Raspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
 discutii despre federatie adunate de peste tot 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 18:31
Mesaje: 84
Mesaj discutii despre federatie adunate de peste tot
LRS la un pas de desfiintare?
de mondialu ยป Vin Feb 25, 2011 4:49 pm

Din cele citite pe saituri reiese ca vom avea in curand o federatie. O face Stefan Popescu. LRS tace ca melcu, in schimb sunt niste forumisti care aproape ca isi dau veata pentru a demonstra ca Popescu e o fiara care vrea sa termine pescuitul de competitie. Tot asa citi ca "gruparea Gyorg-Tudose" l-a impins pe "Dinu decerebratu" sa faca o alta federatie, dar na mers. Astea se intampla acum, cand avem un CN gata sa inceapa, un sponsor, un presedinte nou in persoana lui Stefan Dinu, dar se pare ca se alege praful de tot. Lucrurile sunt cat se poate de serioase, federatia are aviz de la MST si in scurt timp va primi si CIS. Urmatoarea halta este chemarea in instanta a LRS care in conditiile astea organizeaza ILEGAL un CN. Acum ceva vreme au primit la liga deja o instiintare deci urmeaza tavalugul. Daca ii blocheaza Popescu atunci Huston avem o problema. Sponsorul o sa-l ia pe tanarul presedinte de liga si o sa-i spuna ca toata chestia asta incepe sa fie o halba trista. Deci cand va incepe campionatu? Cine il va face? Strefan D sau Stefan P? Mai trimitem echipa la Mondial anul asta? Daca da atunci liga mai are de mers inca o data la tribunal, ca sigur Federatia o sa-i dea in judecata si nu cred io ca juristu lor va face fata la atatea spete. Dupa cate zice legea daca vrei sa organizezi o competitie de pescuit trebuie sa ceri aprobare de la federatie deci nu cred ca organizarea lotului national face exceptie de la asta. Si sa zicem ca nu ia in seama Dinu Stefan citatiile si organizeaza campionat si deplasare lot la Mondial pe barba lui. La intoarcere va avea de dat cu subsemnatul ca vad ca lui Popescu ii cam plac dosarele. O sa fie circ mondialu


19 Mar 2011, 20:49
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 18:31
Mesaje: 84
Mesaj Re: discutii despre federatie adunate de peste tot
de pe rapitori.ro
Chief
veteran


Data inscrierii: 17/04/2007
Mesaje: 1689
Locatie: Tg.Mures
Trimis: Vin 03 18, 2011 10:55 am Titlul subiectului:

Putem discuta la nesfarsit mai ales daca faceti ciorba din toata treaba... e cam inutil.

Gigi, federatia-i federatie, are comisii. orice federatie. Nu-s facute de Fane ca sa te bage in ceata. Alea au atributiile lor si trebe sa-si vada de treaba lor si daca se da jos din pat Fane in ziua aia si vine la birou si daca nu. Si in nici o federatie nu pot lucra sportivi activi, ca personal angajat al federatiei. Deci se pricep nu se pricep vor trebui oameni care nu mai pescuiesc in competitii. Numa ca la noi, cred ca cei care nu se mai pot duce la turneu se duc si se culca nu-si mai mananca nervii cu organizari si ****. Isi baga picioarele ca nu-l mai intereseaza, e tipic romanesc si nu-i bine.

Siteul federatiei are vreo saptamana doua cred, maxim, cum vrei sa arate? Cine sa munceasca la el, Fane? Uneori mi se pare ca de dragul aruncatului cu kkt aberam de geaba. Nu te supara. Recomanda-i un IT-ist care sa munceasca gratis si sa-i faca federatiei nu lui Fane, atentie, site. Cu cat il plateste LRS pe luna, pe Cristi Albu, ca le-a facut asa site frumos si se ocupa de intretinere? Sunt discutii fara rost.

Legat de CIPS/FIPS, acolo spune ca e recunoscuta federatia nationala sau orice structura care are ca scop organizarea competitiilor. Se intelege ca in lipsa unei federatii, daca apare o federatie de profil e posibil sa fie bagata in seama.

Legat de AGVPS, parca ei erau oaia neagra pana acuma, da mi se pare ca unii vor sa-i albeasca pe ei de cand cu Popescu. Asta e vreo mare structura care a trimis echipe nationale la competitii? Asa arata apele dupa 20 de ani de administrare AGVPS? Io cred ca pe cand se apropiau mondialele, structurile ca LRS, unde da, erau pescari valorosi si munceau, sau cum e la crapisti, mergeau cu sapca in mana si aveau grija sa nu-i injure tare, ca sa isi puna o stampila pe lista cu lotul national. Aia e treaba? Sa fim seriosi. Deci AGVPS a organizat competitii si a dat loturi in ultimii 20 de ani? Nici o treaba. Au luat bani si au facut presiuni si si-au batut joc de toti. Prea putine, mult prea putine exemple pozitive. Ce AGVPS are casting si marin si copii si juniori? Sunt de 20 de ani si iau o gramada de bani si nici nu fac nimic. Astia ne reprezinta la CIPS/FIPS? Serios? Hai, serios? 20 de ani si cred ca nici macar nu este vreu AGVPS-ist care sa fi citit statutul CIPS/FIPS, macar cat l-am citit noi in ultimele luni. Va rog sa fim seriosi. Deci ce cauta AGVPS la CIPS/FIPS? Aha... s-o TREZIT acolo ca ei erau aia... ca altii nu erau...

Ce vreau io sa stiu si cred ca intreb a suta oara, da mi se raspunde tot cu Popescu, e de ce 40 de cluburi din toate domeniile nu reusesc sa faca o federatie sau macar sa intre in una gata facuta (slava domnului) si sa cada la un conses si sa-si vada de treaba. Raspunsurile sunt evidente dar daca are cineva tupeul sa le scrie aici i se urca lumea in cap. E fix ca si cu federatia. Io cred ca sunt cluburi care ar intra dar stau sa vada daca intra si ceilalti ca ei primii nu se baga. Le e tarsha. Si tot asa, si tot asa, se bate pasul pe loc, si mai zicem de Popescu si radem, hahahaha... e fain.

Acuma... dati-i inainte, da, din fata calculatorului e simplu... Popescu e dracu si tara noastra merge tot inainte precum calu sovietic, da stiu cum, cand nimeni nu face nimic...
_________________
i am haunted by waters ...


19 Mar 2011, 21:03
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 12:49
Mesaje: 196
Mesaj Re: discutii despre federatie adunate de peste tot
sa fie cei de la rapitor mai cu capul pe umeri :roll:
o sa vedem si in zilele urmatoare :roll:


20 Mar 2011, 10:32
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 18:31
Mesaje: 84
Mesaj Re: discutii despre federatie adunate de peste tot
sursa www. rapitori.ro

Chief
veteran


Data inscrierii: 17/04/2007
Mesaje: 1690
Locatie: Tg.Mures


LE REPROSEZ CA NU AU INTRAT TOATE SI IN PRIMA A.G. SA-SI PUNA UN PRESEDINTRE DREPT, FRUMOS, DESTEPT, CORECT, BUN PESCAR, BUN ADMINISTRATOR, ECHIDISTANT, INCORUPTIBIL, CARE NU UMBLA CU FACTURI, LEADER DE OPINIE SI DE FLUOROCARBON, ADICA TRANSPARENT 100% VROIAM SA ZIC.

La asta ce zici?


20 Mar 2011, 12:41
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: discutii despre federatie adunate de peste tot
Grea intrebare. Nici eu nu stiu raspunsul, desi am vorbit personal la telefon cu toti presedintii de cluburi de spinning din LRS. Ceva informatii mi-au parvenit pe parcurs. La sedinta din decembrie 2010 s-a pus chiar si aceasta problema; sa vina toate cluburile sa se inscrie ca membri fondatori si sa decida ei conducerea. Dar se pare ca vreo cativa care se erijaza ca lideri ai LRS (structura neautorizata pentru a desfasura competitii oficiale) a inclinat balanta in defavoarea afilierii. Aici se pune problema logica: de ce nu au facut-o? Raspunsul este simplu; unii nu s-ar mai fi aflat prin conducere si ar fi devenit niste nimeni.
Pentru cei care vor sa priceapa, este limpede ca scopul principal a fost infiintarea federatiei, nu cine sa o conduca. Aritmetica este simpla. Cluburile existente depasesc cu mult numarul membrilor fondatori ai federatiei si nu ar fi fost vreo problema. Raspunsul este unul singur si s-ar putea ca unora sa nu le placa. Cine isi asuma raspunderea conducerii federatiei? Pentru ca este o raspunedere imensa nu un favor care se acorda unui excelent pescar. Aici trebuie meditat si concluzia trasa sa nu fie pripita.


20 Mar 2011, 20:07
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 18:31
Mesaje: 84
Mesaj Re: discutii despre federatie adunate de peste tot
sursa www.rapitori.ro
razvan m.
veteran

Ca ne pierdem in hatisul de idei pe care ai vrea sa ni le transmiti. Sunt prea multe la un loc si prea impletite intre ele ca sa pricepem.

Ce ai de fapt de reprosat cluburilor de spinning, de stationar, de musca, de crap care nu au dorit sa se inscrie in federatie ? Nu e asta oare un drept al lor ? E normal sa li se bata obrazul pentru votul de neincredere dat Federatiei ?
Toti suntem niste prosti si doar voi, astia cativa, sunteti destepti ? Credeti ca e firesc ca cineva sa vina sa ne traga de perciuni in Federatie ? Sau credeti ca cu actiuni din astea de forta va veti aduna membri ?

Dimpotriva, iti spun eu ca ii pierdeti si pe aceea care stateau pe ganduri daca sa intre sau nu.
In loc sa va vedeti de treaba si sa va apucati de lucru, muriti de grija altora. Asa "se face ceva" la voi in ograda, privind peste gard la vecinul si bagandu-i de vina ?
Faceti-va treaba. Organizati concursuri. Obtineti aderarea la Federatiile internationale. Justificati-va ratiunea de a exista. Si apoi puteti incepe sa reprosati la altii. Nu crezi ca e cam devreme sa privesti de sus in jos inspre noi ?
_________________
too good to be light

WSB CLUB - www.wsbteam.com


21 Mar 2011, 07:54
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: discutii despre federatie adunate de peste tot
Exact ce spuneam. Este o noua confirmare a apatiei cluburilor de pescuit sportiv. Este pentru mine ceva inexplicabil lipsa de implicare a celor interesati pentru atingerea acestui obiectiv. S-o faca altii si venim si noi.
Nu se intelege nici macar acum faptul ca federatia nu este o partida de sex in grup, ci o treaba serioasa si necesara pentru a atinge performanta in pescuitul sportiv.
Ce nu poate contesta nimeni este faptul ca federatia a fost infiintata legal, este singura abilitata de lege sa organizeze competitii oficiale interne si internationale si unii se lasa inca amagiti de vrajelile unora ca Andrei Vladeanu de care practicantii de pescuit sportiv la crap s-au convins cate prune are in traista.


21 Mar 2011, 08:33
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: discutii despre federatie adunate de peste tot
Domnule Popescu,

Sa inteleg ca tot calendarul competitional din acest an, ma refer aici la calificarile pentru CN si celelalte concursuri planificate sub patronajul diverselor cluburi sunt oarecum in afara cadrului legislativ.

Am inteles ca doar Federatia are dreptul de a aviza aceste competitii - primul concurs de pe MV2 care are loc parca saptamana aceasta, are avizul Dvs?

Cu stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


21 Mar 2011, 09:15
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: discutii despre federatie adunate de peste tot
popescu stefan scrie:
Exact ce spuneam. Este o noua confirmare a apatiei cluburilor de pescuit sportiv. Este pentru mine ceva inexplicabil lipsa de implicare a celor interesati pentru atingerea acestui obiectiv. S-o faca altii si venim si noi.
Nu se intelege nici macar acum faptul ca federatia nu este o partida de sex in grup, ci o treaba serioasa si necesara pentru a atinge performanta in pescuitul sportiv.
Ce nu poate contesta nimeni este faptul ca federatia a fost infiintata legal, este singura abilitata de lege sa organizeze competitii oficiale interne si internationale si unii se lasa inca amagiti de vrajelile unora ca Andrei Vladeanu de care practicantii de pescuit sportiv la crap s-au convins cate prune are in traista.



Domnule Popescu va spun pt a 1000 oara ca federatia pare un lucru bun pt cei ce vor sa pescuiasca in regim competitional international,numai ca atata timp cat este condusa de un om ce ia privat de premiile cuvenite in anumite competiti, migratia dint-o parte in alta se va face foarte greu sau deloc,nu poti sa ii spui unui om sa plece chipurile de la rau si sa vina la mai rau.
Nu poti acuza oameni de furt chiar daca fura sau au furat atita timp cat si tu o faci.
Parerea mea este ca daca vrei sa schimbi ceva in primul rind schimbate pe tine si apoi incerca sa ii schimbi si pe alti.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


21 Mar 2011, 10:24
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 9 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle