Raspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
 reteta mamaliga pentru moara vlasiei 
Autor Mesaj

Membru din: 31 Ian 2011, 12:18
Mesaje: 191
Mesaj reteta mamaliga pentru moara vlasiei
merg pe moara vlasiei la pescuit cu prietenul meu Jonny de mai bine de trei ani,de obicei pescuiesc pe mijlocul baltii cam pe la casa primarului si ponton,
pescuiesc cu boiles cam de fiecare data,avind capturi constante si destul de maricele cam de ficare data.
in schimb finu Jonny pescuieste cu momitor in care pune mamaliga iar la cirlig doua boabe de plastic care imita porumbul.
face ce face si intotdeauna prinde mult mai multi pesti si mai mari decit mine ,dar si fata de vecini.
personal doresc si eu in acest an sa testez cu momitor dar doresc sa- mi fabric eu mamaliga,ma poate ajuta cineva?..multumesc


14 Feb 2011, 12:41
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
Nu, nu te poate ajuta nimeni in ale facutului de mamaliga, dar o poti procura de Dan Mitranescu de la magazin.
Bilele versus mamaliga se poate traduce asa : bile: pesti mari si putini....mamaliga: pesti mai mici si multi.


14 Feb 2011, 16:07
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 09 Feb 2011, 11:42
Mesaje: 113
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
Maxx1979 scrie:
Nu, nu te poate ajuta nimeni in ale facutului de mamaliga, dar o poti procura de Dan Mitranescu de la magazin.
Bilele versus mamaliga se poate traduce asa : bile: pesti mari si putini....mamaliga: pesti mai mici si multi.

asta dl Max e valabil doar pe MV2 o balta mica si foarte mult suprapopulata cu peste.
crapul pe MV2 maninca orice pica in apa
conditia este ca nada sa fie digerabila !
crapul pe MV2 maninca precum porcul,
ca e mamaliga,boiles,rade tot


14 Feb 2011, 18:51
Profil

Membru din: 09 Feb 2011, 00:14
Mesaje: 16
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
Maxx1979 scrie:
Nu, nu te poate ajuta nimeni in ale facutului de mamaliga, dar o poti procura de Dan Mitranescu de la magazin.
Bilele versus mamaliga se poate traduce asa : bile: pesti mari si putini....mamaliga: pesti mai mici si multi.



Sectantule esti prea pe fata ,sa mor incet.
Mai tango cu mamaliga ca este iarna....vezi ca acum merge mai bine CARNEA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


14 Feb 2011, 21:18
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
Shimanobig scrie:
Maxx1979 scrie:
Nu, nu te poate ajuta nimeni in ale facutului de mamaliga, dar o poti procura de Dan Mitranescu de la magazin.
Bilele versus mamaliga se poate traduce asa : bile: pesti mari si putini....mamaliga: pesti mai mici si multi.



Sectantule esti prea pe fata ,sa mor incet.
Mai tango cu mamaliga ca este iarna....vezi ca acum merge mai bine CARNEA :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Pai...si ce nu poti sa arunci o mana de peleti in ea...???
:lol: :lol: :lol:


14 Feb 2011, 21:45
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
saceanu valentin scrie:
merg pe moara vlasiei la pescuit cu prietenul meu Jonny de mai bine de trei ani,de obicei pescuiesc pe mijlocul baltii cam pe la casa primarului si ponton,
pescuiesc cu boiles cam de fiecare data,avind capturi constante si destul de maricele cam de ficare data.
in schimb finu Jonny pescuieste cu momitor in care pune mamaliga iar la cirlig doua boabe de plastic care imita porumbul.
face ce face si intotdeauna prinde mult mai multi pesti si mai mari decit mine ,dar si fata de vecini.
personal doresc si eu in acest an sa testez cu momitor dar doresc sa- mi fabric eu mamaliga,ma poate ajuta cineva?..multumesc


Experti in mamaliga sunt Dan Mitranescu,Vasilica Baboierul,si Emil Paraschiv are o reteta proprie ,poate ne pot spune cite ceva din amestecurile lor :?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


15 Feb 2011, 08:57
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2011, 14:38
Mesaje: 198
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
cam asa faceam eu cindva timp :
puneam un vas cu 2 litri de apa la fiert; in apa se pune o lingura de seminte de anason bine macinate. Cand fierbe apa se adauga faina "musuroi" si se lasa sa fiarba circa 20 de minute, dupa care se amesteca continuu circa 6 min.. Rasturnam mamaliga pe un fund de lemn, o acoparim cu un ziar umed si o lasam pana a doua zi. Adoua zi, cu o ora inainte de a pleca la pescuit, se framanta mamaliga cu srot si cu pesmet bine macinat pana cand ajunge la o consistenta omogena (asemanator plastelinei) si culoarea gri inchis.aceasta va fi distribuita doar naditoarelor.


15 Feb 2011, 14:51
Profil

Membru din: 31 Ian 2011, 13:33
Mesaje: 29
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
reteta este un secret bine pastrat ,asa ca ala de la coco cola :lol: :lol:


18 Feb 2011, 14:19
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2007
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
baboieru' scrie:
reteta este un secret bine pastrat ,asa ca ala de la coco cola :lol: :lol:

Atunci spune-ne reteta de la pepsi! 8-)

_________________
Baricada Carp Club


18 Feb 2011, 16:52
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
Reteta Coca-Cola e publica:
- Extract fluid de coca: 11,64 grame
- Acid citric: 85,02 grame
- Cafeina: 28,34 grame
- Zahar 30 (este neclar din text de ce cantitate exacta de zahar este nevoie)
- Apa: 8,35 litri
- Suc de lamaie: 0,94 litri
- Vanilie: 28,34 grame
- Caramel: 42,51 grame sau chiar mai mult, pentru culoare
- Arome 7X (se folosesc 56,68 grame de arome la 16,7 litri de sirop), dupa cum urmeaza: alcool 226,72 grame, ulei de portocale 20 de picaturi, ulei de lamaie 30 de picaturi, ulei de nucsoara 10 picaturi, coriandru 5 picaturi, antranilat de metil 10 picaturi, scortisoara 10 picaturi.

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


18 Feb 2011, 17:35
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2011, 19:29
Mesaje: 11
Localitate: constanta
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
daca vei urmari http://www.infopescar.tv/video/infopescartv-live/ vei vedea cum Florentin Iuga inpreuna cu Piticu au fost la complexul Lunca unde au realizat reteta de mamaliga :mrgreen:


10 Mar 2011, 20:23
Profil

Membru din: 31 Ian 2011, 13:33
Mesaje: 29
Mesaj Re: reteta mamaliga pentru moara vlasiei
sper ca cei de la pv-tv o sa dea emisiunea in timp util .aveti toate detaliile acolo


11 Mar 2011, 19:38
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 12 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle