Raspunde la subiect  [ 15 mesaje ] 
 Fruntea sus 
Autor Mesaj
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 01 Feb 2011, 20:05
Mesaje: 109
Mesaj Fruntea sus
Luni dupa concurs,eram la masa impreuna cu fiul meu cel mic David(10 ani).
La un moment dat ma intreaba,tata de ce ai riducat capul in sus ? Il privesc atent si dupa o mica ezitare ii spun:
Stii David,ma gandeam,oare dece nu ma ajutat Dumnezeu la acest concurs ?
Nu intelegeam dece nu mia dat El un stad bun,unde in conditiile date ar fi fost f. usor sa intru in premii,nu intelegeam dece cand am fost atat de aproape sa termin pe 3 in sector(ptr. ca mia lipsit atat de putin),totusi nu a fost posibil.
Mai tarziu am inteles,ca de fapt ne permitandumi sa iau un premiu, care fie vorba intre noi era asa de mic(mai mic chiar si de cat aia mica a lui fimiu),Dumnezeu ma ajutat nengaduind sa continui sa merg pe un drum gresit.
Tovarasiile rele strica obiceiurile bune !,spune un proverb plin dentelepciune. Si probabil ca daca asi fi iesit mai bine asi fi crezut ca toates bune si frumpase,si evident mas fi inselat.
De cand ma stiu am facut mereu o analiza a concursului care tocmai sa incheiat,si cred ca este foarte util sa faci lucrul acesta,ptr. a sti sa inveti fie din succese,fie din esecuri.
Iata cateva intrebari care miau venit in minte;
Dece nau prins bine ponton 2,ponton 6,standul 24,17,20 si altele,care sa fie explicatia ?
Ii invit si ii astept pe ei sa vina cu un comentariu propiu. Personal cred ca pe 19 acolo unde am picat eu am luat un start gresit,neanticipand bine cum si cat sa nadesc in prima seara,apoi desi am mai recuperat na fost suicient.
Asi avea si o sugestie, care spun eu este intemeiata acum cand balta este luminata si f. bine pazita.
Victoras scoate te rugam sarmele,ptr. ca acum nu mai da nimeni la japca,in schimb noi concurentii lasam la greu monturi in ele,si satfel se tes retele de fire care in final strica locul.
Mai mau framantat si altele,cum ar fi durata unui concurs anuntat, intro anumita conjuctura ambigua,in sensul ca duminica sa dat ora inainte si de fapt durata conc. a fost de doar 70 ore.
Sunt sigur ca si dv. aveti multe de adaugat,asa ca va astep,in mod special pe cei vizati cu comentarii,si inchei spunanduva voua tuturor celor ce ati dat chix ca si mine, fruntea sus ca viata este frumoasa !
Felicitari tuturor prticipantilor, sin special lui Victors ptr. tot cea facut ptr. noi.


29 Mar 2011, 08:43
Profil
MEMBRU ONORIFIC

Membru din: 16 Feb 2011, 10:34
Mesaje: 255
Mesaj Re: Fruntea sus
Tot respectul meu nea Costele.Ai grait prin cuvantul Lui Dumnezeu plin de intelepciune.

_________________
Dan Marinita
Aviators Fishing Club


29 Mar 2011, 09:01
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 02:24
Mesaje: 60
Mesaj Re: Fruntea sus
Am sa incep eu...Dupa tragerea la sorti pot spune ca ne-am bucurat, intrucat stiam ca avem sanse la podium, mai ales prin densitatea de peste care era de obicei pe coada baltii...De aceasta data nu a fost asa din pacate, probabil ca vremea a fost de vina.
Noi am prins 15 pesti printre care si cativa de 2.6 kg, cel mai mare cantarind 5.2 kg, deci putin si mic;13 pesti i-am prins la limita catre standul 25 si numai 2 catre standul 23...
A fost frustrant sa fim vecinii celor de pe standul 25 care scoteau din agataturile dinspre padure numai pesti peste 7 kilograme...La noi pur si simplu nu trecea niciun peste mare.Banuiesc ca erau amortiti si nu se miscau mai deloc.
Am incercat tot ce se putea, am schimbat lansetele la o ora, insa nu s-a putut mai mult.Nu ne putem reprosa decat vreo 2 pesti pe care nu i-am intepat...

Felicitari castigatorilor care au muncit enorm in conditii vitrege!


29 Mar 2011, 09:42
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Fruntea sus
Nu am nimic de completat la cele spuse de fratele meu, dar sustin cele spuse de Maty privitor la rugamintea catre Victoras Petcu de a scoate sarmele de pe malul opus. In zona standului 24 pe langa sarmele din apa este deja o padure de fire subacvatice, pe care din pacate am completat-o si noi cu vreo 15 fire :cry:


Ii felicit pe toti castigatorii si fara sa se supere nimeni, acum pot sa spun ca am tinut cu Dan Badarcea si cu baietii de pe standul 3, nu de altceva (pentru ca nu aveam antipatii fata de nimeni) insa parca e mai frumos cand nu castiga standurile favorite (respectiv 1 sau 25).

_________________
Milionar excentric


29 Mar 2011, 10:07
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Fruntea sus
http://baricadacarp.ro/jubileu/?p=55

Sustin propunerea lui Maty de a scote sarmele dupa malul celalalt al lacului.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


29 Mar 2011, 10:19
Profil

Membru din: 09 Feb 2011, 00:14
Mesaje: 16
Mesaj Re: Fruntea sus
Subscriu la cele spuse de Maty in legatura cu sarma ghimpata eu avand norocul impreuna cu echipa sa fim pe standul 23 implicit face2face cu ghimpata.Maty spune ca nu prea a anticipat miscarea si felul pestilor si raspunsul lor fata de nada si fata de modul de a nadi.Eu pot spune ca am plecat din start cu moralul la pamant in mom in care am tras gherla ,cu toate ca vorbisem cu Iohann sa nu trag eu, mai ales ca stia felul meu de a pune la suflet un eventual esec la tragere.
Am vazut cu stupoare ca nici pana seara nu am avut absolut nici o prezentare si ne-am resemnat.
Vreau sa subliniez ceva extraordinar de important si acel fapt ar fi : Am vazut un caracter de sportivi adevarati la team-ul David si acela ar fi mentalitatea de luptatori pana la sfarsitul concursului ,deci cand am vazut ca inainte cu doar o jumatate de ora de terminarea concursului ,schimbau si nadeau :o :o :o :o :o atunci am inteles cu adevarat ce inseamna disciplina si determinarea in concurs.
Multumesc mult ptr lectia primita Vio,Vasilica and Compania.
Restul e CanCan ;)


29 Mar 2011, 23:16
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: Fruntea sus
Este primul meu concurs cand termin pe ultimul loc, pentru mine a fost un soc, nu mi sa mai intamplat sa prind doar 2 pesti...pfff ...dar viata merge inainte cu bune si rele, mai sunt concursuri la care am sa ma revansez.
Sustin scoaterea sarmelor de vis-a-vis, pierdem foarte multe monturi...


30 Mar 2011, 19:45
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Fruntea sus
Maxx1979 scrie:
Este primul meu concurs cand termin pe ultimul loc, pentru mine a fost un soc, nu mi sa mai intamplat sa prind doar 2 pesti...pfff ...dar viata merge inainte cu bune si rele, mai sunt concursuri la care am sa ma revansez.
Sustin scoaterea sarmelor de vis-a-vis, pierdem foarte multe monturi...

Pai n-ai fost domne' ultimul...au abandonat cei de pe pontonul 2 si te-am trecut pe tine pe locul 24 in clasament ! ;) :D


30 Mar 2011, 20:16
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Fruntea sus
Maxx1979 scrie:
Este primul meu concurs cand termin pe ultimul loc, pentru mine a fost un soc, nu mi sa mai intamplat sa prind doar 2 pesti...pfff ...dar viata merge inainte cu bune si rele, mai sunt concursuri la care am sa ma revansez.
Sustin scoaterea sarmelor de vis-a-vis, pierdem foarte multe monturi...


Stai linistit Maxx...placerea de a concura nu ti-o poate lua nimeni :) Ai intrat pe domeniul meu :))) asa cum bine zice Maty: Fruntea sus!

P.S. Ai gresit ceva? Ce iti reprosezi dupa acest concurs?

_________________
Milionar excentric


30 Mar 2011, 23:13
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Fruntea sus
Poate mai important decat sa castigi este sa stii sa pierzi ;)
Ati dovedit asta, bravo !

_________________
http://www.alinpitters.ro/


30 Mar 2011, 23:19
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Fruntea sus
http://baricadacarp.ro/baboieru/?p=3

_________________
BARICADA CRAP CLUB


31 Mar 2011, 02:32
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: Fruntea sus
Andrei Ionita scrie:
Maxx1979 scrie:
Este primul meu concurs cand termin pe ultimul loc, pentru mine a fost un soc, nu mi sa mai intamplat sa prind doar 2 pesti...pfff ...dar viata merge inainte cu bune si rele, mai sunt concursuri la care am sa ma revansez.
Sustin scoaterea sarmelor de vis-a-vis, pierdem foarte multe monturi...


Stai linistit Maxx...placerea de a concura nu ti-o poate lua nimeni :) Ai intrat pe domeniul meu :))) asa cum bine zice Maty: Fruntea sus!

P.S. Ai gresit ceva? Ce iti reprosezi dupa acest concurs?


Nu cred ca am gresit cu nimic...explicatia este simpla: nu am avut peste in zona.
De reprosat nu am ce sa imi reprosez, am incercat tot ce am stiut ... :D


Ultima oara modificat de Alexandru Mihai pe 31 Mar 2011, 15:10, modificat 1 data in total.



31 Mar 2011, 15:06
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: Fruntea sus
george scrie:
Maxx1979 scrie:
Este primul meu concurs cand termin pe ultimul loc, pentru mine a fost un soc, nu mi sa mai intamplat sa prind doar 2 pesti...pfff ...dar viata merge inainte cu bune si rele, mai sunt concursuri la care am sa ma revansez.
Sustin scoaterea sarmelor de vis-a-vis, pierdem foarte multe monturi...

Pai n-ai fost domne' ultimul...au abandonat cei de pe pontonul 2 si te-am trecut pe tine pe locul 24 in clasament ! ;) :D


Super! Ole ole ole !!!!


31 Mar 2011, 15:07
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: Fruntea sus
alin chiorean scrie:
Poate mai important decat sa castigi este sa stii sa pierzi ;)
Ati dovedit asta, bravo !


Multumesc!
Trebuie sa sti sa si pierzi nu numai sa castigi.


31 Mar 2011, 15:11
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 01 Feb 2011, 20:05
Mesaje: 109
Mesaj Re: Fruntea sus
Doar atunci cand pierzi poti ,sa intelegi cat de important si frumos este sa castigi !
Cea mai mare dificultate cred ca a fost vremea la propiu atat in timpul concursului cat si anterior.
Locurile stiute ca fiind bune sau f. bune au si fost pescuite si nadite in zilele premergatoare,si au creat un si mai mare avantaj celor ce au pescuit acolo. Si daca in conditii normale se mai poate sa tragi din peste de la ceilalti,nadind bine,de data aceasta nici macar acest lucru nu se putea face practic din cuza vantului,a temperaturii scazute a apei,si in general datorita faptului ca pestii nici nu prea intrau pe nada,dar si mai grav,nu stateau pe vadul nadit.
Deaceia ptr. unii a fost relativ usor sa castige,in vreme ce ptr. altii a fost un chin.
A fost sansa unora si eu ii felicit,ptr. ca stiu bine ca de f. multe ori mia pus si mie Dumnezeu mana in cap.
Cred ca este f.important,nu numai sa ai o nada buna,sa nadesti bine si inspirat,dar si sa alegi un ritm optim de rearuncare a lansetelor. Sunt situatii cand se preteza sa schimbi des,dar si situatii cand trebuie sa colezi mai bine nada si sa astepti mai mult.
La acest concurs (cel putin in zona S.C) nu era bine sa schimbi prea des !,ptr. ca pestii erau rari in zona,si practic pe timp de zi nadeai ptr. fitofag sau alti pesti,deci degeba. Mai mult puteai datorita vantului lateral, sal favorizezi pe vecin.
Au mai fost si alte amanunte de luat in calcul,si va las pe voi sa le exprimati,ptr. can felul acesta putem sa invatam si sa progresam cu totii.


01 Apr 2011, 08:06
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 15 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 0 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle