Raspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 Mulineta crap 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 15:23
Mesaje: 8
Localitate: Bucuresti
Mesaj Mulineta crap
Salutare,
Cum se comporta o mulineta Okuma Powerliner PL860
Este fiabila,merge pe bete de 3.90?????
Mai mult ca sigur ati avut la inceputuri asa ceva,as vrea sa stiu daca isi merita banii :D


07 Mar 2011, 20:24
Profil YIM
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: Mulineta crap
eu am una care folosesc la spod , e destul de robusta mulineta , nu am avut probleme

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


07 Mar 2011, 20:52
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 15:23
Mesaje: 8
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Mulineta crap
Vreau sa imi cumpar si vad ca are acelasi pret ca banax helicon 5600NF

http://www.peapa.ro/imagini/produse/pic ... LIC-NF.jpg


Nu ma hotarasc la care sa ma opresc :mrgreen:


07 Mar 2011, 21:11
Profil YIM
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Mulineta crap
Bannax-urile nu mai sunt ce au fost.
Eu as opta pentru Powerliner. Nu stiu sa fi avut cineva probleme cu ele.

_________________
Baricada Carp Club


07 Mar 2011, 21:31
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: Mulineta crap
Salutare,

Merg si eu pe mana lui Razvan, Okuma este de o mie de ori mai buna. Am un prieten care le are de 4 ani fara sa fi umblat la ele. Bineinteles un pescuit de placere cam de 8-10 ori pe an.
Are Okuma 865, diferenta fiind ca tamburul este mai adanc; intra foarte mult fir ceva gen 375 m de 0.30mm , cred ca Okuma 860 sunt super, ai si tambur de rezerva, de grafit ce-i drept, si la pret sunt imbatabile undeva la 190 lei.

http://www.totalfishing.ro/mulinete-cra ... 0_877.html

Stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


08 Mar 2011, 15:34
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 19:07
Mesaje: 42
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Mulineta crap
salut , am eu pl 865, f reusite , fara pretentii exagerate, 7 rulmenti fir cat cuprine , pe 865 am pus 430 m de carp expert fluo de 0.35...intra 320 m de 0.40....diferenta este ca 860 merge mai cursiv mai frumos, pretabil pe lacuri pe cand 865 e mai robusta , mai caraie mai maraie dar isi face treaba cu pesti mari sau fortosi de pe dunare.

banax , are un prieten bun ...de 5 ani....dar nu se compara cu ce se gaseste in comert acum.
concluzia...power liner 860 sau 865....merita toti banii.

_________________
Baricada Carp Club


08 Mar 2011, 16:25
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 15:23
Mesaje: 8
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Mulineta crap
Vad niste diferente la rapoarte intre 860 si 865....adica unele sunt cu 4:5-1 iar celelalte 5:8-1
Vreau sa le folosesc pe bete de 3.90 cu aruncare din mana,nu pentru dunare sau delta,acolo folosesc altceva:D
Sau sa caut ceva Axeon second hand???
Mersi


08 Mar 2011, 16:36
Profil YIM
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 19:07
Mesaje: 42
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Mulineta crap
iti raspunsei mai sus 860 e mai fina si mai putin fortoasa pe cand 865 e mai tapana de aici si diferenta de raport...daca gasesti axeon la pret bun ia-le fara regret.

_________________
Baricada Carp Club


08 Mar 2011, 17:13
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 19:07
Mesaje: 42
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Mulineta crap
dar stii ca nu are bait runner ....poti sa cauti un convertor de la okuma si sa le transformi in mulnete cu baitrunner arata cam asa


Fisiere atasate:
733736a4d80872bc3a51e03324884fbb.jpg
733736a4d80872bc3a51e03324884fbb.jpg [ 14.21 KiB | Vizualizat de 9021 ori ]

_________________
Baricada Carp Club
08 Mar 2011, 17:17
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Mulineta crap
Iti recomand AXEON. Nu are bait-runner dar eu am inlocuit arcul de la frana cu o saiba (gasesti una testata la magazinul lui Dan Mitranescu), iar frana fata devine o frana foarte rapida..practic la o jumatate de tura treci de la foarte slab la strans. Anul trecut asa am pescuit si nu am de ce sa schimb nimic.

In trecut am avut PL 865 cea de care intrebi tu ... e foarte OK, dar pentru crap e mult mai potrivit Axeon-ul.

_________________
Milionar excentric


08 Mar 2011, 17:23
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Mulineta crap
Prima generatie de PL au avut raport 5.8/1 ...prin 2007...acum au toate 4.5/1 ! Din punct de vedere tehnic merg fara cusur, desii au o hiba la clemele care scot sunet specific ptr reglaj sau tambur liber !...se rup cam repede si ramai in surdina... fara carait ! :D


08 Mar 2011, 17:38
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Mulineta crap
george scrie:
Prima generatie de PL au avut raport 5.8/1 ...prin 2007...acum au toate 4.5/1 ! Din punct de vedere tehnic merg fara cusur, desii au o hiba la clemele care scot sunet specific ptr reglaj sau tambur liber !...se rup cam repede si ramai in surdina... fara carait ! :D


Hiba aia de care zici se poate regla cu un patent :) eu cel putin asa am rezolvat-o la niste Spector...aceeasi hiba ;)

Si inca ceva Axeon aseaza guta ceva mai bine decat PL

_________________
Milionar excentric


08 Mar 2011, 17:57
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Mulineta crap
Orice mulineta cu wormshaft aseaza mai bine firul ca PL...dar cred ca nu orice mulineta (din aceiasi clasa) trage la greu cum trage PL ! Oryx si Axeon au raport mai mare de recuperare dar au si piesele supramarite, drept ptr. care nu le-as baga in aceiasi oala cu PL !


08 Mar 2011, 18:35
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Mulineta crap
Tot ce se poate, dar las-o dracu ca nu pescuim rechini...si oricum tragi cu batul de peste nu cu mulineta:)

_________________
Milionar excentric


08 Mar 2011, 21:09
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Mulineta crap
Andrei Ionita scrie:
...si oricum tragi cu batul de peste nu cu mulineta:)

Depinde cine trage...si unde trage ! :D Sunt cazuri la Dunare cand batul nu te mai ajuta si cocosezi mulineta ! :lol:


08 Mar 2011, 21:13
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: Mulineta crap
Dragilor,

L-am zapacit pe om :) asa cum facem noi pescarii de obicei.
Daca ne uitam la detaliile tehnice de mai jos vom vedea ca nu exista niciun fel de diferente intre cele doua modele in afara de tambur 865 mai adanc 860 mai mic, de aici si diferenta de capacitate de fir.

PL 860
* 8 rulmenti
* Capacitate fir : 0,40mm/240m; 0,30mm/420m
* Raport de recuperare de 4.5:1
* Infinit antirevers
* Baitrunner
* Tambur aluminiu ranforsat cu otel
* Tambur de rezerva din grafit
* Sistem EOS ( Elliptical Oscilation System)
* Sistem de franare EDS ( Extra Drag System) - are o suprafata de franere supradimensionata cu 30%
* Rotor Equalizing System

PL865
8 rulmenti
* Capacitate fir : 0,40mm/320m; 0,30mm/570m
* Raport de recuperare de 4.5:1
* Infinit antirevers
* Baitrunner
* Tambur aluminiu ranforsat cu otel
* Tambur de rezerva din grafit
* Sistem EOS ( Elliptical Oscilation System)
* Sistem de franare EDS ( Extra Drag System) - are o suprafata de franere supradimensionata cu 30%
* Rotor Equalizing System

Cel mai bine este sa te duci la magazin si sa te uiti la amandoua si sa vezi cu ochii tai diferentele si sa le invartesti un pic pe toate partile.

Stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


09 Mar 2011, 07:04
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: Mulineta crap
george scrie:
Orice mulineta cu wormshaft aseaza mai bine firul ca PL...dar cred ca nu orice mulineta (din aceiasi clasa) trage la greu cum trage PL ! Oryx si Axeon au raport mai mare de recuperare dar au si piesele supramarite, drept ptr. care nu le-as baga in aceiasi oala cu PL !


George,

Orice mulineta poate fi definita ca mecanica de recuperare cu sistem wormshaft. Ca si desfasurare plana gandeste-te la o elipsa/sinusoida in care amplitudinea "+ si -" este mai mare sau mai mica (semi-spira este mai mare sau mai mica). Unii producatori folosesc aceasta sintagma altii nu..este o chestie de marketing crede-ma pe cuvant. Am gasit si o definite a wormshaft-ului..mai jos.

Nu am dorit sa o traduc special pentru a nu "deforma" sensul.

http://www.google.ro/search?hl=ro&safe= ... d=0CBkQkAE

# A steering gearbox component having spiral grooves that resemble a coiled worm, to transfer motion from the steering-wheel shaft to the pitman shaft.
http://www.autozone.com/autozone/repair ... foMain.jsp

# The shaft or axle passing through a worm.
sdrc.lib.uiowa.edu/eng/bridges/WaddellGlossary/GlossW.htm

Cu stima,
Vlad

PS: Acesta este doar o lamurire pentru cei care sunt la inceputuri cu ale pescuitului, nedorind sa intru in polemici.

_________________
there's no glory without balls


09 Mar 2011, 10:14
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Mulineta crap
Nici eu nu vreau sa intru in detalii prea tehnice si alte definitii de termeni dar...teoretic toate mulinetele fac acelasi lucru, axul oscileaza in acelasi plan, iar corpul rotor se invarte mereu in jurul tamburului...practic insa constatam ca EOS e una si Wormshaft e alta...si se vede cu ochiul liber fara a mai desface mulineta sa vezi care ce fel de piese are ! Termenul de Wormshaft este atruibuit initial piesei care determina miscarea de oscilatie a tamburului ! Piesa asta lipseste la PL si oscilatia (implicit bobinarea ) se face pe baza unor alte piese ce nu asigura acelasi spatiu (distanta) de miscare ca si "surubul fara sfarsit" !


09 Mar 2011, 10:30
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: Mulineta crap
Salutare,

Ce spui de Okuma spector care le are pe amandoua Sistem Oscilatie Wormshaft si EOS (System Oscilatie Elipsoidal) care mai sunt diferentele? Asemanarile eu le gasesc.

Detin trei tipuri de mulinete, Tica Abiss chipurile cu celebrul sistem wormshaft, mulinete chipurile normale Tounament Entoh si Infinity XBRA, cele din urma nu mai trebuie sa-si faca reclama si sunt cotate ca fiind unele dintre cele mai bune existente pe piata.

Totusi nu vad niciun fel de diferenta la mulinarea firului, am si Okumele prietenului la mine acasa sunt perfecte; da, unele oscileaza mai repede altele mai incet tine de lungimea tamburului.

Daca gasesti specificatii tehnice, poze cu mulinete desfacute care sa demonstreze cele spuse de tine sunt mai mult decat OK sa accept ca wormshaft-ul face lumea sa se intoarca pe dos la o invartire de manivela.

Singurele mulinete la care eu vad diferente vizibile sunt Shimano Aero Technium Mgs XSA si Shimano Super Ultegra XSA daca nu ma insel, cu acea oscilatie foarte lenta care chuipurile arunca singure si fac firul drept si matasos :D

Da, eu cred in piese mai bune si ma refer aici la aliaje si tratamentele speciale aplicate pieselor, la mana de lucru s.a.m.d. de aici si preturile mai mari sau mai mici, dar in rest este marketing curat - poate ne vom cunoaste intr-o zi si iti voi spune multe istorioare.

http://www.mastershop.ro/mulineta_okuma ... ost65.html

"Mulineta Okuma SPECTOR ST65

Caracteristici

Capacitate mm/M: 0.40/320
Numar rulmenti: 13 de otel + 1 la galet
Raport de recuperare: 4.5:1
_______________________________________________________________
Descriere

Mulineta Okuma Spector este este poate una dintre cele mai reusite mulinete din punct de vedere al performantelor tehnice, calitatii si pretului.

Dispune de:

- Sistem RES pentru echilibrarea rotorului si de antirevers infinit

- Sistem EOS

- Sistem EFR

- [b]Sistem oscilant Worm Shaft


Are manivela de aluminiu prelucrata cu maner TPE.

Este disponibila cu frana pe fata, tambur de aluminiu conic, forjat la rece + tambur de rezerva din aluminiu."[/b]


Cu stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


09 Mar 2011, 22:11
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Mulineta crap
Vlad BAT scrie:

Totusi nu vad niciun fel de diferenta la mulinarea firului, am si Okumele prietenului la mine acasa sunt perfecte; da, unele oscileaza mai repede altele mai incet tine de lungimea tamburului.

Daca gasesti specificatii tehnice, poze cu mulinete desfacute care sa demonstreze cele spuse de tine sunt mai mult decat OK sa accept ca wormshaft-ul face lumea sa se intoarca pe dos la o invartire de manivela.



Eu n-am spus ca sistemul wormshaft face minuni ci am spus ca e mai bun decat EOS-ul lui PL ! Sistemul EOS se bazeaza pe forma elipsoidala (ovala) a rotilor zimtate ! Sistemul de oscilare a tamburului cu angrenaj pe baza rotilor zimtate (rotunde, nu ovale) exista inainte de PL cu ani buni , pe seria LongBow ! EOS-ul s-a vrut un sistem revolutionar de sporire a tractiunii si de bobinare mai buna a firului ...din pacate n-a rezolvat decat partea cu tractiunea ! Toate mulinetele pe care le-am vazut cu sistem de oscilare pe wormshaft , asezau firul dintr-un cap in altul al tamburului. Okuma PL cu EOS nu ajunge (tehnic) sa aseze firul in capetele tamburului ! N-am desfacut un Spector dar in prezenta wormshaft-ului, EOS-ul din descriere face referire doar la sistemul de roti zimtate nu si la mecanismul de oscilare a axului ! Sunt posesor de Okuma cu EOS si Okuma cu Wormshaft si diferenta in ceeace priveste asezarea firului pe tambur e mare ! Pe Infopescar am prezentat eu un PL desfacut si se poate vedea ce piese intra in componenta sistemului EOS...pana una alta , am facut cateva poze la tamburii mulinetelor mele ca sa vezi diferenta in asezarea firului !

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


09 Mar 2011, 23:19
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle