Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
 Taxe si abonamente pe balti din Anglia 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Taxe si abonamente pe balti din Anglia
Salutare,

Recunosc ca acest subiect ma 'mananca' de ceva timp si anume ce se intampla cu taxele de pe baltile din Romania de sunt asa de mari?

Va supun atentiei un site din Anglia care gazduieste mai multe locatii/lacuri de pescuit: cam 50 de locatii cu peste 70 de lacuri, unele locatii avand mai multe lacuri.

http://www.fishingnet.com/England/carp.htm

Locatiile sunt mirifice, te poti duce impreuna cu familia si/sau prietenii pentru a te destinde fara sa stai cu ‘sula’ in coaste din partea administratorului sau paznicului.

Taxele sunt 5-6 GBP/12 ore (undeva 27 – 35 de ron/12 ore) si beneficiezi de discount daca stai o perioada mai indelungata sau daca daca incluzi mic dejun, cazare sau campare. In anumite perioade ale anului beneficiezi de reduceri majore de 20-30% din pretul de baza.

Acelasi lucru se intampla si in Italia, Olanda, Germania sau Franta, tari cu ‘vechime’ in acest fenomen.

Ma gandesc ca si proprietarii/administratorii acestor balti investesc in infrastructura lacului, populeaza cu peste, trateaza pestele de diversele boli, curate balta de microorganisme nedorite.

Dorinta de imbogatire a patronilor/administratorilor de balti din Romania este dusa usor la extrem. Nu spun ca este un lucru rau sa fii bogat sa ai foarte multi bani.

Ba dimpotriva, consider ca este sanatos pentru societate sa fii bogat, sau sa ai asigurata masa critica de bani care sa-ti ofere confortul decentei, da DECENTA!

Suntem oare noi romanii atat de snobi sa acceptam taxele astronomice impuse de proprietarii baltilor din Romania? Cum s-a ajuns in acesta situatie?

Am ajuns ca din cauza taxelor si tratamentului de pe baltile din Romania sa mergem la concursuri in Ungaria. Ungurii din pacate nici nu doresc sa auda de noi sau de concursurile noastre…de ce?

La un calcul sumar, prima mea partida de aproximativ 36 ore din acest an m-a costat cam 130 USD…da, 370 de RON!! Aici am inclus doar taxa de ponton si de pescuit, fara sa includa si spritz-ul mancarea, boiles-uri. plasticele flotante etc.

Astept comentarii decente pe aceasta tema.

Cu stima,
Vlad

PS: I-am trimis un mail lui Danny Fairbrass celebrul proprietar al celebrului lac Gigantica (fost Domaine St Christophe) http://www.gigantica-carp.com/ pentru a-mi trimite un estimat pentru o saptamana – care include taxa de pescuit, boiles-uri, porumb preparat si o masa pe zi. Astept raspunsul sau si promit ca daca-l primesc o sa-l postez pe forumul BCC.

_________________
there's no glory without balls


18 Mar 2011, 10:49
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Taxe si abonamente pe balti din Anglia
Vlad ,administrarea unui lac in Romania in care sa pastrezi si ceva peste este destul de complicata,in primul rand nivelul de civilizatie nu seamana deloc,aici ma refer si la ofertant,consumator si prestatorul de servicii.Ca sa pastrezi densitatea pestelui in apa ai nevoie de o paza buna din punct de vedere numeric,dotarea paznicilor cu diverse ijloace de supraveghere,un pic de agresivitate pasiva fata de uni consumatori(aici se pierde putin datorita faptului ca nivelul de pregatire intelectuala al paznicilor este mediocru si atunci nu se mai face diferenta),si multe altele,toate astea nu le gasesti in Anglia,Germania,Italia.......etc

In orice caz asta nu justifica in totalitate tarifele foarte mari aplicate de unele administrati.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


18 Mar 2011, 11:59
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Taxe si abonamente pe balti din Anglia
Nu stiu ce va mira asa, orice in Romanica e mai scump ca afara!

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


18 Mar 2011, 13:26
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: Taxe si abonamente pe balti din Anglia
Buna, cea mai buna,

Multumesc, dar ce spui tu este efectul, nu cauza, o realitate, o certitudine pe care o observam cu ochiul liber si o observam si la buzunar, in niciun caz un raspuns la DE CE-ul meu, adica cum de s-a ajuns in situatiua aceasta?

Cu stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


18 Mar 2011, 13:42
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 4 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 2 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle