanta,am facut acest anunt atat de timpuriu...pana la anul in iunie este suficient timp ptr toata lumea sa se pregateasca ;)
cat despre nr. de locuri..concursul se poate tine si cu 24 de echipe fara probleme...doar ca fondul de premiere va scadea,unele premii se vor scoate ramanad doar cupele,altele se vor diminua...solutii exista. ;)...personal iti jur ca nu ma intereseaza nici 1 euro din acesti bani...dupa ce platesc balta,arbitrii, cupele si alte cheltuieli marunte adiacente(daca or aparea) ,restul banilor vor constitui fondul de premiere... ...este strict in interesul participantilor ca acest concurs sa se tina cu cat mai multe echipe...
cat despre sistemul de desfasurare...nu doresc sa il schimb...parerea mea este ca e cel mai avantajos sistem ptr participanti...o sa revin cu argumente...


01 Oct 2013, 14:30
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 16 Sep 2013, 23:58
Mesaje: 20
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
Anghel Dragos present.


01 Oct 2013, 15:40
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 23 Oct 2012, 20:23
Mesaje: 7
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
hai sa iti zic si cu sistemul de desfasurare...da-a lungul timpului tot am cautat solutii ptr a echilibra cat mai mult o pista de concurs...poate nu sti,dar si ideea de a puncta calitatea si nu cantitatea a fost tot a mea...idee care a fost prima data pusa in practica de dan cotelici la un best4 pe darvari prin 2007 sau 2008...acel concurs daca imi amintesc bine a fost castigat de maimutoiu' cu gabi viteza si pripon...dar in timp s-a dovedit ca este doar o iluzie...nu se poate echilibra nici asa prea bine ...
actualul sistem l-am gandit din mai multe motive:
... anul asta am participat la 3 competiti pe tancabesti...am obtinut 4 trofee in 3 concursuri: un loc 3 de sector,un loc 1 de sector dar la care am renuntat si optat ptr locul 2 + captura din motive financiare si un alt loc 1 de sector...la un bilant financiar intre investitii(si aici ma refer strict la taxa+nada) si castiguri am iesit in pierdere undeva peste 20 milioane...nu ma intelege gresit,nu merg la concursuri sa fac avere,ptr mine este un hobby...,pescuitul de placere nu imi mai face...placere..practic,pescuitul de competitie fiind singurul care ma mai motiveaza...dar nu mi se pare normal sa existe concursuri cu premii mai mici decat taxa de inscriere..mai bine nu mai dai deloc si cresti celelalte premii ,decat sa dai premii penibile...astfel primul target a fost sa existe un sistem de premiere in care cel mai mic premiu sa asigure macar recuperarea taxei.astfel,exista un premiu jackpot,3 premii in care iti scoti taxa+nada si mai ramai si cu o suma bunicica si inca 6 premii cu care iti scoti taxa si nada sau macar taxa de inscriere...apoi...
bineinteles ca e mult mai usor sa faci un best5 cu schimbare de locuri,dai 1,2,3 la general si captura si pa- la revedere...dar cate echipe din 30 au sanse reale de a intra in premii? doar cele care vor trage in A cele 3-4 locuri considerate favorite...prin acest sistem incerc sa diminuez cat mai mult factorul bulan,sa nu mai fie acea ...loterie la tragerea la sorti...sa echilibrez cat mai mult sansele fiecaruia,indiferent ca e pescar bun de crap sau pescar bun de cteno,indiferent ca trage in A sau B...prin clasamentul bazat pe punctaj,practic,in orice sector ai cadea,te vei bate cu sanse reale ptr marele premiu doar cu echipele de la tine din sector,deci cu 14 echipe si nu cu 30 ;) si de pe locuri relativ egale...ca faci tot ce tzine de tine si castigi sectorul,dar cellalat castigator de sector te bate la punctaj...asta tine de foarte multe variabile....nu ai cum sa le elimini pe toate...totusi ramai cu locul 1 de sector care te consoleaza cat de cat...nu ai sanse la locul 1 de sector?...tragi ptr captura la general sau captura de sector sau locul2 sau locul 3....cu cat lupta este mai deschisa pana la finalul concursului ptr mai multe echipe cu atat mai bine..inseamna ca a fos un conccurs echilibrat. ;)


01 Oct 2013, 16:11
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 23 Oct 2012, 20:23
Mesaje: 7
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
gosdra scrie:
Anghel Dragos present.

nici nu ma asteptam sa nu apari ;) ...cauta-ti team ca deja mai sant 2 echipe de Pelicani ;)


01 Oct 2013, 16:16
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 16 Sep 2013, 23:58
Mesaje: 20
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
Pai ,ca sa nu se supere nimeni, il aleg pe Oana Victor.


01 Oct 2013, 17:24
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 23 Mai 2011, 08:43
Mesaje: 5
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
Are echipa, vine cu juniorul ca pana atunci se face baiat mare :lol:


02 Oct 2013, 09:03
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 23 Mai 2011, 08:43
Mesaje: 5
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
Laur,are dreptate Iulica,cam mare suma,dar am sa fac un efort deosebit si am sa vin si eu,chia daca ai sa ma gasesti spanzurat de limba mare de la ceasul politiei capitalei daca afla nevastamea :lol: :lol:


02 Oct 2013, 09:11
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 23 Oct 2012, 20:23
Mesaje: 7
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
dubluB scrie:
Laur,are dreptate Iulica,cam mare suma,dar am sa fac un efort deosebit si am sa vin si eu,chia daca ai sa ma gasesti spanzurat de limba mare de la ceasul politiei capitalei daca afla nevastamea :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol:
daca te afla sefa iti iei arest la domiciliu cel putin 1 an...nu mai vezi tu babadag nici daca ii promiti un sejur in bora-bora :lol: :lol: :lol:

in rest ce sa zic...am vorbit acum cu baietii pe balta...e greu sa ii multumesti pe toti...unii vor cantitate,altii calitate...unii vor ten altii crap,unii vor premii mai putine si mai mari, altii mai mici si mai multe... e tare greu...dar un lucru e sigur...nu poti avea premii mari cu o taxa mica...se duc f multi bani la organizare si nu mai ramane mare lucru ptr premii...
la sugestia mai multor pescari pot modifica premiile un pic ptr a fi mai atractive....


locul 1 general 10.000
captura 5000

locul 1 sector A 5000
locul 2 sector A 2500
locul 3 sector A 1500

locul 1 sector B 5000
locul 2 sector B 2500
locul 3 sector B 1500

PREMII BONUS
-best5 -crap -500
-best5 -ten -500
-cea mai mare cantitate -500

m-am consultat si cu vladut si se pare ca mai sant ceva cheltuieli pe care nu le luasem in calcul...am oprit suma de 1000 e ca marja ,dar in cazul in care nu se cheltuie o voi realoca fondului de premiere.
oricum pana la anul mai e...o sa vedem si parerilor celor care se vor inscrie in concurs si poat emai imbunatatim una alta..


02 Oct 2013, 20:29
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 14 Apr 2013, 15:19
Mesaje: 7
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Romanian Carpfishing Festival - CARPFEST-TANCABESTI 2014
marin laurentiu scrie:
dubluB scrie:
Laur,are dreptate Iulica,cam mare suma,dar am sa fac un efort deosebit si am sa vin si eu,chia daca ai sa ma gasesti spanzurat de limba mare de la ceasul politiei capitalei daca afla nevastamea :lol: :lol:


:lol: :lol: :lol: :lol:
daca te afla sefa iti iei arest la domiciliu cel putin 1 an...nu mai vezi tu babadag nici daca ii promiti un sejur in bora-bora :lol: :lol: :lol:

Cred ca a luat deja bilete in Bora-Bora ca e plecat la Babadag...


14 Oct 2013, 20:33
Raporteaza acest mesaj
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 11 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 35 vizitatori


Puteti scrie subiecte noi in acest forum
Puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle