Raspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 NOII PLUMBI Dan Mitranescu 
Autor Mesaj
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
eden scrie:

ce s-a invatat in liceu , dar partea de mecanica mi-a placut foarte mult, si ca si tine am fost pasionat de a gasi raspunsuri care nu se gaseau in manuale, chiar daca asta insemna niste ore multe in biblioteca sau laboratorul de experimente practice.
tot asta m-a facut sa-mi ,,pierd vremea'' si cu experimentele dedicate plumbilor de casting pentru distante mai mari, unde cu putina informatie ,,furata'' de la tine am ajuns la niste concluzii interesante.


Uite ca si eu sunt pe cale sa demolez un mit !
Eu am observat practic ca nu exista diferente intre forma plumbilor atunci cand pescuiam pe Dunare sau Olt si foloseam cilindrici datorita avantajelor pe care le au la recuperare , dar acum imi dau seama ca aveau si cu un plus de stabilitate la tractiune.


Un plumb cu cat se infige mai bine in substrat atunci cand este tras cu atat este mai greu de miscat.

Care trage mai tare de o sfoara ? Unul intins pe burta sau unul infipt cu calcaiele in sol ???

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 15:26
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
Andrei Ionita scrie:
Eu nu stiu fizica ca frate-miu dar am un simt practic ceva mai dezvoltat :))

Dan, un plumb mai plat ... mai lat ...mai mare are in mod cert un alt avantaj de stabilitate pe fundul apei.
Si atentie zic pe fundul apei, nu in apa. pentru ca acolo el face "priza" cu namolul de pe fundul apei... nu mai e vorba doar de presiunea exercitata de apa de deasupra lui ci de "lipeala" :)

Exemplu...pune un plumb de 100 g ce forma vrei tu in namol cat sa faca "priza" ...si langa el pune unul mai mare ca suprafata de contact tot de 100 de grame, eventual de forma plata. Apoi trage cu un dinamometru de fiecare din ei si vezi pentru care e nevoie de o forta mai mare sa il misti.

Pe fundul apei nu e intodeauna namol, dar in majoritatea cazurilor plumbul "se lipeste" de substrat.

Agree?


Apa nu exercita presiune de sus in jos niciodata !
Presiune ( forta ) exercita numai de jos in sus . Arhimede este cu poanta asta ... ;) :D

Arhimede zicea ceva de genul: un corp scufundat într-un fluid, este împins de jos în sus de către fluid, cu o forță egală cu greutatea volumului de fluid dislocuit de acel corp
Asta este absolut just..pana cand, in cazul nostru, plumbul atinge fundul apei ...apoi nu mai beneficiaza de stiinta lui Arhimede..pentru ca nu mai are sub el apa! Acest principiu va actiona din nou asupra plumbului numai DUPA ce este ridicat de pe substrat.
In tot acest timp actioneaza asupra plubmului PRESIUNEA HIDROSTATICA...care inseamna presiunea exercitata de apa (sau lac) asupra plubmului. Ea este cu atat mai mare, cu cat coloana de apa este mai inalta. Deci aceasta presiune este exercitata de SUS in jos asupra plumbului si pe durata scufundarii lui (cand arhimede isi face si el aparitia) dar si dupa ce a ajuns pe substrat si arhimede s-a evaporat.

Pot sa te intreb de ce un plumb cu forma cilindrica ce se infige mai bine in sol prin aceasta nu este mai stabil la tractiune .
De ce nu te dai cu patinele pe partie si te dai cu schiurile ?



Punand legile fizicii in practica un corp cu cat este mai ingust pe suprafata de asezare cu atat mai mult deformeaza planul pe care este asezat ( conditie care in problemele de fizica teoretica nu se ia in calcul !!! ) si cu atat mai mult este mai greu de miscat.

Exemplu dat de tine este foarte bun pentru a iti da singur un contraargument :D
Eu te intreb altfel... DE CE NU TE DAI CU SCHIURILE PE PATINOAR??
Raspunsul este evident...pentru ca aluneci mai bine cu patinele:)) Toata povestea asta o privesti prea mult din punct de vedere al fizicii si prea putin practic si pierzi esenta. Sau ma rog omiti niste variabile ..in cazul nostru variabila pe care o omiti este densitatea substratului si proprietatile lui de lipici...care duc la rezistenta la inaintare.
"Rezistenţa la înaintare are, deci, două componente de natură diferită:
-o componentă dată de frecarea vâscoasă, numită "rezistenţă de frecare";
-o componentă datorată distribuţiei neuniforme a presiunii pe cilindru, numită "rezistenţă de presiune (sau de formă)"."


citeste putin aici... http://www.hydrop.pub.ro/L15.pdf


ACUM DESCOPAR CA UN PLUMB CILINDRIC ESTE MAI STABIL PE SUBSTRAT LA TRACTIUNE DECAT UNUL PLAT !!!

Gresit. Este valabil doar daca substratul e foarte namolos si plumbul cilindric prin forta cu care cade se infige in namol. Noi discutam insa un caz particular...pescuitul cu plumb plantat.

Testul il voi face cu doi plumbi de aceiasi greutate , cu forme diferite, pusi pe acelasi substrat (nisip) in doua vase diferite. Vor fi legati intre ei cu un fir.
Am sa departez vasele pana firul incepe sa traga de plumbi.
CARE PLUMB PLEACA DE PE LOC ? Cel plat sau cel cilindric ? :!:

daca departezi un singur vas se va misca primul plumbul cilindric pentru ca forta lui de frecare cu nisipul e mai mica. QED. daca departezi ambele vase in acelasi timp e nerelevant testul :D

Una este sa impingi apa si una este sa impingi nisip !


Daca o masina isi lipeste puntea spate pe namol, si o masina identica isi lipeste toata suprafata puntii pe namol...pentru care din masini este necesara o forta mai mare pentru a o "dezlipi"?

Inca odata dane..nu discutam de plumbi pe zapada, gheata, placi de pal...ci de un substrat des intalnit in pescuit...namol, nisip.

_________________
Milionar excentric


09 Feb 2012, 16:01
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
eden scrie:

ce s-a invatat in liceu , dar partea de mecanica mi-a placut foarte mult, si ca si tine am fost pasionat de a gasi raspunsuri care nu se gaseau in manuale, chiar daca asta insemna niste ore multe in biblioteca sau laboratorul de experimente practice.
tot asta m-a facut sa-mi ,,pierd vremea'' si cu experimentele dedicate plumbilor de casting pentru distante mai mari, unde cu putina informatie ,,furata'' de la tine am ajuns la niste concluzii interesante.


Uite ca si eu sunt pe cale sa demolez un mit !
Eu am observat practic ca nu exista diferente intre forma plumbilor atunci cand pescuiam pe Dunare sau Olt si foloseam cilindrici datorita avantajelor pe care le au la recuperare , dar acum imi dau seama ca aveau si cu un plus de stabilitate la tractiune.


Un plumb cu cat se infige mai bine in substrat atunci cand este tras cu atat este mai greu de miscat.

Care trage mai tare de o sfoara ? Unul intins pe burta sau unul infipt cu calcaiele in sol ???


Cum am zis si mai sus...e corect ca un plumb ciclindric se infige in substrat mai bine decat unul plat..DAR are nevoie de un substrat suficient de moale cat si de o cadere prin apa cu o anumita forta. Aceasta forta nu este suficienta in cazul plantarii plumbului. e doar o lipire de substrat in ambele cazuri de plumb, iar lipirea este mai puternica in cazul celui plat.

_________________
Milionar excentric


09 Feb 2012, 16:06
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
carpmaster scrie:
aici te contrazic , depinde si suprafata in contact , ca presiune este un coeficient la frecare si daca ai acelasi gramaj la suprafata mai mica , o sa creasca si presiune si forta de frecare


Garantez pentru ce spun ! ;)
Cu cat suprafata este mai mare scade presiune pe fiecare punct de contact si cu cat este micsorata suprafata de contact cu atat creste presiunea pe fiecare punct in parte ...

prima "LEGE" din text :
http://www.fizica-online.go.ro/frecare.htm



Daca citesti si ultimele 2 randuri din link-ul dat de tine nu doar prima lege din text ... :) s-ar putea sa vezi ce gresesti in expunerea ta.

Si vezi ca nu e o simpla alunecare...firul nu este orientant paralel cu planul trebuie sa tragi putin in sus, in unghi ..deci nu aluneci ci DEZLIPESTI!

_________________
Milionar excentric


09 Feb 2012, 16:55
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Andrei Ionita scrie:
Daca o masina isi lipeste puntea spate pe namol, si o masina identica isi lipeste toata suprafata puntii pe namol...pentru care din masini este necesara o forta mai mare pentru a o "dezlipi"?

Inca odata dane..nu discutam de plumbi pe zapada, gheata, placi de pal...ci de un substrat des intalnit in pescuit...namol, nisip.


Forta lui Arhimede actioneaza tot timpul chiar daca corpul scufundat atinge fundul recipientului !!! ( te dadeam afara din clasa pentru asta ! :D )

In exemplul cu masinile forta de scoatere a masinilor este aceiasi indiferent de situatie CU CONDITIA CA ROTILE SA FIE BLOCATE.
Daca rotile nu sunt blocate pe fata atunci masina este scoasa mai usor DATORITA FAPTULUI CA FORTA DE FRECARE LA ROSTOGOLIRE ESTE MAI MICA DECAT FORTA DE FRECARE LA ALUNECARE !!! Asta este alta treaba !

Schiurile nu se folosesc pe patinoar pentru ca nu ai directie , dar aluneci la fel de bine !!!
Tu mi-ai raspuns de ce nu te dai cu patinele pe partie ? :D

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 17:14
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Pe departe cel mai stabil plumb este acesta.
La aceiasi greutate si pe acelasi substrat trage dupa el doi identici . De ce ???


Fisiere atasate:
plumb cu sarme.jpg
plumb cu sarme.jpg [ 5.88 KiB | Vizualizat de 11248 ori ]

_________________
http://www.danmitranescu.ro
09 Feb 2012, 17:19
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Ca se infige cat mai bine nu ca se opune acestui lucru printr-o forma cat mai plata !

Cu un plus pentru plumbul in cauza care isi pierte proprietatea de "infigere" la o fortare mai mare .

De ce acest plumb cu sarmale in pozitia de recuperare ( sarmele se intorc ) nu sta la fel de bine pe substrat ca atunci cand surmele asigura infigerea ?
La fel este si cu plumbul plat , dar mai putin sesizabil in comparatie cu un plumb similar conic , deoarece formele nu sunt duse la extrem : infigere - planare !

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 17:27
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Eu te-as fi dat afara din clasa cand ai spus ca forta apei actioneaza DOAR de JOS IN SUS :D

_________________
Milionar excentric


09 Feb 2012, 17:31
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dane tu faci parte din categoria celor care nu recunosc cand gresesc? :D

Sustii in continuare ca un plumb tip long cast de 100 g si unul flat tot de 100 g "sta" mai bine pe substrat in cazul in care ambii sunt plantati?

_________________
Milionar excentric


09 Feb 2012, 17:33
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Andrei Ionita scrie:

Daca citesti si ultimele 2 randuri din link-ul dat de tine nu doar prima lege din text ... :) s-ar putea sa vezi ce gresesti in expunerea ta.

Si vezi ca nu e o simpla alunecare...firul nu este orientant paralel cu planul trebuie sa tragi putin in sus, in unghi ..deci nu aluneci ci DEZLIPESTI!


Si acele randuri sunt tot in favoarea mea .
Cat timp firul face acelasi unghi in ambele bazine fortele sunt identice ! Sunt doar mai mici . Tensiunea in fir este egala cu forta de tragere inmultita cu cosinusul unghiului facut de fir cu substratul .

Pana nu-ti spun ca am fost olimpic la fizica si mate pe tara in clasele 7-8 nu te lasi ! :D Nu mai pun si 5 ani prin Politehnica ... ca acolo nu se fac astea ! Se aprofundeaza !;) :D

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 17:34
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Andrei Ionita scrie:
Eu te-as fi dat afara din clasa cand ai spus ca forta apei actioneaza DOAR de JOS IN SUS :D


ATENTIE ! Forta Arhimedica actioneaza asa !
Restul se numeste PRESIUNE si se anuleaza in situatia deplasarii corpului ! Nu este de luat in calcul pentru ca " impinge din toate partile " egal !

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 17:37
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Andrei Ionita scrie:
Dane tu faci parte din categoria celor care nu recunosc cand gresesc? :D

Sustii in continuare ca un plumb tip long cast de 100 g si unul flat tot de 100 g "sta" mai bine pe substrat in cazul in care ambii sunt plantati?


DA !!! STAU LA FEL !!! si dau cota 10 la 1 pentru aceasta afirmatie.

Ba mai mult , daca cel rotund are marginea la 90 grade ( cilindric ) sta mai bine datorita faptului ca sub greutate proprie se infige mai bine !

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 17:40
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dane inca odata..nu e vorba de o alunecare la orizontala..e vorba de "dezlipire" de pe fundul apei. Eu nu zic ca tu nu stii fizica...eu nu stiu :) dar tu uiti sa aplici variabile...si alte forte care apar acolo ..nu judeci problema in intregul ei. f..tui "liperea" masii :)) o ventuza mica si o ventuza mare lipita pe gresie...pt care e nevoie de o forta mai mare aplicata la 90grade sa o dezlipesti?

Ultima oara iti spun..plumbul trebuie dezlipit de substrat nu sa alunece pe el. Aici avem noi 2 o problema de comunicare.

Ultimul exemplu ... pune o caramida in cant pe noroi..incearca sa o smulgi. apoi pune aceeasi caramida pe suprafata cea mai lata a ei in noroi...mai poti sa o smulgi la fel de usor?

Daca poti si asta..atunci incearca sa o mulgi :D

_________________
Milionar excentric


09 Feb 2012, 19:11
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Andrei Ionita scrie:
Dane inca odata..nu e vorba de o alunecare la orizontala..e vorba de "dezlipire" de pe fundul apei. Eu nu zic ca tu nu stii fizica...eu nu stiu :) dar tu uiti sa aplici variabile...si alte forte care apar acolo ..nu judeci problema in intregul ei. f..tui "liperea" masii :)) o ventuza mica si o ventuza mare lipita pe gresie...pt care e nevoie de o forta mai mare aplicata la 90grade sa o dezlipesti?

Ultima oara iti spun..plumbul trebuie dezlipit de substrat nu sa alunece pe el. Aici avem noi 2 o problema de comunicare.

Ultimul exemplu ... pune o caramida in cant pe noroi..incearca sa o smulgi. apoi pune aceeasi caramida pe suprafata cea mai lata a ei in noroi...mai poti sa o smulgi la fel de usor?

Daca poti si asta..atunci incearca sa o mulgi :D


Si tu nu intelegi ca plumbul nu este ventuza . :D

De caramida nu tragi in sus ci o tarasti in lateral ca sa fie exemplul bun ! Sunt forte total diferite !

O ventuza dupa ce o aplici aluneca foarte usor lateral , dar de dezlipit nu merge ...
Placa de gresie cand o pui gresit tragi de ea lateral pana se pierde adezivul pentru ca altfel nu poti sa o scoti direct in sus ... Si merge usor.
Exemplul tau nu este bun .

De ce pneurile desumflate ( mai late ) nu asigura aceleasi conditii de franare ca atunci cand sunt umflate la parametrii ??? ( sa nu ma iei iar cu ventuza ? :D )

( Alta pastila si asta ca pneurile mai late franeaza mai bine :lol: )

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 19:51
Profil

Membru din: 29 Aug 2011, 22:07
Mesaje: 48
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
Andrei Ionita scrie:
Dane tu faci parte din categoria celor care nu recunosc cand gresesc? :D

Sustii in continuare ca un plumb tip long cast de 100 g si unul flat tot de 100 g "sta" mai bine pe substrat in cazul in care ambii sunt plantati?


DA !!! STAU LA FEL !!! si dau cota 10 la 1 pentru aceasta afirmatie.

Ba mai mult , daca cel rotund are marginea la 90 grade ( cilindric ) sta mai bine datorita faptului ca sub greutate proprie se infige mai bine !



ma bag si eu ca musca-n lapte.....de acord cu Dan ca plumbii stau la fel daca sunt de aceeasi greutate ca amandoi plumbii stau in apa :D nu ma pricep la fizica dar va intreb in situatie de pescuit pe rau curgator cand firul face burta si va trage de plumb, un plumb long cast e mai usor de miscat de pe substrat decat unul plat tocmai ca fiind cilindric va avea tendinta sa se si rostogoleasca nu doar sa fie tarat la vale sau cel putin se va deplasa mai mult.....in ce priveste muchia la 90 de grade ce se intampla daca aplicam aceeasi muchie si la plumbul flat?

PS: nu dati in mine ca am fost corijent la fizica :D


09 Feb 2012, 20:19
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Gabriel Calin scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Andrei Ionita scrie:
Dane tu faci parte din categoria celor care nu recunosc cand gresesc? :D

Sustii in continuare ca un plumb tip long cast de 100 g si unul flat tot de 100 g "sta" mai bine pe substrat in cazul in care ambii sunt plantati?


DA !!! STAU LA FEL !!! si dau cota 10 la 1 pentru aceasta afirmatie.

Ba mai mult , daca cel rotund are marginea la 90 grade ( cilindric ) sta mai bine datorita faptului ca sub greutate proprie se infige mai bine !



ma bag si eu ca musca-n lapte.....de acord cu Dan ca plumbii stau la fel daca sunt de aceeasi greutate ca amandoi plumbii stau in apa :D nu ma pricep la fizica dar va intreb in situatie de pescuit pe rau curgator cand firul face burta si va trage de plumb, un plumb long cast e mai usor de miscat de pe substrat decat unul plat tocmai ca fiind cilindric va avea tendinta sa se si rostogoleasca nu doar sa fie tarat la vale sau cel putin se va deplasa mai mult.....in ce priveste muchia la 90 de grade ce se intampla daca aplicam aceeasi muchie si la plumbul flat?

PS: nu dati in mine ca am fost corijent la fizica :D


Avem manusi ( de box ) pentru toata lumea . :D Primim oaspeti ! :D

Plumbul este tras de fir . Am mai spus anterior. Se poate face proba intr-un rau cu adancime mica si fund drept.
Curentul in apropierea fundului raului este inzecit mai mic. Si bila daca este nu se misca atata timp cat nu este legat .

Cu muchia de 90 grade este altceva.
Este de preferat un plumb cu muchie taioasa pe zona unde este tras. Dar nu conteasa forma lui.
Daca buza respectiva este mai lata implica un plumb mai lat care exercita pe aceasta buza o presiune mai mica.
Daca plumbul este mai ingust forta de apasare pe buza este mai mare . Una peste alta tot acolo se ajunge.
Ca la o barca de fibra ; una este sa fie trasa de varf ( prora ) si una este sa fie trasa de spate ... ( prova ) ... si nu conteaza cat este de lata barca .

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 20:33
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Aici discutam discutii ! :D

Eu tot am sa fac plumbi plati pentru ca nu-mi intra toti clientii sa citeasca pe aici ! :D
... si daca a zis Korda ca asa este pai asa este ! :D

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 20:39
Profil

Membru din: 29 Aug 2011, 22:07
Mesaje: 48
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dane, pai plumbul o sa fie legat ca doar vrem sa pescuim cu el, in situatie de pescuit vorbeam ....ca doar nu suntem la ora de fizica aici :ugeek:
Pana la urma piata decide si sper ca aici suntem de acord ca un plumb model grippa se va vinde mai bine decat un plumb cilindric :P

PS: cand ziceai ca sunt gata? :D


09 Feb 2012, 21:01
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Incepand cu luna Martie sunt disponibili si plumbii ecologici pentru plantat sau ape curgatoare .
Vopseaua este aceeasi ca la modelele anterioare , deja cunoscute.
130g - 3,10 lei
160g - 3,50 lei
180g - 3,90 lei
220g - 4,40 lei


Fisiere atasate:
plumb grippa.jpg
plumb grippa.jpg [ 71.17 KiB | Vizualizat de 11180 ori ]

_________________
http://www.danmitranescu.ro
17 Feb 2012, 04:27
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Super ! deci pana la urma ai ales solutia de compromis...ai pastrat forma de la Grippa dar si ideea ta cu forma cilindrica (a butoiasului) :)))

_________________
Milionar excentric


17 Feb 2012, 11:53
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 2 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle