Raspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul
 Aici gasiti toate informatiile despre FRPS 
Autor Mesaj
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Dle Popescu....va rog....


21 Apr 2013, 19:00
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 20 Mar 2013, 08:45
Mesaje: 125
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Aveți aici dezvoltat ce își propune federația. Pentru lămuriri, aștept întrebări pertinente. În cazul în care discuțiile degenerează, vă mulțumesc pentru intenție.
http://www.crapmania.ro/forum/campionat ... ml#p279701


22 Apr 2013, 08:48
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 20 Mar 2013, 08:45
Mesaje: 125
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
http://frpsc.ro/cursuri-de-arbitral/


22 Apr 2013, 09:44
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2011, 00:27
Mesaje: 258
Localitate: Constanta
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
F.R.de Pescuit scrie:
http://frpsc.ro/cursuri-de-arbitral/


citez

+++
In conformitate cu prevederile Articolelor 10 si 11 ale Regulamentului Comisiei Centrale a Arbitrilor de Pescuit Sportiv , arbitrul de pescuit sportiv este persoana care are calificarea necesară conducerii competiţiilor de Pescuit Sportiv şi Casting.
+++

Si cine este persoana cu calificarea necesara de a tine cursuri si a-i examina pe doritori? Unde si cand si-a obtinut calificarea necesara? Cum arata atestatul/diploma persoanei respective?

_________________
https://www.facebook.com/club.ovidius


22 Apr 2013, 14:05
Profil YIM WWW

Membru din: 21 Mar 2013, 10:29
Mesaje: 1
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Domnul Vali dumneavoastra nu ati crezut niciodata in destinele acestei Federatii acum umblati cu nuiaua prin gard ? Totusi ar fi bine sa ne lasi sa lucram ca timpul balivernelor a trecut . Te asteptam la sfarsitul anului cu o cerere de afiliere pana atunci iti doresc o vara frumoasa cu capturi impresionante si sa stabilesti multe recorduri la prima braila unde vei participa .Fir intins !


22 Apr 2013, 14:49
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 20 Mar 2013, 08:45
Mesaje: 125
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
vali vesa scrie:
F.R.de Pescuit scrie:
http://frpsc.ro/cursuri-de-arbitral/


citez

+++
In conformitate cu prevederile Articolelor 10 si 11 ale Regulamentului Comisiei Centrale a Arbitrilor de Pescuit Sportiv , arbitrul de pescuit sportiv este persoana care are calificarea necesară conducerii competiţiilor de Pescuit Sportiv şi Casting.
+++

Si cine este persoana cu calificarea necesara de a tine cursuri si a-i examina pe doritori? Unde si cand si-a obtinut calificarea necesara? Cum arata atestatul/diploma persoanei respective?

Am zis ca aici se dau lamuriri. Pana si domnul Vesa, in ciuda opozitiei sale la adresa federatiei, merita acest raspuns.
In conformitate cu prevederile art. 37, alin. 1 lit.c) din Legea nr. 69/2000, atributul formarii si atestarii arbitrilor pe ramura de sport, revine federatiei sportive nationale. Modul de scolarizare si atestare se stabilesc prin Regulamentul aprobat in acest sens da catre Adunarea Generala. Atributul acestor activitati cade in sarcina Comisiei Centrale a arbitrilor, comisie independenta, care are atributii in acest sens. Comisia are ca scop tocmai pregatirea acestor persoane, in baza unei tematici stabilite si aprobate de comisie. Precum vedeti, din tematica afisata pe web site-ul federatiei, arbitrii nu trebuie sa stie cum se extrage un carlig din buza unui crap, ci de a cunoaste regulamentele de competitii, legislatie, etc., lucruri care nu cred ca un pescar este in masura a le cunoaste. Va asigur ca membri comisiei sunt oameni cu studii superioare si care isi fac constiincios si benevol atributiile care le revin. Nu oricine a avut legatura cu pescuitul sportiv poate fi si un excelent pedagog. Aici se cer alte calitati si cei care au absolvit deja primele cursuri au constatat ca acestea au fost foarte serioase si nu au lasat loc de compromisuri. Dovada este faptul ca 10 dintre cursanti nu au fost atestati, tocmai pentru ca nu au obtinut media de absolvire a cursurilor. Nu membri comisiei sunt cei care obtin atestatul de arbitru de pescuit sportiv, ci cei care promoveaza cursurile respective.
PS Domnule Vesa, trebuie sa va spun ca federatiile sportive sunt asimilate autoritatii publice, regulamentele si statutele acestora fiind legile ce guverneaza activitatile pe ramura de sport respectiva. Imi pare rau ca nu ati inteles acest lucru pana acum. Ca sa va convingeti, cititi art. 37 alin 1. lit. b) din Legea 69/2000, coroborat cu art. 2 lit. b) din Legea 554/2004 privind contenciosul administrativ.


22 Apr 2013, 21:19
Profil

Membru din: 03 Feb 2013, 07:43
Mesaje: 22
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Federatia Ro Pescuit scrie:
Domnul Vali dumneavoastra nu ati crezut niciodata in destinele acestei Federatii acum umblati cu nuiaua prin gard ? Totusi ar fi bine sa ne lasi sa lucram ca timpul balivernelor a trecut . Te asteptam la sfarsitul anului cu o cerere de afiliere pana atunci iti doresc o vara frumoasa cu capturi impresionante si sa stabilesti multe recorduri la prima braila unde vei participa .Fir intins !



putem stii cu cine stam de vorba :?: :idea: :idea: un nume,o adresa :idea:


23 Apr 2013, 09:09
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 20 Mar 2013, 08:45
Mesaje: 125
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
www.frpsc.ro


23 Apr 2013, 10:21
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2011, 00:27
Mesaje: 258
Localitate: Constanta
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
M-am obisnuit deja cu raspunsurile stufoase, incheiate cu articole din lege, dar care de fapt nu pun puncul pe "i".

Repet intrebarea, poate nu a fost inteleasa: cine este persoana cu calificarea necesara de a tine cursuri si a-i examina pe doritori? Unde si cand si-a obtinut calificarea necesara? Cum arata atestatul/diploma persoanei respective?

Multumesc

_________________
https://www.facebook.com/club.ovidius


23 Apr 2013, 10:27
Profil YIM WWW
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Popescule te-ai reactivat................ :o :o :o :o
Ce vesti ne mai aduci de data asta.... :? :? :? :?
Uimeste-ma fiule cu ultima minune in domeniu acum in postul pastelui.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


23 Apr 2013, 12:11
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 20 Mar 2013, 08:45
Mesaje: 125
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Mă rog, deși aș putea să-ți fiu tată. :lol: Păi ce să fie; federația a fost recunoscută și a primit autorizația de afiliere la CIPS. Dacă treci pe la Șelaru, zii să-ți arate notificarea pe care i-am trimis-o.


23 Apr 2013, 13:00
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 20 Mar 2013, 08:45
Mesaje: 125
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
vali vesa scrie:
M-am obisnuit deja cu raspunsurile stufoase, incheiate cu articole din lege, dar care de fapt nu pun puncul pe "i".

Repet intrebarea, poate nu a fost inteleasa: cine este persoana cu calificarea necesara de a tine cursuri si a-i examina pe doritori? Unde si cand si-a obtinut calificarea necesara? Cum arata atestatul/diploma persoanei respective?

Multumesc

Se pare că nu ați înțeles. Vă mai dau odată detaliile.
Art. 37
(1) Federatiile sportive nationale au urmatoarele atributii principale:
......................................................................................................
c) organizeaza si coordoneaza intreaga activitate a arbitrilor pe ramuri de sport, privind formarea, perfectionarea continua, clasificarea si promovarea acestora, pe baza unui regulament propriu de functionare;
Șeful Comisiei se numește Dragomir Stelu, cu care sigur te-ai întâlnit pe pista de concurs, unde ți-a fost arbitru.
Sper ca acum să înțelegi că federația este abilitată prin lege să se ocupe de formarea arbitrilor. Cum o face? În baza unui regulament propriu de funcționare. Federațiile astea au multe necunoscute pentru dumneavoastră!
http://frpsc.ro/regulamentul-comisisi-c ... rbitrilor/


23 Apr 2013, 13:10
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Membru din: 29 Ian 2011, 13:43
Mesaje: 2564
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
vali vesa scrie:
M-am obisnuit deja cu raspunsurile stufoase, incheiate cu articole din lege, dar care de fapt nu pun puncul pe "i".

Repet intrebarea, poate nu a fost inteleasa: cine este persoana cu calificarea necesara de a tine cursuri si a-i examina pe doritori? Unde si cand si-a obtinut calificarea necesara? Cum arata atestatul/diploma persoanei respective?

Multumesc

parerea mea...
oricare pescar care a participat la cateva braile , nationale trucate (exclus 2012) si concursuri internationale poate avea cu mult peste calificarea necesara pentru a tine cursuri de arbitraj.
serios vorbind anul trecut am participat la cursurile AGVPS de arbitri..profesorii au fost cativa pescari renumiti...atestatul de arbitru daca-mi aduc bine aminte a fost obtinul la sfarsitul CN 2013..un carnetel rosu fara valoare.

_________________
Baricada Carp Club


23 Apr 2013, 14:21
Profil

Membru din: 08 Feb 2012, 17:22
Mesaje: 48
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
F.R.de Pescuit scrie:
Mă rog, deși aș putea să-ți fiu tată. :lol: Păi ce să fie; federația a fost recunoscută și a primit autorizația de afiliere la CIPS. Dacă treci pe la Șelaru, zii să-ți arate notificarea pe care i-am trimis-o.


:shock: :shock: :shock: o sa se pis.A pe el Selaru de frica notificari :mrgreen: la cat de multi avocati are agvps numai de federatia lui Popescu nu se impiedica :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
La tăţi ni-i greu şi nu mă cert cu un prost că mă bate cu experienţa !; membru SCI


23 Apr 2013, 15:16
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
F.R.de Pescuit scrie:
Mă rog, deși aș putea să-ți fiu tată. :lol: Păi ce să fie; federația a fost recunoscută și a primit autorizația de afiliere la CIPS. Dacă treci pe la Șelaru, zii să-ți arate notificarea pe care i-am trimis-o.



Nu te mai ruga si fi concret mai draga,
Ai ceva documente sau tot vorbe in vant?

P.S nu inteleg un lucru de ce ma tot trimiti la Selaru ?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


23 Apr 2013, 19:37
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 20 Mar 2013, 08:45
Mesaje: 125
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Da. Există aceste documente. Unul dintre ele este (în copie) la șeful comisiei de crap, dl. Buhac.
PS Te trimit la Șelaru pentru că participi la întrunirile pe tema CN de crap și ar trebui să-ți arate un document de autorizare în acest sens, alea pe care mi le tot cereți mie. Apropo de documente; am intrat în posesia cererii de reafiliere a AGVPSR la CIPS. Curios, dar este datată 1999. :lol: :lol: :lol: Am și răspunsul CIPS. Ce este curios este faptul că AGVPSR s-a declarat pe sine ca fiind federație sportivă. Oare așa o fi? :lol: :lol: :lol: :lol:
Prevăd că Parchetul va avea de lucru!


24 Apr 2013, 07:35
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2011, 00:27
Mesaje: 258
Localitate: Constanta
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Federatia Ro Pescuit scrie:
...Te asteptam la sfarsitul anului cu o cerere de afiliere pana atunci iti doresc o vara frumoasa cu capturi impresionante si sa stabilesti multe recorduri la prima braila unde vei participa .Fir intins !


Astept sa ne vedem la "braila" de pe Corbu. Am inteles ca Acvila si-a intarit lotul. Felicitari, GG este un pescar foarte bun.

_________________
https://www.facebook.com/club.ovidius


24 Apr 2013, 12:24
Profil YIM WWW
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
F.R.de Pescuit scrie:
Da. Există aceste documente. Unul dintre ele este (în copie) la șeful comisiei de crap, dl. Buhac.
PS Te trimit la Șelaru pentru că participi la întrunirile pe tema CN de crap și ar trebui să-ți arate un document de autorizare în acest sens, alea pe care mi le tot cereți mie. Apropo de documente; am intrat în posesia cererii de reafiliere a AGVPSR la CIPS. Curios, dar este datată 1999. :lol: :lol: :lol: Am și răspunsul CIPS. Ce este curios este faptul că AGVPSR s-a declarat pe sine ca fiind federație sportivă. Oare așa o fi? :lol: :lol: :lol: :lol:
Prevăd că Parchetul va avea de lucru!




Deci sa inteleg ca federatia ta are toate actele in regula acum?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


25 Apr 2013, 09:22
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 20 Mar 2013, 08:45
Mesaje: 125
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Ati inteles corect!
PS Nu este federatia mea. Este Federatia Romana de Pescuit Sportiv. Fata Morgana dupa care au fugit multi si care acum a fost gasita!


25 Apr 2013, 18:01
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Aici gasiti toate informatiile despre FRPS
Eu zic sa incepem cu dreptul aceasta noua era a Federatiei si sa prezentam si documentele ce o fac sa ia fata AGVPS-ului.
Urmareste filmul de pe pvtv.ro si acolo vei vedea si documentul de autorizare al federatiei.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


27 Apr 2013, 06:38
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle