Raspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
 directii de pescuit! 
Autor Mesaj
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Membru din: 29 Ian 2011, 13:43
Mesaje: 2564
Mesaj directii de pescuit!
balizarea directiei de pescuit un moft sau o necesitate?
doresc sa aflu si parerea voastra!
avand in vedere ca vor fi 54 de echipe la start credeti ca ar fi indicat ca balta sa fie balizata ?
eliminam una dintre problemele cu care ne-am confruntat la fiecare editie a CN sau mai mult ne incurcam?.....
la cupa Rig Service SA din cate am vazut au fost cateva mici probleme de acest fel.....atunci fiind la start 75 de echipe.....

_________________
Baricada Carp Club


07 Iun 2012, 21:06
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2011, 00:27
Mesaje: 258
Localitate: Constanta
Mesaj Re: directii de pescuit!
Fara balize. Pestele e destul de "rau", fuge stanga/dreapta si te trezesti cu el in baliza. Mai bine fara, directia de pescuit poate fi verificata de arbitru.

_________________
https://www.facebook.com/club.ovidius


07 Iun 2012, 21:15
Profil YIM WWW

Membru din: 08 Apr 2012, 11:08
Mesaje: 42
Mesaj Re: directii de pescuit!
:shock: :o dacă balizele sunt la o distanţă mai mare de 150 m de mal ,sunt mari şi mai ales vizibile pe timpul nopţii pot devenii o necesitate. acum la Maconka se desfăşoară un puternic concurs ,balta fiind plină de balize !


07 Iun 2012, 21:31
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: directii de pescuit!
C.I.S scrie:
... acum la Maconka se desfăşoară un puternic concurs ,balta fiind plină de balize !

...dar, intre Corbu si Maconka este o f mare diferenta in ceea ce priveste suprafata ;) ...acolo e nevoie de balize pt ca sunt vreo 31 de echipe...cred ca nu este necesara balizarea, directia benzii=directia de pescuit, iar intre cele doua benzi laterale, vor fi numai 20ml, pt toate standurile...


07 Iun 2012, 22:29
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: directii de pescuit!
Care este scopul principal al acestui CN? => Stabilirea echipei ce ne va reprezenta tara la CM!
Cum se pescuieste la CM? => CU BALIZE!

Echipa ce ne va reprezenta tara va avea prin acest CN, trei partide de antrenament pt CM? => DA!
Este bine ca aceste antrenamente (cele 3 manse CN din perspectiva castigatoarei) sa fie in aceleasi conditii ca la CM? => DA!

Cu directiile de pescuit eu zic ca cele de mai sus sunt prea logice ca sa mai fie loc de dezbateri, e clar ca trebuie balize...dar eu intreb altceva:

Nu era mai OK ca din fiecare mansa sa plece acasa 6 echipe?? sa fie sistem eliminatoriu si finala sa se joace in 6 cluburi? Eu zic ca da si zic atat...

Ce ar opri clubul X aflat pe locul 17 inaintea finalei (deci fara nici o sansa) sa incurce echipa Y pt a aduce avantaj echipei Z pe care o simpatizeaza?

Dan Mitranescu a sesizat un "vot superficial" pt sistemul de punctare, care are anumite dezavantaje (teoretic cel putin). Eu zic ca daca mansele erau eliminatorii se mai elimina din blat si fiecare club ar fi avut de castigat, mai ales ca erau mai putine echipe pe balta cu fiecare mansa si mai usor dpv organizatoric dar si din punct de vedere al pescuitului efectiv.

_________________
Milionar excentric


07 Iun 2012, 23:35
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: directii de pescuit!
Andrei Ionita scrie:

Nu era mai OK ca din fiecare mansa sa plece acasa 6 echipe?? sa fie sistem eliminatoriu si finala sa se joace in 6 cluburi? Eu zic ca da si zic atat...
...nu Andrei, o echipa buna poate prinde o grila proasta...

Ce ar opri clubul X aflat pe locul 17 inaintea finalei (deci fara nici o sansa) sa incurce echipa Y pt a aduce avantaj echipei Z pe care o simpatizeaza?
...din cite stiu, ultimele sase loturi vor evolua in 2013 in divizia B, asa ca, se vor lasa simpatiile la o parte ;)...

Dan Mitranescu a sesizat un "vot superficial" pt sistemul de punctare, care are anumite dezavantaje (teoretic cel putin)...
...nici mie nu-mi place sistemul de punctaj, dar asta, sper sa o rezolve presedintii de cluburi miercuri...


08 Iun 2012, 00:13
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2011, 00:27
Mesaje: 258
Localitate: Constanta
Mesaj Re: directii de pescuit!
Andrei Ionita scrie:
Ce ar opri clubul X aflat pe locul 17 inaintea finalei (deci fara nici o sansa) sa incurce echipa Y pt a aduce avantaj echipei Z pe care o simpatizeaza?

Nimic :lol:

_________________
https://www.facebook.com/club.ovidius


08 Iun 2012, 00:14
Profil YIM WWW
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: directii de pescuit!
Andrei Ionita scrie:
Care este scopul principal al acestui CN? => Stabilirea echipei ce ne va reprezenta tara la CM!
Cum se pescuieste la CM? => CU BALIZE!

Echipa ce ne va reprezenta tara va avea prin acest CN, trei partide de antrenament pt CM? => DA!
Este bine ca aceste antrenamente (cele 3 manse CN din perspectiva castigatoarei) sa fie in aceleasi conditii ca la CM? => DA!

Cu directiile de pescuit eu zic ca cele de mai sus sunt prea logice ca sa mai fie loc de dezbateri, e clar ca trebuie balize...dar eu intreb altceva:

Nu era mai OK ca din fiecare mansa sa plece acasa 6 echipe?? sa fie sistem eliminatoriu si finala sa se joace in 6 cluburi? Eu zic ca da si zic atat...

Ce ar opri clubul X aflat pe locul 17 inaintea finalei (deci fara nici o sansa) sa incurce echipa Y pt a aduce avantaj echipei Z pe care o simpatizeaza?

Dan Mitranescu a sesizat un "vot superficial" pt sistemul de punctare, care are anumite dezavantaje (teoretic cel putin). Eu zic ca daca mansele erau eliminatorii se mai elimina din blat si fiecare club ar fi avut de castigat, mai ales ca erau mai putine echipe pe balta cu fiecare mansa si mai usor dpv organizatoric dar si din punct de vedere al pescuitului efectiv.


La CM nu se pescuieste cu balize . ( nu este obligatoriu )
In ultima mansa toate echipele trebuie sa traga pentru ca au sanse sa retrogradeze daca nu o fac.
Cu multe echipe pe balta este adevaratul antrenament pentru CM ... ca acolo asa este . :)

_________________
http://www.danmitranescu.ro


08 Iun 2012, 00:38
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: directii de pescuit!
Dan Mitranescu scrie:

La CM nu se pescuieste cu balize . ( nu este obligatoriu )
In ultima mansa toate echipele trebuie sa traga pentru ca au sanse sa retrogradeze daca nu o fac.
Cu multe echipe pe balta este adevaratul antrenament pentru CM ... ca acolo asa este . :)


Pai noi il organizam..pe Corbu, ar trebui sa se stie deja daca punem sau nu balize la CM. Daca acolo punem(si cred ca asa ar fi firesc) punem de acum.

Dupa 2 manse proaste deja cateva intra in mansa a treia cu retrogradarea asigurata ... pe acele echipe ce le-ar mai mana in lupta?

Unde-s multi pute :))

_________________
Milionar excentric


08 Iun 2012, 01:16
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: directii de pescuit!
viorel dulamita scrie:
Andrei Ionita scrie:

Nu era mai OK ca din fiecare mansa sa plece acasa 6 echipe?? sa fie sistem eliminatoriu si finala sa se joace in 6 cluburi? Eu zic ca da si zic atat...
...nu Andrei, o echipa buna poate prinde o grila proasta...
...cat de proasta sa fie grila astfel incat o echipa buna sa nu se claseze in primii 12 din 18, respectiv in primii 6 din 12? Daca nu reusesc atat cu orice grila..nu isi au locul mai departe

Ce ar opri clubul X aflat pe locul 17 inaintea finalei (deci fara nici o sansa) sa incurce echipa Y pt a aduce avantaj echipei Z pe care o simpatizeaza?
...din cite stiu, ultimele sase loturi vor evolua in 2013 in divizia B, asa ca, se vor lasa simpatiile la o parte ;)...
Am raspuns mai sus...unele echipe vor intra in finala cu retrogradarea deja asigurata...ori pana la anul...:))))

Dan Mitranescu a sesizat un "vot superficial" pt sistemul de punctare, care are anumite dezavantaje (teoretic cel putin)...
...nici mie nu-mi place sistemul de punctaj, dar asta, sper sa o rezolve presedintii de cluburi miercuri...


Ba mie imi place orice sistem atat timp cat e acelasi pentru toti. Ideea e sa nu existe blaturi la final...

_________________
Milionar excentric


08 Iun 2012, 01:22
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 02:24
Mesaje: 60
Mesaj Re: directii de pescuit!
Si eu sunt de aceeasi parere cu fratimiu...dar acum e prea tarziu sa se mai schimbe sistemul drastic.

Observ ca pe masura ce se apropie data inceperii campionatului incepem sa ne gandim mai serios la unele aspecte(regulament, sistem de punctaj, etc.). Eu zic ca aceste chestiuni trebuiau sa fie clare pana acum. Desi carcote vor exista mereu, indiferent de organizare, cel mai fair ar fi ca toate echipele sa incerce sa prinda cat mai mult peste, respectand regulamentul. Dar cum asta nu se va intampla, nu imi ramane decat sa imi doresc ca, echipa din care fac parte, sa fie lipsita de ghinioane.

Fir intins participantilor la CN!


08 Iun 2012, 22:59
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 11 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 4 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle