Raspunde la subiect  [ 18 mesaje ] 
 despre pescuitul somnului 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2011, 14:38
Mesaje: 198
Mesaj despre pescuitul somnului
Somn (Silurus Glanis)

Este una dintre cele mai ravnite capturi ale oricarui pescar, avand in vedere faptul ca este un peste mare ce poate ajunge la 4-5 m lungime si peste 300 kg.
In functie de dimensiune, somnul este clasificat ca: moaca - pana la 250 g; somotei - intre 300 g si 1 kg; iaprac - la 3 kg; iarma - intre 3-10 kg si pana - peste 10 kg.
Poate fi gasit in aproape toate raurile din tara, in Dunare si delta Dunarii in mod special dar si in amenajarile piscicole piscicole care au creeat un mediu optim de viata pentru acest peste. Are capul mare cu o gura impresionanta, prevazuta cu siruri de dinti marunti, falci puternice si sase mustati. Este un peste greoi si lenes, rareori paraseste "culcusul" in care sta pentru hrana, deplasandu-se pe distante mici. Vaneaza in special noaptea, rareori la suprafata, unde ataca mici vietuitoare - caras, babusca, oblete, tipar, mihalt, broaste, soareci, pui de rata etc.

Il gasim in diferite locuri unde are posibilitate de panda, adapost si atac - in gropi, sub copaci cazuti, bolovani, in zone unde curentii sunt slabi, in zone nisipoase, maloase, accidentate, in cavernele de sub maluri, in zone cu lumina difuza, sub ramurii inundate.

Are o sensibilitate marita la diferentele de presiune si nivel ale apei, in momente de acest gen se ridica la suprafata, inotand cu abdomenul in sus.
Perioada optima pentru pescuitul somnului - luna martie, sfarsitul lunii iunie, lunile august, septembrie, octombrie.
Ca momeala pentru somn putem folosi rame negre de mal, lipitori, coropisnite, broscute, tipari, pestisori, maruntaie sau carne de pasare alterate si rau mirositoare. Se folosesc ace mari de la nr. 3/0 pana la 8/0, , in functie de marimea exemplarului pe care dorim sa-l prindem.
Se poate pescui si cu naluci in mod special in lunile august si septembrie. Nalucile folosite pot fi lingurite rotative nr. 4, nr. 5 (cu paleta ovala), lingurite oscilante (de preferat piscoturile lungi de 8-10 cm), voblere scufundatoare de forma si culoarea unui pestisor cunoscut.
Pescuitul la CLONC - pescarul se afla in barca, loveste apa la suprafata cu o constructie din lemn cu forma asemanatoare unui bumerang ce produce un zgomot asemanator numelui acestui tip de pescuit (CLONC). Somnul este atras de faptul ca sunetul si vibratiile sunt asemanatoare cu cele generate de jocul pestisorilor. In drumul sau spre sursa de zgomot este intampinat de lansetele pescarilor echipate cu rama neagra, broscute, tipari etc.
Sculele pentru pescuitul sportiv al somnului trebuie sa fie robuste, lansete cu rezistenta si actiune mare, mulinete mari echipate cu fire de la 0,35 pana la 0,80 mm.
Pentru nadire se foloseste de preferat acelasi tip de momeala cu cea de pe ac, tocata marunt si aruncata in zona in care se pescuieste. Se poate folosi si sange inchegat si alterat taiat cubulete, atat pentru nadire cat si in carlig.


21 Feb 2011, 17:57
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Frumoasa prezentare,sunt multi pescari de crap care sunt atrasi de pescuitul la somn si nu cunosc toate aceste lucruri.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


21 Feb 2011, 18:12
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
chiar foarte explicit , multumim Ionel pentru initiativa.
si eu cu Razvan am discutat , sa incepem sa pescuim si la somn incepand cu anul acesta , la practica sunt praf , dar m-am documentat si eu cat de cat cu ocazie ierni.
am vazut o emisiune de curand pe nat geo , despre pescuitul somnului , pt clonc , spunea si alta varianta:
cum ar fi , somnul fiind un peste teritorial , este atras de sunetul cloncului de nervi ca i s-a incalcat teritorui.
oricum , ma atrage pescuitul somnului inspecial ca pot sa o practic pe acelasi balti unde pescuiesc si la crap , deci convenabil , cat am inteles eu de la pescari de somni ca se poate folosi si sculele de crap pt pescuitul somnului

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


21 Feb 2011, 18:58
Profil

Membru din: 03 Feb 2011, 15:05
Mesaje: 90
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Poate ne impartaseste din secrete cineva care a castigat Somnmania de mai multe ori :)

Daneee unde esti?


21 Feb 2011, 19:01
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Dan e la 380.:roll:
Sa vezi ce repede intra si posteaza.

_________________
Baricada Carp Club


21 Feb 2011, 19:15
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Somnmania 2011 , facem echipa razvanel?
avem sponsor firma ULVAN3X

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


21 Feb 2011, 19:20
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Burlak,
Somnmania o sa fie un eveniment maraton.
Avem deja sponsor pe B&B Construct.
Mergem sigur.

_________________
Baricada Carp Club


21 Feb 2011, 19:55
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2011, 14:38
Mesaje: 198
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
daca doriti sa facem un schimb de informatii despre locuri si metode de pescuit la somn pe dunare zona mea unde pescuit fiind delta, eu de loc sunt din tulcea si cu placere raspund la orice intrebare.
eu nu prea ma pot lauda pentru ca nu am prea multa experienta in domeniu
dar pot spune ca am mai prins binisor somn pe dunare langa satul natal
mai ales noaptea dupa cum se stie ,ma ancoram cu barca pe apa cam la 20-30 metri de mal si dadeam in aval (la vale),cu
2 lansete una cu cap de albitura si una cu rame serpesti sau coropisnite ! rezultate:3-8 somotei pe noapte, intre 1 kg
si 6 kg.
care medode ar fi cele mai bune la pescuitul somnului pe lacuri,riuri si dunare ?
stie cineva cum se poate face rost de tipari? ca am auzit ca sunt foatre buni la somn.


Ultima oara modificat de turcu ionel pe 21 Feb 2011, 20:16, modificat 1 data in total.



21 Feb 2011, 20:11
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
razvan ulmeanu scrie:
Burlak,
Somnmania o sa fie un eveniment maraton.
Avem deja sponsor pe B&B Construct.
Mergem sigur.


Alooo, pe CMB Construct nu o amintiti?
Investitiile sunt abia la inceput...

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


21 Feb 2011, 20:15
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
CMB construc , sa fie primit 8-)

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


21 Feb 2011, 20:44
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
ce tre sa fac sa am si unu-doi sponsori??? :lol: :lol: :lol:


21 Feb 2011, 22:29
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Maxx1979 scrie:
ce tre sa fac sa am si unu-doi sponsori??? :lol: :lol: :lol:

iti trebuie un manager capabil sa implenteze in piata creativitatea ta! :shock:

_________________
Baricada Carp Club


21 Feb 2011, 22:53
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
razvan ulmeanu scrie:
Maxx1979 scrie:
ce tre sa fac sa am si unu-doi sponsori??? :lol: :lol: :lol:

iti trebuie un manager capabil sa implenteze in piata creativitatea ta! :shock:


unde semnez...????? :lol: :lol: :lol:


21 Feb 2011, 22:56
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Un somn prins pe un pat de belachan:
Imagine

City,
Zi-ne tata ceva de somn, ne lasi asa in suspans?

_________________
Baricada Carp Club


22 Feb 2011, 10:00
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 18:31
Mesaje: 84
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Pescuitul somnului este foarte indragit de numerosi pescari datorita, poate in primul rand, misterului care pluteste in jurul acestui peste. Nu de putine ori capturile de somn sunt de-a dreptul spectaculoase, numai pe Tancabesti fiind capturate in ultimii ani exemplare de somn ce depasesc 45 kg. . Cea mai importanta captura (la pescuit sportiv) se pare ca provine tot din acea balta si are in jur de 65 kg. marele avantaj al acestor monstri il constituie stufurile din acesta balta, adevarate fortarete pentru somni in campaniile de recoltare a pestelui. Pescuitul somnului da rezultate remarcabile noaptea, in special in intervalele orare 20.00 – 24.00 respectiv 03.00-06.00. Recunoscut ca sanitar al baltilor, somnul este atras de carnea usor alterata; ficatul de porc si intestinele de pasare sunt cel mai des utilizate ca momeli. De cele mai multe ori principiul “momeala mare-captura mare” este respectat. Pentru exemplarele de 10-15 kg rezultate bune se obtin si cu brotacei. Carligul folosit trebuie sa fie mare si rezistent, somnul avand gura larga, lacomia acestuia facand ca prada sa fie inghitita cu totul. Somnul este atras de sunetele joase, pescarii lipoveni utilizand in acest sens o uneala numita clonc, de forma unei linguri incovoiate care prin lovirea de luciul apei produce un zgomot asemenator cu cel al destuparii unei sticle de sampanie :D


22 Feb 2011, 10:32
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 12:26
Mesaje: 166
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
Din primul rand fac precizarea ca somnul nu a constituit pentru mine un obiectiv prioritar. Ocazional, cand altceva nu mergea, ma mai distram cu o coropisnita sau vreo lipitoare in carlig. La fel am facut si pe 5 august 2010.
In prima zi m-am dus la stiuca. Am luat multa de tot dar n-am retinut decat una singura de 2kg.
In a doua zi, de dimineata, am incercat crapul la porumb- nu mergea. Am aruncat 2 lansete si la somn: una la tipar si una la vierme de salcie cu coropisnita in coada. Am luat doi somotei sub 2 kg. S-a facut cald de tot si am plecat inapoi la pontonul ancorat pe undeva pe la km 44. N-AM MAI SCOS VIERMELE SI COROPISNITA DE PE CARLIG de lene.
Am ajuns la hotel, am dormit vreo ora si m-am trezit cu un dor nespus pentru salau la montura. I-am rugat pe barcagii de pe Hotelul Plutitor sa-mi prinda niste obleti, am baut o cafea si m-am urcat in barca cu destinatia un prag. Era ingrozitor de cald- orele 13.30- si m-am oprit cu vreo 5 km inainte de locurile mele de salau, la umbra sub o salcie, avand 2 plopi scufundati la 30 m aval. Ancorez barca si o pozitionez pentru cele 2 monturi la salau in prova. In barca lasasem de dimineata si lansetele grele de somn si crap. Arunc doua pe primul senal ca sa cada in fata plopilor, spunandu-mi ca oricum n-o sa vina pe caldura asta. Incep sa-mi fac sculele pentru salau. O fac pe prima, o arunc, gasesc pragul si vad cu coada ochiului la pupa cum imi pleaca lanseta. Instinctiv ma uit pe apa sa nu fie un butuc. Nu era. Pun mana pe lanseta, il simt si primul gand este ca n-o sa pot sa-l scot.
LANSETA rigida no name 3.00 m, mulineta okuma reparata, fir shimano 0.5, vartej triplu, plumb 150 gr, carlig owner 4/0 legat cu textil 0.28. Repet ca primul meu gand a fost ca nu-l scot. Eram singur in barca. inca 2 lansete aruncate, aveam 2 plopi scufundati in aval si malul cu agataturi la 3 m in dreapta. Am trecut in revista toate teoriile referitoare la obosirea somnului citite de prin carti sau discutate cu impatimitii:
verifica-ti inainte sculele sa vezi daca rezista. Le verificasem, frana (pe fata) a functionat brici( ce-i drept am stat si cu mana pe tambur cand pleca prea tare), firul era nou , lanseta dura din 2 bucati fara ciupituri( am rupt telescopice la crap cand incercam sa-i scot intre ape)
niciodata nu incerca sa aduci somnul neobosit la barca. Oboseste-l departe de tine.
Timp de vreo douazeci si ceva de minute n-am stiut pe unde e. N-am vazut nici mucus pe fir si nici vartejul de la montura.
Primul semn l-am avut cand am vazut o volbura iar dupa vreo 5 min am vazut primele bule de aer. Din momentul acela l-am asteptat sa apara . Si a aparut. M-am uitat la el, m-am uitat la mincioc si n-am vazut vreo compatibilitate. Dar mi-am zis sa incerc si aducandu-l spre mincioc era sa-l pierd, nefiind obosit suficient. A dat o coada si a plecat vreo 15 m. Eu cu mana pe tambur( frana o slabisem suficient), firul imi cresteaza degetele. Mai trec 5 minute, vine pe lat, ii bag capul in mincioc( doar atat intra) las lanseta din mana, apuc rama minciocului, incerc sa-l ridic in barca, nu reusesc din prima, ma dezechilibrez, dar din a doua incercare il pun in barca. N-a mai schitat nici o miscare. M-am dezancorat si am plecat sa-l pozez : 175 cm, aprox 36 kg.

_________________
Baricada Carp Club


05 Mar 2011, 14:51
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 12:26
Mesaje: 166
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
.


Fisiere atasate:
somn 2010.jpg
somn 2010.jpg [ 39.31 KiB | Vizualizat de 8177 ori ]

_________________
Baricada Carp Club
05 Mar 2011, 15:08
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2011, 14:38
Mesaje: 198
Mesaj Re: despre pescuitul somnului
:o frumos exemplar, o raritate pe dunare dar sunt increzator in timpul viitor


06 Mar 2011, 11:31
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 18 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 2 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle