Raspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
 nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2011, 11:49
Mesaje: 102
Mesaj nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
si pentru ca tot am abonament pe Tancabesti in acest an :D ,vreau ca primele partide sa le fac in liniste(singur)va pun intrebarea :
cum sa abordez o partida de max 48 de ore
sa pescuiesc direct cu boiles sau cu porumb preparat si mehlem.
ar fi mai bine cu momitor sau direct cu plumb?...


09 Feb 2011, 22:22
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
eu as incerca si una si alta sa vezi care merge mai bine...

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


09 Feb 2011, 22:26
Profil

Membru din: 31 Ian 2011, 12:18
Mesaje: 191
Mesaj Re: nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
personal merg direct pe bile de 14-16 mm tari din prima la cirlig si nadesc si cu 20 -24 solubile ,
la ce peste mare e in balta eu nu recomand porumb sau momitor
e doar parerea mea.


10 Feb 2011, 13:30
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
Anul trecut am prins in partidele de pescuit mult mai mult peste la porumb de plastic decat la bile.
Ia in calcul si varianta saculet solubil cu porumb preparat si doua boabe de porumb flotant la carlig.
In momentul in care am pescuit cu momitor, talia pestilor a scazut. ;)

_________________
Baricada Carp Club


10 Feb 2011, 13:47
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 14:45
Mesaje: 60
Mesaj Re: nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
razvan ulmeanu scrie:
Anul trecut am prins in partidele de pescuit mult mai mult peste la porumb de plastic decat la bile.
Ia in calcul si varianta saculet solubil cu porumb preparat si doua boabe de porumb flotant la carlig.
In momentul in care am pescuit cu momitor, talia pestilor a scazut. ;)

Corect. Aceeasi observatie ;)

_________________
Dă-i unui om un pește si el va avea ce mânca o zi; învață-l sa pescuiască și el va sta pe marginea bălții și va bea bere toata viața.


10 Feb 2011, 16:02
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
Tancabesti-ul nu este o balta foarte foarte capricioasa data fiind densitatea mare de peste, nevoia de hranire starnind concurenta in randul pestilor.

Singura problema este selectia taliei pestilor fara sa ne gandim la cadenta. Ca atare, din experienta mea de un an si jumatate pe acesta balta pot spune ca atunci cand am pescuit cu feeder talia pestilor prinsi a fost undeva in jurul greutatii de 6-7 kg cei mai mari. Cu timpul am mai prins experienta si in privinta pescuitului la crap si in ceea ce priveste balta propriu zisa si talia acestora a inceput sa creasca.

Cel mai mare crap prins de mine a fost de 14,200 la boiles de 26 Squid-Octopus & Black Pepper de la Dinamite Baits. Bineinteles de atunci am inceput sa improvizez cu monturi diferite, saculeti solubili si pugi pva, montura snowman, doua bile de 26, doua de 20, una 26 de si una de 20 si asa mai departe.

Oricum parerea mea este sa mergi pe metoda kiss (adica: keep it stupid simple), monturile pe care le folosesc acum fiind numai cu plumb in line sau pierdut, acele folosite invariabil fiind numarul 2 sau 4 cel mult (eu sunt adeptul acelor mai mari)...tine de perceptie.

Pentru o partida de pescuit de 48 de ore nu iti trebuie mai mult de 1-1,5 kg de boiles , nadirea sa fie concentrata (dar nu abuziva) fix pe zona unde ai aruncat montura. Eu am rezolvat aceasta problema cu saculeti solubili (4-5 boles-uri) pungi pva (6-8 boiles-uri) sau fir solubil trecut prin 3-4 boiles-uri.

In felul/felurile descris/e mai sus am avut aproape tot timpul 12-15 prezentari cu crapi over 10, tinand sa mentionez ca aceasta este cadenta pe care mi-o doresc (un peste la 3-4 ore/medie) deoarece sunt cam comod si imi place sa dorm destul de mult fara sa mai zic de spritz.

La concursuri nu am participat si nici nu cred ca imi doresc sa particip...cel putin deocamdata. Locurile pe care pescuiesti au o pondere foarte mare in reusita sau nereusita partidei pe timpul concursului, pestele avand cu totul alt comportament.

Cantitatea de nada si aici ma refer la zeci de kilograme de boiles si porumb preparat isi vor spune cuvantul in ceea ce priveste cantitatea de peste prinsa (vezi cantitatile de peste o tona prinse de Dan Mitranescu sau Andrei Vladeanu) in concursurile care au fost tinute pe Tancabesti

Daca mai ai intrebari nu ezita sa ma contactezi.

Fire zbuciumate si foarte intinse pe 2011.

Cu stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


11 Feb 2011, 20:03
Profil

Membru din: 31 Ian 2011, 22:13
Mesaje: 3
Mesaj Re: nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
Eu as incepe sezonul cu solubile de mici dimensiuni 14mm-18mm, saculet cu solubile si fara sa nadesc! Mai ales ca prin acest pescuit izolat as putea sa lovesc si un peste mai imbracat poate si un record dat fiind periada in care crapul este plin de icre ;)


11 Feb 2011, 23:27
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
Sile Movilita scrie:
si pentru ca tot am abonament pe Tancabesti in acest an :D ,vreau ca primele partide sa le fac in liniste(singur)va pun intrebarea :
cum sa abordez o partida de max 48 de ore
sa pescuiesc direct cu boiles sau cu porumb preparat si mehlem.
ar fi mai bine cu momitor sau direct cu plumb?...



Perioada de primavara este destul de usoara de pescuit pe lacul Tancabesti ,mai ales la liber,sugestia mea este cu orice nada te-ai duce pescuieste pe pat cu porumb si mehlem sa prinzi peste mult si tine una izolata la boiles pt capturi.Echilibreaza carligul cu boabe flotante si pt capturi foloseste si bile mici cu popup.

Fir intin ! Si nu dormi ,anul asta Tancabestiul este suprapopulat cu capturi.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


12 Feb 2011, 09:15
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: nada pentru primele partide ale anului pe Tancabesti
Sile,

Dupa cum vezi cate bordeie atatea "obiceie" :D.

Tactica pe care o vei adopta tine exclusiv de experienta si perceptie. Daca itit doresti o cadenta a prezentarilor care sa nu te lase sa dormi, atunci intr-adevar subscriu celor spuse de Nicu David si poti depasi lejer 250-300 kg de peste. Vei pleca de pe balta rupt in doua de oboseala dorindu-ti sa dormi 48 de ore fara drept de apel. Eu am avut doua partide de acest gen si nu mi le mai doresc, cum spuneam sunt mai comod.

Cand am ajuns prima oara pe balta nu stiam nimic despre pestele care zace in ea, sau tactica pe care o voi adopta. Norocul meu a fost sa-i intalnesc pe Florin si Radu Cezar care mi-au dat mura in gura o gramada de informatii despre balta si modalitatea de pescuit si tin sa le multumesc pe aceasta cale.

Oricum vei avea surprize frumoase si garantate lacul Tancabesti fiind unul de exceptie si nu o spun numai eu, fir intins.

Cu stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


12 Feb 2011, 12:00
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 9 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle