Raspunde la subiect  [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 Pretul unei ore. 
Autor Mesaj
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 22:46
Mesaje: 1126
Mesaj Pretul unei ore.
O LECTIE DUREROASA PENTRU UN PARINTE!

Un barbat a venit de la munca tarziu, obosit si nervos, gasindu-si baietelul de 5 ani asteptand la usa nerabdator.

- Tati, pot sa te intreb ceva?

- Da sigur, despre ce e vorba? a raspuns tatal

- Tati, cati bani castigi pe ora?

- Hei, dar asta nu e treaba ta. De ce ma intrebi astfel de lucruri? spuse omul nervos.

- Doar vreau sa stiu...Te rog spune-mi, cat castigi pe ora?

- Daca trebuie sa stii ...castig 20 de lei pe ora.

- Ah, a raspuns micutul trist, cu capul plecat. Tati, imi imprumuti te rog 5 lei?

Tatal s-a infuriat:
- Daca singurul motiv pentru care m-ai intrebat asta este ca sa imi ceri niste bani sa iti cumperi o jucarie prosteasca sau alte tampenii, atunci du-te direct in camera ta la culcare. Gandeste-te de ce esti asa egoist. Nu lucrez din greu in fiecare zi pentru asa copilarii.

Micutul a mers in liniste in camera si a inchis usa .
Omul s-a enervat si mai tare pe intrebarile baiatului.
Cum a putut sa puna asa intrebari doar pentru a cere niste bani ?

Dupa o ora, tatal s-a calmat si a inceput sa gandeasca: "Poate chiar era ceva de care chiar avea nevoie sa cumpere cu 5 lei si chiar nu mi-a cerut bani des".
S-a dus la usa baiatului si a deschis-o.

- Dormi? Dormi? a intrebat....

- Nu tati, sunt treaz, a raspuns baiatul.

- M-am gandit, poate am fost prea dur mai devreme, spuse tatal. A fost o zi lunga si m-am descarcat pe tine.
Uite aici ai 5 lei.

- Micutul a sarit, zambind. Multumesc tati, a strigat.

Dupa aceea a scos un pumn de bani. Omul a vazut ca baiatul avea deja bani si s-a enervat din nou.
Micutul si-a numarat incet banii si s-a uitat catre tatal sau.

- De ce vrei mai multi bani, daca deja ai? a spus tatal.

- Pentru ca nu am avut destul, dar acum am, a replicat baiatul. Tati, aveam 15 lei. Acum am 20. Pot sa cumpar o ora cu tine ???? Te rog sa
vii mai repede acasa maine . Vreau sa mananc cu tine.

Tatal a fost distrus de durere. Si-a luat baiatul in brate si l-a implorat sa il ierte. "
Este doar o reamintire pentru toti ce lucreaza din greu in viata pentru familia lor.
Nu ar trebui sa lasam timpul sa treaca printre degete fara sa petrecem timp cu cei care chiar conteaza pentru noi, aceia apropiati de inimile noastre.

Sa ne straduim sa daruim din timpul nostru celor pe care ii iubim.
Daca azi murim, compania pentru care lucram ne va inlocui foarte usor, in cateva ore.
Dar familia si prietenii pe care ii lasam in urma o sa simta pierderea pentru tot restul vietii lor!

_________________
Dacă nu mergi la pescuit pentru că ai crezut că o să plouă, nu o să mergi la pescuit niciodată.

http://www.baricadacarp.ro/forum/viewto ... ?f=22&t=23


02 Iun 2011, 18:16
Profil WWW
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Kaka pe bat!
Sa stea tac-su somer acasa sa vezi ce-i mai place ca n-are jucarii noi!
Povestire de domnisoare de pension fara (...)!
Ma scuzati, dar asta sunt, banii fac pamantul sa se invarta!

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


02 Iun 2011, 20:34
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Pt pudibonzi:
fara (...)! = fir de par incretit.
:mrgreen:

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


02 Iun 2011, 22:39
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Pretul unei ore.
@CMB

stai jos ca despre treburile astea nu scrie pe google :D

_________________
Milionar excentric


03 Iun 2011, 11:12
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Of, Doamne, mai exista si barbati romantici....
Se scurge mierea pe pereti.....
:mrgreen:

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


03 Iun 2011, 11:36
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Pretul unei ore.
almost :D

_________________
Milionar excentric


03 Iun 2011, 11:41
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:52
Mesaje: 20
Mesaj Re: Pretul unei ore.
De acord in totalitate cu CMB, sa vezi ce urla sparcul daca statea cu tasu toata ziua si nu avea jucarii.


03 Iun 2011, 12:22
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Domnilor subiectul era despre,sentimente,nevoia de tata in schimbul unui pool,lasati treaba materiala deoparte ,pt ca am cunoscut si sunt foarte multi copii fericiti fara un munte de nu stiu ce jucari,simpla implicare a parintiilor in viata unui copil este mai benefica decit toate jucariile din lume.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


03 Iun 2011, 15:38
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Daca na-i copii, fati unul
Daca nu poti,cumparati unul
Si abia atunci ai sa intelegi ce inteleg si eu. ;)

_________________
BARICADA CRAP CLUB


03 Iun 2011, 15:41
Profil

Membru din: 03 Feb 2011, 15:05
Mesaje: 90
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Asta e site de pescuit sau ce dracu e?

Mai iesiti si pe balta ca ati stat prea mult la telenovele! :x


03 Iun 2011, 16:37
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Pretul unei ore.
:lol: :lol: :lol:
as merge, dar n-am cu cine! :mrgreen:

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


03 Iun 2011, 17:36
Profil

Membru din: 03 Feb 2011, 15:05
Mesaje: 90
Mesaj Re: Pretul unei ore.
da un anunt la mica publicitate :D

PS: Multumesc!


03 Iun 2011, 18:07
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Pretul unei ore.
...cu dedicatie pt CMB stiu ca ii plac sentimentalismele :D :D

Un profesor de filosofie stãtea în fata clasei având pe catedrã câteva lucruri.. Când ora a început, fãrã sã spunã un cuvânt, a luat un borcan mare gol, pe care l-a umplut cu mingi de tenis. I-a întrebat pe studenti dacã borcanul este plin si acestia au convenit cã era.

Profesorul a luat atunci o cutie cu pietricele pe care le-a turnat în borcan, scuturându-l usor. Pietricelele au umplut golurile dintre mingile de tenis.
I-a întrebat din nou pe studenti dacã borcanul era plin, iar acestia au fost de acord cã era.

Profesorul a luat dupã aceea o cutie cu nisip pe care l-a turnat în borcan. Firesc nisipul a umplut de tot borcanul. I-a întrebat din nou pe studenti cum stãtea treaba, iar acestia au rãspuns în cor "pliiin"!

Profesorul a scos de sub catedrã douã cesti cu cafea pe care le-a turnat în borcan umplându-l de aceastã datã definitiv. Studentii au râs.
Dupã ce hohotele s-au domolit, profesorul spus: "Acum as dori sã întelegeti cã acest borcan reprezintã viata voastrã.
Mingiile de tenis reprezintã lucrurile importante pentru voi: familie, copii, sãnãtate, prieteni si pasiunile voastre. Dacã totul ar fi pierdut în afarã de acestea, viata voastrã ar fi tot plinã.

Pietricelele sunt celelalte lucruri care conteazã pentru voi: serviciul, casa, masina, iar nisipul e restul lucrurilor mãrunte. Dacã veti începe cu nisipul, nu veti mai avea unde sã puneti mingile de tenis si pietricelele.

La fel si în viatã, dacã îti irosesti tot timpul si energia pentru lucrurile mici, nu vei avea niciodatã timp pentru lucrurile importante pentru tine. Acordã atentie lucurilor importante pentru fericirea ta. Joacã-te cu copiii, iesi cu sotia în oras la cinã, joacã tenis, vei avea suficient timp altã datã sã faci curat sau sã repari cine stie ce dispozitiv. Ai, în primul rând grijã de mingile de tenis, ele conteazã cu adevãrat. Stabileste-ti prioritãtile, restul e doar nisip ! "

Unul dintre studenti a ridicat mâna interesându-se ce reprezentau cele douã cãni de cafea. Profesorul a zâmbit:
"Mã bucur cã întrebi asta, ele vor doar sã arate cã, oricât de plinã ar pãrea viata ta, e loc întotdeauna pentru douã cãni de cafea, împreunã cu un prieten."

_________________
Milionar excentric


07 Iun 2011, 16:12
Profil

Membru din: 02 Iun 2011, 14:32
Mesaje: 26
Localitate: bucuresti
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Chiar aveti nevoie de iesiri la pescuit :lol: :lol: :lol:

_________________
Dan Stoica GreenLake 0723302830


07 Iun 2011, 19:21
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Abia am venit :))

_________________
Milionar excentric


07 Iun 2011, 19:32
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Pretul unei ore.
@Andrei Ionita

Povestirea ta are mult talc, i-as dedica-o cuiva in mod special, dar din pacate e prea ocupat cu nisipul...

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


07 Iun 2011, 20:10
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Pretul unei ore.
CMB versus A. Ionita:

Un grup de oameni de succes in apogeul carierei lor, toti avand joburi si pozitii de vis, masini si case, au facut o vizita unui fost profesor de facultate.
Discutia a alunecat treptat spre cat de stresanta si obositoare e viata de zi cu zi. Profesorul i-a intrebat daca vor sa bea o cafea buna si s-a intors din bucatarie cu un vas plin cu cafea si o multime de cesti. Unele din portelan fin, altele din sticla sau plastic, unele aratau normal, altele erau foarte delicate si scumpe, unele erau cu insertii aurite, altele foarte simple.
Profesorul i-a rugat pe fiecare sa se serveasca. Cand toti aveau cate o ceasca de cafea in mana, profesorul le-a zis:
-Daca ati observat, fiecare dintre voi a pus cafea in cate o ceasca scumpa si fina, lasand la o parte cestile simple si ieftine goale pe masa. E normal sa vreti ceea ce mai bun de la viata, dar tocmai asta e sursa problemelor si stresului pe care le aveti zi de zi. Nu conteaza ce ceasca ai ales, cafeaua are acelasi gust.
Ceasca nu adauga nici o calitate cafelei. In cele mai multe cazuri o face doar sa fie mai scumpa sau, in unele cazuri, nu putem vedea ce e de fapt inauntru.
Inconstient, ati ales cele mai scumpe si bune cesti si apoi ati inceput sa va uitati la ceasca celuilalt, gandindu-va ca e mai frumoasa ca a voastra.
Viata e ca o cafea buna: jobul, banii, cariera, masina, casa, hainele, pozitia in societate sunt cestile. Doar ne ajuta sa ne traim viata, dar nu sunt viata. Cateodata concentrandu-va doar pe ceasca uitam sa savuram cafeaua.
Savurati cafeaua nu cestile!
Cei mai fericiti oameni nu sunt cei care au cele mai multe lucruri. Cei mai fericiti oameni stiu sa se bucure cat mai mult de ceea ce au, acolo unde au, in momentul prezent. Ei fac viata sa fie frumoasa!

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


08 Iun 2011, 00:35
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Asa mai vi de acasa :D Dar nu inteleg de ce consideri ca esti vs. fata de mine? :?: :!:

_________________
Milionar excentric


08 Iun 2011, 09:44
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Pretul unei ore.
Andrei Ionita scrie:
Asa mai vi de acasa :D Dar nu inteleg de ce consideri ca esti vs. fata de mine? :?: :!:


Nu raman datoare, doar mi-ai facut o dedicatie literara.... ;)
Inca ceva, pt toti cei care nu stiu:

"Târzie toamna e acum,
Se scutur frunzele pe drum,
Si lanurile sunt pustii...
De ce nu-mi vii, de ce nu-mi vii?"

E scrisa de unu, parca Eminescu..... :mrgreen:

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


08 Iun 2011, 11:21
Profil

Membru din: 03 Feb 2011, 15:05
Mesaje: 90
Mesaj Re: Pretul unei ore.
e clar......sunteti plini de nisip :!:


08 Iun 2011, 12:12
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 34 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 2 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle