Raspunde la subiect  [ 12 mesaje ] 
 Bine v-am gasit 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2011, 19:13
Mesaje: 66
Localitate: DEVA
Mesaj Bine v-am gasit
Ma numesc Eusebio Ploscariu (porecla SEBY) AM 44 de ani si sint din Deva Jud ; Hunedoara ,membru al Clubului CSP"FREE CARP"DEVA Practic pescuitul de cind eram copil , insa aria de interes a fost stationarul , spiningul, pescuitul pe rauri in special si ocazional pe lacuri, balti. In ultimi 10 ani am inceput sa practic si pescuitul la crap , insa accentual pe acest pescuit l-am pus mai cu seama in ultimi 3,4, ani , cind acesta a inceptu sa devina pescuitul cel mai tentant si obiectul principal al timpului dedicate acestui hobi . Sigur ca si inainte tentatia de a pescui la crap era mare, insa nu era asa de dezvoltata aceasta arie a pescuitului , asa de mediatizata incit sa fie foarte bine cunoscuta , iar lipsa de informatie cu privire la locurile unde merita sa mergi si sa pescuiesti acest peste, erau putine. In ultimi ani pescuitul crapului a avut o mediatizare mare prin intermediul netului, a saiturilor si a televiziuni , prin emisiunile dedicate special acestui pescuit care au deschis noi optiuni, noi vederi spre aceasta arie de activitate , care a atras un numar din ce in ce mai mare de adepti, printre care si pe subsemnatul .
Cam atit despre prezentarea mea , nu ramine decit sa va urez Fir intins tuturor!!!


12 Mai 2011, 00:45
Profil YIM WWW
Avatar utilizator

Membru din: 10 Mai 2011, 21:47
Mesaje: 11
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Bine ai venit Sebi, fire intinse si tie


12 Mai 2011, 06:27
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Stima Seby, bine ai venit

_________________
there's no glory without balls


12 Mai 2011, 06:59
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Membru din: 29 Ian 2011, 13:43
Mesaje: 2564
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Seby,bine ai venit.

_________________
Baricada Carp Club


12 Mai 2011, 07:16
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2011, 20:13
Mesaje: 507
Localitate: Timisoara
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Bine ai venit

_________________
Imagine

Imagine


12 Mai 2011, 08:14
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Bun gasit Seby !

_________________
http://www.alinpitters.ro/


12 Mai 2011, 09:46
Profil

Membru din: 03 Mai 2011, 15:13
Mesaje: 17
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Seby,bine ai venit.


12 Mai 2011, 10:55
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Bun venit SEBY!

_________________
Milionar excentric


12 Mai 2011, 11:07
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2011, 19:13
Mesaje: 66
Localitate: DEVA
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Multumesc de primire ;)


12 Mai 2011, 17:40
Profil YIM WWW

Membru din: 31 Ian 2011, 12:18
Mesaje: 191
Mesaj Re: Bine v-am gasit
Seby,
te rugam sa ne impartasesti din experienta acestui CN ,avind in vedere faptul ca lotul din care faci parte,a fost prezent pentru prima oara la o competitie de asemenea nivel,precum si cum s-a vazut prima etapa,cea de la Tancabesti,
daca ai ceva propuneri pentru imbunatatire,sau daca e bine asa :?: :roll:

va aduc aminte ca FREE CARP DEVA fiind prima sub cele 5 loturi cistigatoare :(
multumesc .


12 Mai 2011, 17:49
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 12:49
Mesaje: 196
Mesaj Re: Bine v-am gasit
bine ai sosit SEBY de la DEVA!


12 Mai 2011, 19:35
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2011, 19:13
Mesaje: 66
Localitate: DEVA
Mesaj Re: Bine v-am gasit
saceanu valentin scrie:
Seby,
te rugam sa ne impartasesti din experienta acestui CN ,avind in vedere faptul ca lotul din care faci parte,a fost prezent pentru prima oara la o competitie de asemenea nivel,precum si cum s-a vazut prima etapa,cea de la Tancabesti,
daca ai ceva propuneri pentru imbunatatire,sau daca e bine asa :?: :roll:

va aduc aminte ca FREE CARP DEVA fiind prima sub cele 5 loturi cistigatoare :(
multumesc .



O sa raspund rugaminti voastra, postind chiar aci.

Impresie personala despre C.N si participarea Clubului FREE CARP la acest eveniment sportiv.
A fost o prima etapa care sa desfasurat destul de lejer in ceea ce priveste sedinta tehnica dinaintea etapei , unde s-au discutat maruntisuri privind regulile de intrare pe balta , dat fiind vremea de afara, folosirea inaintasului si a ledcorului, admiterea acestuia in etapa , reglementari privind vizita in stand a managerilor, orele de alimentare cu nada si posibilitatea schimbarilor in echipe , indiferent cind .
Pescuitul in sine nu a fost foarte greu , ci mai degraba a fost greu sa iti dai seama unde sa pescuiesti , cu ce , monturile care dau cel mai bun randament si sa intelegi miscarea pestilor functie de loc, vremea de afara care a avut o importanta mare in orele de hranire, precum si de modul de hranire al pestilor , adica stau pe patul de nada , sau sunt trecatori. Functie de aceste aspecte au trebuit schimbate sau modificate monturile si nada data pentru interceptie. Am avut marele dezavantaj ca nu am conscut balta de nici o culoare , nici nada care se preteaza cel mai bine pe aceasta balta , faptul ca liniile de atac au fost schimbate si informatiile culese la intimplare nu s-au mai potrivit cu realitatea, astfel standuri consacrate au facut treaba putina in schimb ce cele medii au dat rezultate mai bune , iar cele rele au fost transformate in si mai rele. Toate acestea ne-au dat de furca mai mult psihic fiindca a trebuit sa pierdem mult timp in tatonari , pina sa ne dam seama ce anume trebuie facut , timpi in care alte loturi (care conosteau balta) au intrat direct in paine stiind cu ce sa nadeasca , cam unde fata de schimbarile liniilor de atac , cu ce anume sa insiste , de aici si avantajul de a puncta mai repede, mai mult , mai bine.
Am avut doua standuri care trebuiau sa pescuiasca foarte departe , undeva pe la 150 m , fapt care a dezavantajat aceste echipe , pentru ca, sa nadesti la o astefel de distanta cu vint lataral sau din fata este extrem de greu sau imposibil daca nu ai lansatori exeptionali. Al treilea stand a fost un stand de interceptie pe care puteai puncta rapid dupa care sa urmeze o pauza lunga , nesfirsita.
Pentru o balta de care nu aveam nici o informatie certa iar minimul de informatii nu a mai dat rezultate fiindca liniile de atac au fost schimbate , pentru o balta in care nimeni din Club inca nu a pescuit pina acum , pentru prima experienta de acest gen , pentru o participare cu virfurile nationale in pescuitul la crap , cred ca FREE CARP s-a descurcat onorabil creand emotii si pierzind la puncte fata de ultima calificata, nu la kg.
Acesta prima iesire a Clubului in Lumea pescuitului la crap a fost o experienta din care am avut de invatat si in privinta organizari unui lot capabil si in ceea ce priveste un menegment bun fara de care nu se poate si cum decurg lucrurile intr-o intrecere de asemenea anvergura, precum si faptul ca pregatirea unui lot combatant trebuie realizata in timp si cu implicare extrem de serioasa a membrilor, asadar am avut de invatat lucruri care in viitor pot forma un lot cit mai omogen , cu oameni de calitate si o pregatire tehnica, tactica pe masura.

Ca sa punctez si ce nu mi-a placut la acest C,N, a fost simplitatea organizari de la inceput de cind am ajuns pe balta pina la incheiere , culminind cu inchiderea festivitati de premiere foarte simplu fara tam, tam , fara o diploma de participare banala pentru toti participanti, fara o sapca , un tricou , ceva care sa iti ramina in amintire ca ai participat la un C,N. fara un cuvind despre Cluburile participante , o prezentare sau o poza de sfirsit in grup etc, parca ai participat la un concuts simplu, obisnuit, in care o data cu fluierul final poti sa pleci acasa daca nu ai obtinut un podium, sau nu esti o persoana cunoscuta pentru ca oricum nu esti bagat in seama.
Un alt aspect foarte important este cantarirea. Nu se poate ca la un C,N unde sunt atitea interese din partea Cluburilor participante, tentatii , etc , ca aceasta sa se desfasoare fara sa aibe un super vizor din partea standului vecin care sa ateste cintarire corecta ,(eventual managerul standului vecin). Arbitri pot trece pe foi ce doresc nu are nimeni cum vedea realitatea decit daca stai cu o camera de luat vederi pe ei (asta daca ai vizibilitate spre standul vecin ), altfel daca faci o contestatie o faci tot lor si doar nu sunt nebuni sa se autopenalizeze sau sa iti dea dreptate !! in plus este cuvintul tau contra cuvintului lor.
Cine poate sa bage mina in foc ca acestia sunt corectitudinea intruchipata ? ce ii recomanda ca fiind singura institutie din Romania incoruptibila?
Probabil ca in afara aceste institutii ca si participanti la astfel de competitii sunt oameni care nici macar nu pot gindi sa fie cit de cit partinitori sau incorecti si deci la ei se pot pune in practica astfel de arbitraje CIPS FIPS , insa la noi cu atita mancarime intre Cluburi orgolii si interese....ma indoiesc profund.
Ce am observat la cantarire este faptul ca in ultima zi s-au spus cinatrele cu voce tare ca sa auda standurile vecine, peste noapte arbitri au fost interesati de ce sa prins, c-am cit este de mare , cite bucati ai in total etc. Ce sa intelegem din asta ? Noi stim ce am inteles. Asta este viata, daca nu esti atent ti-o iei. In viitor ne vom lua masurile de precautie in astfel de evenimente sportive. ;)
In incheiere pot sa spun ca am avut de invatat lucruri importante despre participarea la o astfel de intrecere sportiva, care traite si vazute fac mai mult decit o mie de cuvinte.
Va salut si va urez tuturor fire intinsa in sezonul 2011


15 Mai 2011, 00:49
Profil YIM WWW
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 12 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle