Raspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
 Ce se stie de lacul Darvari? 
Autor Mesaj

Membru din: 15 Feb 2011, 14:57
Mesaje: 17
Mesaj Re: Ce se stie de lacul Darvari?
Salut,

A fost împartită în două balta Dârvari? Se spunea ca s-a construit un gard ce desparte balta în două: o parte spre Gostilele şi o parte spre Tămădau. Aşa este?

Pe partea din spre Tămădau taxa e 100 lei?
Pe partea din spre Gostilele taxa e 50 lei?
S-a mutat pestele dintr-o parte în alta (desi nu-mi imaginez sa fie posibil)?

Accesul pe balta se poate face indiferent de vreme?
Care sunt locurile ca fiind cotate bune ale lacului?
N-am fost niciodată pe balta aceasta, însa din poze observ că este foarte frumoasă. Încerc anul acesta niste partide aici.
Multumesc.


22 Feb 2011, 13:23
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2011, 17:28
Mesaje: 46
Localitate: bucuresti
Mesaj Re: Ce se stie de lacul Darvari?
Adrian,

Uite cum sta treaba, si poate ce scriu acum intereseaza si pe altii. Balta Darvari nu a fost impartita in doua, este aceeasi balta de 100 hectare , la pudu rupt( este un vechi pod daramat unde este cea mai ingust loc de pe balta ) a fost pus un gard de plasa, apa circula normal, nu e baraj sau altceva. Deci nu s-a schimbat nimic, peste este si in stanga si in dreapta gardului asa cum era si pana acum. Intr-adevar se doreste o densitate mai mare a crapului in stanga de gard pe sectorul Tamadau deoarece malul este mult mai frumos si sunt si 11 casute unde se pot campa pescarii. Ultima populare a fost facuta in nov 2010 si au fost eliberati tot pe sectorul Tamadau. Noi cei care am pescuit pe Darvari dupa aceasta ingradire am mutat pesti dintr-o parte intr-alta. Asta nu inseamna ca nu este peste pe sectorul fundulea ( eu cei mai mari pesti pe acest sector i-am prins) , si cred ca nici 10 ani daca mut pesti dintr-o parte intr-alta nu reusesc sa-i prind pe toti.
Datorita faptului ca pe sectorul Tamadau sunt casute si locuri de campare mai frumoase tariful este mai mare. Intr-adevar pentru membrii clubului pelicanul taxa este 100 respectiv 50 de ron, dar daca faceti parte dintr-un club sau asociatie , reprezentantul respectivei formatiuni sa ia legatura cu administratia lacului pentru a incheia un protocol in vederea obtinerii de taxe mai mici pentru pescari.

Referitor la intrebarea " Care loc este mai bun " este greu de zis . Lacul este plin de structuri , stuf, este pe o fosta albie de rau , deci este brazdat de un canal care ajunge si la adancimea de 7-8 m; ceea ce face din Lacul darvari, dupa parerea mea una din cele mai complexe si incitante piste de pescuit si de concurs. depinde foarte mult si de pescar , sunt locuri unde daca il dibuiesti " il spargi".

Eu am avut satisfactii mari la casuta 2, casuta 4, statia mica, statia mare , casuta 9, podu rupt stanga dreapta, balegar, wc , baraj Gostilele, Y, pentru cei care au pescuit acolo stiu despre ce este vorba.

Depinde mult si de anotimp, si de perioada cand intra la bataie, si de nivelul apei, etc etc.
Cat despre acces: practicabil pe orice vreme, poti sa te duci si cu Dacia si cu Hummerul, no problem.


Atasez o harta a lacului acolo unde este semnat " pudul rupt exista acea plasa de delimitare a celor doua sectoare.


Fisiere atasate:
harta_lac.gif
harta_lac.gif [ 205.24 KiB | Vizualizat de 2629 ori ]
22 Feb 2011, 20:14
Profil

Membru din: 15 Feb 2011, 14:57
Mesaje: 17
Mesaj Re: Ce se stie de lacul Darvari?
Salut,

Pana la urma s-a incercat construirea unui gard in apa la podul rupt, insa pestii pot circula din portiunea Tamadau spre Y si invers?
Sunt convins ca pestii din partea din spre Gostilele nu-i va putea scoate cineva, poate doar cei prinsi si eliberati in partea din spre Tamadau. Dar daca spui ca se poate circula dintr-o parte in alta...
Vroiam sa stiu cum sta treaba, daca e gard sub apa, si o alta densitate pe portiunea Tamadau, sau nu.

Multumesc Laurentiu.


22 Feb 2011, 21:59
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2011, 17:28
Mesaje: 46
Localitate: bucuresti
Mesaj Re: Ce se stie de lacul Darvari?
Sa traiesti, mai mult de atat n-am ce sa-ti zic. Mergi pe balta si ai sa te convingi ca am dreptate. Nu arunca nada in nestire....pestele are multa hrana, da-i ceva bun, cauta-l si la interceptie, si multa rabdare. vine mai greu pe nada , dar cand " infiletezi "unu de 10-11 kile, care nu a mai fost prins niciodata, sau poate o data cand era mic, o sa vezi ca nu se compara drilul cu un dril de pe o blta unde pestii sunt prinsi de doua ori pe zi.


22 Feb 2011, 22:11
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2011, 17:28
Mesaje: 46
Localitate: bucuresti
Mesaj Re: Ce se stie de lacul Darvari?
Pestele nu mai circula dintr-o parte intr-alta, si chiar daca trece vreunul ,eu stiu se lasa poarta deschisa, sau apre vreo spartura in gard, dar nu pleaca in alt lac, tot pe Darvari ramane.

Si-mi mai zic ceva, pestele mare isi cam alege un areal intr-o balta asa mare si plina de structuri, deci chiar si fara gard nu cred ca migrau ei aiurea.....

Am nenumarate exemple cand s-a prins acelasi peste la interval de un an sau doi din aceeasi zona. Cine a patit chestia asta poate sa confirme.


23 Feb 2011, 10:57
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle