Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
 a fost cineva pe Balta Mica a Brailei? 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj a fost cineva pe Balta Mica a Brailei?
Am auzit ca e un loc superb.
ceva impresii?

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


18 Feb 2011, 18:39
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Re: a fost cineva pe Balta Mica a Brailei?
Am fost acolo acum 10 ani si mi s-a parut un lac cu un potential enorm.Am pescuit in zona unde se afla locatia pentru copii defavoritati,amenajata se pare pe locul unui fost camping ceausist.Cand am ajuns,m-am apucat sa numar plasele care impanzeau lacul,cat poti vedea cu ochii,apoi i-am intrebat pe localnici daca au prins si crapi in plase.Am ramas mirat de faptul ca toti ai zis ca,crapul a disparut din lac de cativa ani de zile,de cand fosta Piscicola braila nu se mai aocupa cu administrarea lacului si tot ce se prinde este doar caras si fitofag.Ne-am cazat intr-o casuta si cum tantarii ne mancau de vii,am iesit noaptea afara pe mal si am facut un foc,sa mai scapam de roiurile de tantari.Toata noaptea crapii sareau in draci undeva la peste 300 de mt dupa locul unde erau bagate plasele si baietii de acolo erau convinsi de faptul ca sint fitofagi.Dimineata ,m-am dus si am adus un sac de stiuleti de porumb verde din lanul de linga tabara si a taiat toate boabele in doua galeti mari,pe care dupa le-am varsat in spatele vaporului campat la mal,loc unde pragul se rupea de la 4 mt undeva la aproximativ 12mt.Locatia taberei se afla exact intr-o curba facuta de fostul brat al Dunarii,inainte de inchiderea capetilor si formarea lacului.Seara am inceput sa pescuim,la bete de pluta cu plute culisante reglate in asa fel ca plumbul sa stea culcat pe fundul apei.Am prins la crapi in trei zile,de le-am pierdut numarul,nu ascund ca i-am oferit pe toti bucatareselor de la tabara de copii,care am aflat ca primeau carne doar de doua ori pe luna in rest D-zeu stie cum reuseau sa supravietuiasca in conditiile de acolo.Nu aveau mai nimic de pus pe masa.Am luat masa impreuna cu ei si nu cred ca o sa mai vad in viata mea vreodata,bucuria care am vazut-o pe fetele lor.Crapii nu erau mari,cam 4-5 kg bucata,cel mai mare 12 kg prins cu o fixa de 8 mt cu firul legat pe elastic de competitie.Nu mai zic ca,dupa doua zile,toata Braila era la pescuit acolo pe lac.Am aflat dupa cativa ani,ca crapii au crescut si sint acum si bucati peste 20 de kg,mai nou se prinde si amur si scoicar.E necesar sonarul si pescuitul plantat.Daca mergi cu SOTUL sa va luati de-ale tantarilor,ca alfel o sa va manance de vii. :D

_________________
Team Select Baits Romania


18 Feb 2011, 20:26
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: a fost cineva pe Balta Mica a Brailei?
Multumesc mult pt informatii, mai ales pt cele legate de pescuit, deci trebuie sa-mi iau sonar. 8-)
E o locatie deosebita, sigur o sa merg anul asta si ma gandesc ca tantarii nu prea fac diferenta intre sot sau alta persoana. :mrgreen:
Numai bine si fir intins!

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


21 Feb 2011, 03:14
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 3 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle