Raspunde la subiect  [ 444 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Urmatorul
 INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV 
Autor Mesaj

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Deschid acest topic pentru informare cu privire la infiintarea FRPS. Discutiile sunt libere, vom raspunde la orice intrebare si vom pune la dispozitie orice informatie.


07 Feb 2011, 17:22
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Buna ziua,
Am eu cateva intrebari daca aveti amabilitatea sa ne raspundeti:

Ce va propuneti cu aceasta federatie?
E deja constituita?
Daca da sub ce forma juridica si cine o compune mai exact?
De ce credeti ca starea generala pe alte forumuri va este potrivnica?
In afara de "binele pescarilor" pe care se pare ca toata lumea il vrea si il foloseste ca lozinca electorala ... ce altceva mai doriti sa realizati in special in pescuitul sportiv la crap?

_________________
Milionar excentric


07 Feb 2011, 18:34
Profil
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Domnul Popescu
Peste tot decat informezi dar Federatia cand o infiintezi ?
Prin primirea APCR la AGVPS putem spune ca si acolo a inceput SFARSITUL !

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


07 Feb 2011, 20:03
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Federatia este in faza de avizare, act ulterior adunarii constitutive si anterior inscrierii la Tribunal.
Si acum raspunsurile in ordinea in care au fost formulate intrebarile:
Dl. Adrian Ionita
1. Scopul infiintarii federatiei este de a construi structura sportiva prevazuta de lege si care sa se ocupe de organizarea si administrarea competitiilor sportive cat si reprezentarea pe plan international.
2. Constituirea va mai dura 2-3 saptamani pana vine avizul de la ANST.
3. Federatia are 10 membri fondatori, pe care deocamdata nu ii nominalizam, asta fiind dorinta membrilor fondatori. Forma juridica este "federatie sportiva", constituita in baza prevederilor exprese ale Legii 69/2000, coroborata cu prevederile OG 26/2000.
4. Este normal sa fi blamat de unii care, in marea lor majoritate, nu te-au vazut si nu te cunosc, avand in vedere deranjul provocat cu aparitia acestui proiect si care pana acum din motive subiective nimeni nu l-a finalizat, desi tentative au existat, esuate din pacate din cauza unor interese private. Opinia acestor amatori de circ este neinteresanta si fara a avea legatura cu actul in sine si am preferat sa discut personal cu presedintii de cluburi cu privire la acest aspect. Evident nu cu toti, ci cu cei pe care i-am considerat oameni seriosi. Punctele de vedere le-am facut publica, ca si intentia de a infiinta federatia, pe care unii au luat-o ca o gluma. Initiativa nu este un individuala ci luata ca urmare a Hotararii AG a FNPSr, care in cadrul unei strategii de dezvoltare durabila a pescuitului a introdus ca obiectiv separarea pescuitului recreativ de cel de competitie.
5. Referitor la ultima intrebare mi se pare incorect sa va referiti la "binele pescrilor" asta denotand o usoara superficialitate in intelegerea scopului si obiectivelor unei structuri sportive gen federatie. Binele pescarilor va trebui sa-l realizeze cluburile de pescuit sportiv, nu federatia, care are cu totul si cu totul alte obiective. Le regasiti in art. 35-40 din Legea nr. 69/2000. Cat priveste pescuitul la crap, am atras serios atentia presedintilor de cluburi, atat pe privat, cat si public, asupra modului cum au infiintat si vor sa-si gospodareasca cluburile. Din pacate nu am fost corect inteles si vreau sa explic inca odata cum trebuie infiintat si sa functioneze un club sportiv de pescuit. Legislatia romaneasca recunoaste ca sport "pescuitul sportiv" pescuitul la crap, stationar, rapitori, musca artificiala, pescuitul marin si castingul fiind discipline in aceasta ramura de sport. Deci infiintarea cluburilor monodisciplinare este gresita, intrucat legea 69/2000 precizeaza clar ca sporturile monodiciplinare sunt permise doar in sporturile profesionoste, in speta nefiind cazul, intrucat sporturile profesioniste se recunosc prin HG la propunerea federatiei. Avand in vedre tendintele pe plan mondial, am luat in calcul si aceasta posibilitate, astfel incat intr-un viitor nu prea indepartat sa putem decide separarea de discipline, cu infiintarea federatiilor specializate, urmand ca federatia sportiva sa poata fi transformata intr-o confederatie pe structura CIPS. Rezumand, scopul federatiei este de a crea cadrul organizatoric care sa permita dezvoltarea pescuitului sportiv dupa o strategie si un program coerent. Atat si nimic mai mult. Pot fi acuzat de orice, dar de faptul ca nu stiu cum sa procedez la infiintarea acestei structuri, nu. Este mult mai complicat decat isi inchipuie unii.
D.le Buhac,
Cum sa inceapa sfarsitul la un lucru deja terminat? Juridic AGVPSR nu exista, iar APCR, LRC si LRS inceteaza sa mai existe odata cu infiintarea federatiei. Nu o spun eu, ci propriile lor statute.(Vezi art. 40 coroborat cu art. 7 din stautul LRC.
La intrebarea cand se va infiinta federatia am raspuns.


07 Feb 2011, 20:38
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Dl. Buhac,
Am deschis acest topic pentru discutii serioase. Va rog sa nu il duceti in derizoriu. Multumesc.


07 Feb 2011, 21:15
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Dl Popescu,

Mai dureaza dupa cum vad cu actele, dupa care FIPS CIPS, aveti timpul necesar sa organizati si CN-ul ?
In august Romania trebuie sa trimita in Italia echipa care va castiga CN-ul.
Ati calculat absolut tot?
Aveti balti pentru a organiza etapele?
Finala unde o organizati?


07 Feb 2011, 21:56
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Nu cred ca depasim luna martie. Deja se lucreaza la intocmirea Calendarului competitional la toate disciplinele si la toate categoriile de varsta.
Am rezolvat inclusiv locatiile pentru desfasurarea acestora, costituirea comisiei de arbitri (care urmeaza a fi scolarizati si autorizati) si alte chestiuni tehnice. Finala vo fi probabil pe Doripesco.
Vreau sa precizez ca sistemul competitional va fi diferit de cel consacrat, intrucat membri federatiei sunt cluburi, iar participarea se va face pe echipe. In momentul cand federatia va publica calendarul competitional, cluburile membre vor trebui sa solicite inscrierea echipelor in campionat, pe fiecare disciplina.
As vrea sa dau cateva lamuriri cu aceasta sperietoare care unii o vad ca fiind CIPS. CIPS este confederatie sportiva care a adoptat prevederile CIO, iar membri ei sunt federatiile nationale recunoscute de statele membre. Romania nu are inca federatie sportiva ci a mers pe vechea AGVPSR. Calitatea ei de membru inceteaza odata cu aparitia federatiei sportive, intrucat AGVPSR nu a respectat prevederile exprese ale legii nr. 69/2000.
Iata prevederea expresa:
Art. 94
In termen de 180 de zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi structurile sportive existente se vor reorganiza potrivit prevederilor acesteia.

AGVPSR nu a respectat aceste prevederi, fiind interesata doar sa vanda permise la amarasteni, pescuitul de competitie fiind lasat la mana unor entuziasti, care la randul lor din nepricepere (si nu este ceva imputabil) nu au stiut cum sa-l organizeze, girand cu munca, talentul si banii lor ultima stafie comunista care inca mai rataceste prin Romania. Sper ca nu pentru multa vreme.


07 Feb 2011, 22:19
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Dl Popescu,

In primul rand Doripesco nu este o pista de concurs viabila pentru organizarea finalei CN de pescuit la crap, im pare rau dar este o balta plina de peste care nu seamana deloc cu pista din Italia.

In al doilea rand va rog fara jigniri de genul : amarasteni.

Acest site nu promoveaza calomia si jignirile.

Multumesc.


07 Feb 2011, 22:38
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Domnule Popescu, daca acceptati o opinie personala, va spun doar atat. Daca va scriu despre bunele mele intentii de a schimba lumea in bine(binele din capul meu si nu e musai sa fie acceptat si de altii)...nu imi ajung 3 forumuri si 10 bloguri. Palpabil...pana acum ati reusit ceva? Cam nu...oricum asteptam cu interes telenovelicesc deznodantul actiunilor dumneavoastra...intriga am retinut-o.

Si va rog ceva...fara jigniri pe acest forum, altfel va veti afla in imposibilitatea de a continua seria informarilor.

_________________
Milionar excentric


07 Feb 2011, 23:07
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2011, 23:54
Mesaje: 122
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
banii din premiile de la doripesco au ajuns la avocatii dumneavoastra?

rusine

_________________
Urdarea Ion Valentin
CS CARP ZONE
***Vice-campion national 2011***
0768895826


08 Feb 2011, 01:25
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Max1979,
Cand am folosit expresia "amarasteni" m-am referit la acei detinatori de permise de pescuit recreativ sportiv care nu sunt interesati de pescuitul de performanta ci practica acest sport in 95% din cazuri pe motive de subzistenta. Este un lucru trist, dar adevarat si reprezinta o stare de fapt.
Andrei Ionita,
Nu este vorba de bunele intentii ale cuiva, iar faptul ca am inceput acest demers nu este o initiativa personala a cuiva, ci o hotarare a unei adunari generale. Federatia in sine nu este proprietatea nimanui, ea fiind constituita din persoane juridice, iar organul de decizie este adunarea generala. Fata de alte statute de federatii, am prevazut si accesntuat in statut dreptul ANST de a putea dispune dizolvarea acesteia daca nu respecta legea. Avand in vedere ca prin efectul legii federatiile sportive sunt persoane juridice de drept privat, dar se bucura de statututl de persoane juridice de interes national si de utilitate publica, cu asa ceva nu este de glumit.
Jonny 23,
Nu stiu daca tu esti afectat de acele premii de care amintesti. Daca pana acum acestea nu s-au achitat, este o responabilitate pe care mi-am asumat-o si de care ma voi achita. Faptul ca pana acum sponsorizarea din care trebuie achitate aceste premii nu a intrat in posesia noastra se datoreaza faptului ca isponsorul, din motive obiective, nu a platit-o.. In momentul in care ea va intra in conturile noastre, premiile vor fi achitate integral. Sper ca acest subiect se incheie aici. Aceasta este o chestiune privata intre FNPSR si beneficiarii premiilor. Nu vad cu ce te afecteaza personal si ce legatura are cu subiectul deschis.


08 Feb 2011, 08:47
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2011, 23:54
Mesaje: 122
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
ca legatura ai fi dumneata...sincer daca eram unu dintre concurenti si ma tepai cu tot cu sponsorii tai iti ...............nici nu stiu cum ai curajul sa faci acest comentariu.cum ai putut face un concurs in care tu inca nu aveai sponsorii?lumea si-a luat liber sau au cheltuit cu deplasarea ca sa ii prostesti tu.nu ma lua pe mine cu ce ma intereseaza acest lucru.partenerul meu a participat acolo....beneficiar?daca eram in locul lor faceam o adunare nu neaparat sa strangem banii datorati doar sa ne asiguram ca nu vei mai avea niciodata un cuvant de spus in pescuitul din romania.

ps:la federatie se plateste ceva?poate asa reusesti sa strangi banii datorati la BENEFICIARI

_________________
Urdarea Ion Valentin
CS CARP ZONE
***Vice-campion national 2011***
0768895826


08 Feb 2011, 11:31
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Domnule Dan Constantin,

Imi permit sa va atentionez asupra catorva aspecte privind clubul vostru, caruia ii durez viata lunga si atingerea marii performante.
Citez din pagina voastra:

Fondat in anul 2011 de un grup cativa pescari , clubul Baricada Carp isi propune sa promoveze pescuitul sportiv al crapului, incurajand in mod direct membrii pentru practicarea acestui frumos sport.
Clubul isi are usile deschise pentru pescarii, de la copii la “veterani” si pentru toate nivelurile, de la incepatori in ale pescuitului pana la treapta cea mai de sus, a profesionistilor, a celor care pot reprezenta clubul in intrecerile nationale si internationale.
Sper ca nu ati introdus aceste prevederi in statut si actul constitutiv, intrucat va trebui sa le modificati de urgenta pentru a va putea inscrie (asta daca doriti) in federatia sportiva. Pescuitul sportiv la crap nu este ramura de sport, ci o disciplina a pescuitului sportiv si nu indeplineste conditiile prevazute de lege pentru afilerea in federatia sportiva. Nu exista profesionist in pescuit sportiv, ci doar amator. Profesionismul presupune cu totul si cu totul alceva.
Tin sa precizez ca reprezentarea internationala este atributul federatiei si lotul national este alcatuit de antrenorul federal care se ocupa de pregatirea sportivilor. Daca doriti sa fiti sprijiniti in corelarea actelor va putem oferi consultanta. Precizez ca membri fondatori au deja loturi complete pe toate disciplinele si vor da echipele din prima divizie, cluburile care nu sunt membre si solicita afilierea vor trebui sa se inscrie in asociatiile judetene si a municipiului Bucuresti si vor trebui sa o ia de jos. Cluburile sportive sunt cu totul si cu totul altecva decat o asociere intre un grup de prieteni cu o pasiune comuna. Pacat ca atunci cand ati infiintat clubul nu ne-ati solicitat sprijinul sau un punct de vedere, desi ati avut o propunere in acest sens la care nu ati raspuns. Pacat.


08 Feb 2011, 14:09
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Precizez ca membri fondatori au deja loturi complete pe toate disciplinele si vor da echipele din prima divizie, cluburile care nu sunt membre si solicita afilierea vor trebui sa se inscrie in asociatiile judetene si a municipiului Bucuresti si vor trebui sa o ia de jos. Cluburile sportive sunt cu totul si cu totul altecva decat o asociere intre un grup de prieteni cu o pasiune comuna. Pacat ca atunci cand ati infiintat clubul nu ne-ati solicitat sprijinul sau un punct de vedere, desi ati avut o propunere in acest sens la care nu ati raspuns. Pacat.


1.Cine sunteti?
2.Cine va reprezinta?
3.Cati sunteti?
4.Ce urmariti de fapt?

Ref la clubul Baricada nu cred ca este cazul sa va amestecati in documentele lui statutare atita timp cit nu ne leaga nimic.Iar daca aveti pacate ca tot folositi cuvantul asta mergeti la biserica noi nu vi le putem ierta.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


08 Feb 2011, 18:22
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Puteti sa aflati cine sunt intrebandu-l pe domnul Dan Constantin.
De reprezentat ma reprezint singur, din moment ca m-am inscris cu nume si prenume.
Suntem suficienti pentru a infiinta federatia romana de pescuit sportiv in conformitate cu prevederile Legii nr. 69/2000.
Scopul este infiintarea federatiei care pana acum nu a putut fi infiintata din interese mai mult sau mai putin oneste.
Daca am facut cateva observatii cu privire la documentele clubului Baricada, am facut-o in mod constructiv, iar daca considerati ca observatiile pe care vi le-am iterat, in interesul clubului, nu al meu personal, sunt de natura sa aduca deservicii clubului, postarea mea se opreste aici.


08 Feb 2011, 20:54
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
popescu stefan scrie:
Puteti sa aflati cine sunt intrebandu-l pe domnul Dan Constantin.
De reprezentat ma reprezint singur, din moment ca m-am inscris cu nume si prenume.
Suntem suficienti pentru a infiinta federatia romana de pescuit sportiv in conformitate cu prevederile Legii nr. 69/2000.
Scopul este infiintarea federatiei care pana acum nu a putut fi infiintata din interese mai mult sau mai putin oneste.
Daca am facut cateva observatii cu privire la documentele clubului Baricada, am facut-o in mod constructiv, iar daca considerati ca observatiile pe care vi le-am iterat, in interesul clubului, nu al meu personal, sunt de natura sa aduca deservicii clubului, postarea mea se opreste aici.



Dl. Popescu depinde ce va doriti de la noi,daca cautati sa ne corectati inca nu am ajuns sa ne cunoastem cu toti ca sa ne permitem,daca doriti sa faceti propaganda unei noi structuri in pescuit,va rog sa o faceti cit mai explicit pt toata lumea si sa prezentati toate structurile care va sustin cit mai clar,nume.......etc
noi nu vrem sa dezinformam pescari sub nici o forma cu tot felul de proecte personale,poate nu este si cazul dv.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


08 Feb 2011, 21:17
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
De la dumneavoastra nu doresc nimic. Nu am facut decat sa va aduc la cunostiinta faptul ca se infiinteaza federatia romana de pescuit sportiv. Nu este vorba de nicio propaganda, avand in vedere ca federatia este structura de drept privat, iar aderarea la ea a cluburilor se face in urma unei cereri de afliere aprobata de adunarea generala a clubului. Ce pot sa va precizez este faptul ca nu mai este un proiect ci a devenit realitate, avand deja adunarea constitutiva si fiind in procedurile legale de inregistrare. Ce trebuie inteles de toate cluburile este un lucru elementar si l-am explicat mai sus. Ea va singura abilitata de lege sa organizeze competitiile oficiale de pescuit sportiv. Scopul pentru care v-am facut observatiile cu privire la forma actelor constitutive este de fi luate in considerare daca vreodata clubul isi propune sa se afilieze la federatie in vederea participarii la competitii oficiale. Atat si nimic mai mult.

PS Dupa cum puneti problema este clar ca nu ati inteles ce insemna federatia sportiva. Aici nu e vorba de persoane fizice, ci de persoane juridice. V-as recomanda calduros sa studiati cu atentie legea nr. 69/2000 - legea sportului. Ati intelege atunci ce inseamna o structura sportiva si care este diferenta dintre un membru fondator al unui club si un sportiv legitimat al clubului. E cu totul si cu totul altceva decat aceste forme primare de organizare ale pescarilor sportivi. Cu timpul o sa-mi dati dreptate.


09 Feb 2011, 08:31
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
Ea va singura abilitata de lege sa organizeze competitiile oficiale de pescuit sportiv.



De cand?
Ce se intimpla cu AGVPS ?
Liga se va afilia la AGVPS?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


09 Feb 2011, 09:33
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
De cand a aparut legea nr. 69/2000. In speta de cand va fi inscrisa in Registrul sportiv.

Art. 36. -
(1) Federatiile sportive nationale se vor constitui numai cu avizul expres al Ministerului Tineretului si Sportului.
(2) Pentru o ramura de sport se poate constitui, in conditiile legii, o singura federatie sportiva nationala.

AGVPSR este un mort tinut in viata de anumiti domni care habar nu au de lege. Vezi APCR, LRS, LRC. Te-ai intrebat vreodata ce CIS are AGVPSR
Daca Liga se va afilia la AGVPSR e treaba ei. Sa nu uite ca in momentul in care apare federatia, toate inceteaza sa mai existe de drept.
Vezi art. 40 din statutul ligii.


09 Feb 2011, 16:50
Profil

Membru din: 31 Ian 2011, 12:18
Mesaje: 191
Mesaj Re: INFIINTAREA FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV
interesante lucruri ne prezinta dl STEFAN POPESU,
e bine ca avem pe cineva care stie legislatia si se zbate pentru interesele generale ale pescarilor,tot inainte


09 Feb 2011, 16:57
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 444 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 23  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 2 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle