Raspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura 9 ! 
Autor Mesaj
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura 9 !
Baricada va invita la un nou concurs: Prinderea tenului

Va rugam sa ne expuneti retetele voastre de ten, strategia folosita intr-o partida ce vizeaza prinderea acestei specii, precum si rezultatele obtinute insotite de poze cu capturile voastre de ten.

Premiul consta intr-o partida de pescuit de 48 de ore pe Magura 9 in perioada 24-26 Iunie 2011 (vineri-duminica), in regim C&R, respectandu-se regulamentul baltii disponibil pe http://magura9.ro/

Castigatorul va fi ales de mine pe 15 Iunie!

_________________
Milionar excentric


12 Mai 2011, 13:14
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 18:11
Mesaje: 128
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
imi cer scuze de interventie dar cum ai de gand sa jurizezi? sau pur si simplu vei alege strategia care iti va parea tie cea mai adecvata? ideea e foarte buna dar ca sa fie cineva castigator acela va trebui sa isi expuna intreaga strategie si la cat sunt pescarii de secretosi....

as prezenta si eu o strategie dar nu este a mea si nici reteta de nada asa ca daca Razvan Manitiu, va avea placerea sa expuna tehnica mai amanuntit il rog sa o faca.

in mintea mea e cam asa:
substrat tare si de preferat un prag ceva
nadire masiva de la inceput (seminte si prafuri dulci)
pescuit pe patul de nada (destul de grupat daca se poate)
la carlig seminte sau plastice (flotantele au rezultate f bune)
saculet solubil cu seminte la fiecare lansare
putina rabdare si apoi forta multa de munca atunci cand a intrat "cireada" pe pat
nu imi e frica de nadire grea in timp ce sunt trasaturi si cateodata chiar face bine incepand sa ai prezentari din ce in ce mai dese
foarte importante sunt si intervalele de nadire dar in mare trebuie sa duci nada continuu
poze nu am... are Razvan


ps: selectie nu am reusit sa fac niciodata, sau pur si simplu nu exista ten mai mare in zona


12 Mai 2011, 13:54
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
Salut, evident ca voi juriza dupa mintea si priceperea mea...si ca oricine pot sa fiu relativ subiectiv.

Referitor la strategia ta te rog sa imi spui ce intelegi prin nadire masiva? cati bulgari? pentru ce perioada ajung bulgarii respectivi? cand repeti nadirea?

Folosesti lichide pentru ten? de care? ce arome? ce concentratii?

promit ca la final am sa dau si eu o reteta completa pentru ten care a dat rezultate in repetate randuri.

_________________
Milionar excentric


12 Mai 2011, 13:59
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 04 Feb 2011, 23:54
Mesaje: 122
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
am o poveste cu ceva teni...

fiind la concurs la buzau la cupa prietenie organizata de prea maritul genes.

primele ore ale concursului adica vreo 24 la numar a pescuit madalin cu costii au reusit o partida extraordinara....apoi am facut schimbare cu toate ca eram pe locul unu insa vroiam sa pescuiesc si eu....pe seara cand toata lumea se plictisise si s-au retras pe paturile lor eu am continuat sa insist pt ca eram cu bateriile incarcate.costi sa retras si el si eu mosmondeam prin stand.cum nu mai mergea crapul si din cate am auzit de la paznic"ce frate aici sunt teni de 20 de kg si mai mari"binenteles ca l-am luat in ras insa daca tot nu am avut ce face am incercat una pe porumb bob mic mitranescu cu technopuf intre boabe...mamaliga la momitor si inmuiata in aroma de miere tot de la mitranescu.cum vecinii de vis a vis s-au culcat mi-am permis sa pescuiesc langa ei la 2 3 m de pontonul lor pt ca la noi era mal mult si apa mai mare...acolo avea cam 1 1.5 m adancime si am zis ca e locul propice.dupa jumatate de ora am reusit sa intep.....si ce crezi....un ten de zece kg in mincioc....poze balamuc captura....cand l-am eliberat nu vroia sa mai intre in adancuri...binenteles ca s-a trezit toata balta....dupa o ora iar s-au retras catre corturi unde era frumos si bine....iar arunc aceasi montura cam in acelasi loc dupa 15 min iar intep....parea mai mare insa am driluit cam 20 min cu el....l-am trezit pe costi sa vina la mincioc si buimac cum era s-a conformat....la sfarsitul drilului cand pestele a intrat in mincioc era sa il ia si pe costi cu el in apa noroc ca l-am prins ca altfel facea baie...pus pe saltea si cantarit 19,600....o frumusete...bineteles ca de frica sa nu patim cu el la fel cum am patit cu tenul de 10 kg dupa cantarire l-am eliberat imediat...fara poze fara nimic....ma gandeam ca daca moare ala murim si noi....binenteles marele paznic"lasa ma ca daca moare il facem rondele la sfarsit".parerea mea este ca a contat foarte mult prezentarea monturii era ridicata cu tot cu ac cam 5 cm techbopuful era mare si putea ridica si boabele si carligul pana la biluta de plumb pusa la 5 cm....a mai contat si nada care nu mai are nevoie de prezentari si binenteles punga solubila in care aveam lapte praf faina de grau si de secara si ttx...urmeaza si pozele.

_________________
Urdarea Ion Valentin
CS CARP ZONE
***Vice-campion national 2011***
0768895826


12 Mai 2011, 14:14
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2011, 17:27
Mesaje: 43
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
o descriere simpla si reusita care mi-a adus acum cativa ani rezultate frumoase la pescuitul tenului,pe o balta care nu este nici acum consacrata,ba din contra "sa ales praful'.."de ea:
-puneam la inmuiat cu 2 zile inainte de a pleca la pescuit 10 kg de porumb uscat caruia ii schimb apa a doua zii...ca sa nu capete miros de stricat...
-rezolvata problema nadirii..
-ajuns pe balta(cu o noapte inainte de a pescui,caci doar ziua aveai voie sa pescuiesti) pe locul pe care deja il cunosteam din mai multe iesiri,la vreo 80-90 m de mal este o zona cu fund tare cam cat o camera de 10m patrati,ma apuc si nadesc in aceasta zona toata noaptea cele 10 kg de porumb cu pauze de 30 minute..
-undeva incepand de pe la 8 seara si terminand spre 12-1 noaptea....apoi linistea se lasa peste locul de pescuit pana dimineata la 5 cand aruncam lansetele.
-am uitat sa precizez ca dupa ora 12-1 cand terminam de nadit,cam aproximativ 1 ora dupa toata treaba asta incepeau "torpilele"sa sara in fata mea...
-dimineata era simpla treaba ,2-3 boabe de porumb tare,gaurit,pus pe un forfac atasat unei monturi in-line si hop cu lanseta in apa,agatand apoi BAMBINA ;) pe fir ...
-cand treceau prin zona nadita,bambina se lipea de bat iar lansetele mai ca fugeau de pe picheti indoiti din sarma de 8 de constructii....un ten chiar reusind acest lucru..
-au fost mai multe partide reusite pe aceasta balta ,acum cativa ani din pacate,acum nu mai stiu care ii este soarta locatiei,dar au fost partide memorabile,nu cu capturi mari,media si majoritatea "castravetilor"fiind undeva intre 5-7 kg.
sper ca va placut povestioara mea simpla,usoara si cu rezultate,poza de mai jos demonstrand asta:

ps.
mai aveam si alte poze,dar spre rusinea mea ele sunt facute acasa dupa ce reveneam de pe balta,atunci nu aveam microbul pozelor artistice la fata locului,si iar spre rusinea mea luam si pestele acasa,familia mea mancand peste,dar acum nu mai se pune problema sa nu fie TOTALLY C&R!!
SPER SA CASTIG :mrgreen: !


Fisiere atasate:
Picture 069.jpg
Picture 069.jpg [ 94.62 KiB | Vizualizat de 12694 ori ]

_________________
http://ambientstyle.blogspot.com/
0765242945
18 Mai 2011, 20:57
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2011, 17:27
Mesaje: 43
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
partida individuala,nu,ca premiu sau de 2 persoane?
daca vrei,andrei mai pun si restul de poze!!

_________________
http://ambientstyle.blogspot.com/
0765242945


18 Mai 2011, 21:16
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
premiul este pentru un pescar :)

_________________
Milionar excentric


18 Mai 2011, 21:51
Profil

Membru din: 25 Apr 2011, 09:55
Mesaje: 9
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
MMMMMMM,tentant se pune si pescuitul la ten salbatic?,una din retetele mele de pescuit ten:-se pune la fermentat o dubla de boaabe de porumb in suc de trifoi cu papura si conservant natural(ret secreta :mrgreen: ) dupa verificari odata la 3 saptamini in momentul inmuerii boabelor se scoate jumatate din ele si se trec printr-o masina de tocat carne dupa care se fierb intr-un suc de zahar ptr dulceata si se amesteca cu ceva seminte(griu,orz,mei etc, boaba mica)si vreo 5 catei de usturoi.Restul de boabe se fierb intregi in apa de balta sau plata si la primul semn de crapare se scurg fierbinti si peste ele vom turna un sirop de zahar ca sa le caramelizam,se pun la zvintat si din ele vom alege boabele de cirlig care se gauresc dupa care sunt puse la uscat. E mult de munca dar ....... merita veti vedea.Ar mai fii citeva detalii dar astea sunt secretul meu :P


19 Mai 2011, 07:51
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2011, 12:31
Mesaje: 53
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
- apa mica , substrat tare (in general in apropierea malurilor sau a stufului)
- nadire grupata si masiva la inceput , apoi in functie de trasaturi nadire de intretinere a patului ; pescuit pe patul de nada
- riguri scurte , carlige agere .
- nada : amestec de seminte : porumb , grau , canepa ; spartura diferite granulatii , faina/pesmet , praf de inghetata cu aroma de capsuni , zahar vanilat , toate astea legate cu un groundbait .
- saculeti solubili la fiecare lansare
- schimbat lansetele la 30-40 min .


Fisiere atasate:
30648_1280354610299_1273078561_30681660_6640012_n.jpg
30648_1280354610299_1273078561_30681660_6640012_n.jpg [ 69.06 KiB | Vizualizat de 12641 ori ]

_________________
Dan Serban
19 Mai 2011, 10:43
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
Andrei Ionita scrie:
Baricada va invita la un nou concurs: Prinderea tenului



Castigatorul va fi ales de mine pe 15 Iunie!

...ce zici, daca din "juriu" ar face parte si prof. Mirecea "tengo" Gheran ;) :D ...


19 Mai 2011, 18:30
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 18:11
Mesaje: 128
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
din ce am citit pe forumuri in ultimii 2 ani (cu tot cu discutii vechi, foarte vechi si arhive), nu prea am vazut ca profu Mircea Gheran cum ii spuneti dvs. sa dea prea multe din casa.
daca doreste sa jurizeze strategiile pescarilor, asa cum a promis si Andrei, trebuie sa prezinte si abordarea proprie.


19 Mai 2011, 20:51
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
dumitrescu cristian scrie:
.. nu prea am vazut ca profu Mircea Gheran cum ii spuneti dvs. sa dea prea multe din casa...

...in foarte putine cazuri, profesorul iti da si rezolvarea problemei; in general doar verifica raspunsul si da nota ;) :D ...


19 Mai 2011, 23:51
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 18:11
Mesaje: 128
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
foarte adevarat dar si daca dai de 2 3 ori o rezolvare gresita profesorul trebuie sa-ti explice ce si unde gresesti nu numai sa puna rezultatul corect la final... si ca fapt divers as prefera sa ramana Andrei singurul factor de decizie :lol: :lol: :lol:


20 Mai 2011, 00:34
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
Haim mah nu o dati si aici in polemici :)

Mircica cu siguranta daca citeste pe aici va scrie ceva cu zambetul ala al lui in coltul gurii :)

_________________
Milionar excentric


20 Mai 2011, 00:38
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 18:11
Mesaje: 128
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
ma revansez fata de topic cu un raspuns la subiect

accentul e pe seminte nu pe praf iar cantitatea nu pot foarte bine aproxima ca lucrez din ochii adica jumatate, sfert sau treime de butoi.
racheta e baza si nu bulgarii.

o nadire consistenta unde stiu sigur ca exista ten ar insemna cam jumatate de butoi si in butoi intra cam 15-17kg de seminte uscate.

prafuri nimic special numai sa fie dulci si nici aici nu pot aproxima cantitatea ca lucrez tot dupa ochii adica un lighean destul de maricel (30-35 de bulgari cam cat o bila de... snooker ca nu gasesc alt echivalent)

la partea de lichide chiar nu folosesc nimic in afara de lapte de porumb insa de obicei nu leg atat de tare mixul si prefer sa se sparga repede si sa creeze nor pentru a semnala prezenta hranei.

toate activitatile sunt facute oarecum in regim de concurs adica fara nadit noaptea... chiar daca sunt si partide de placere.

nadim si apoi ne apucam de pescuit... chiar daca suna migalos prefer sa-mi fac saculetii cu porumbul din butoi. pescuiesc cu firele pe clip si frana sau BR sau frana putin mai stransa, prima pentru a fi sigur ca lansez mereu in acceasi pozitie si a doua pentru a nu avea surpriza neplacuta de a vedea firul rupt in cazul unui run mai agresiv.

montura nu neaparat scurta, boabele apropiate de carlig, cel mai usor plumb cu care poti ajunge la locul nadit, forfac din fir textil moare, carlig cu deschizatura larga si tiija de preferat dreapta dar sa fie rezistent.

initial, dupa nadire as fi tenta sa pescuiesc si cu 2 bete peste pat pentru a putea primii cateva semnale unei eventuale activitati pe zona nadita (bip-uri aiurea date de lovituri in fir).

schimbate betele la maxim 1h si de aici... ramane de vazut cand si daca vine tenul la masa.
daca incep trasaturile schimb betele si mai des. daca incep si isi pierd din cadenta ma apuc de nadit initial cu bulgarasi mici si daca vad ca e liniste.... din nou nadire grea cu aceeasi cantitate de la inceput.

daca prezentarile nu apar pana seara... nadesc oricum si ma tin de programul cu betele schimbate la o ora.

in ultimele partide in care am mers dupa ten am avut surpriza sa prind cam in acceeasi proportie si romanesc pe patul de nada semn ca tenul era in trecere si nu in cantitati f mari caz in care mai alternez nada de la carlig cu o bila... diverse prezentari.

toate astea pe Hobaia, o balta pe care am inceput pescuitul la crap si care mi-a intrat la suflet de la prima partida dar care intre timp s-a schimbat mult... noroc ca m-am orientat repede spre balta mica dar nu am pescuit dupa ten niciodata desi am prins 2 castraveti la interceptie cu saculet si plastice la carlig aruncate de plictiseala... :lol:

o poza ratacita... scuzati echipamentul dar nu am primit inca tricourile de la club


Fisiere atasate:
1298299601608.jpg
1298299601608.jpg [ 10.43 KiB | Vizualizat de 12575 ori ]
20 Mai 2011, 01:19
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
Ce parere aveti de folosirea semintelor de canepa in pescuitul la ten?
Daniel a zis deja ca le foloseste..ajuta?incurca? sau nu conteaza?

_________________
Milionar excentric


21 Mai 2011, 00:50
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 18:11
Mesaje: 128
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
la intrebarea asta nu am un raspuns concret doar ca folosesc canepa in cantitati destul de mici in comparatie cu porumbul si oricum nu folosesc canepa preparata ca pentru crap (fiarta si uleioasa)


21 Mai 2011, 12:18
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 17:13
Mesaje: 79
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
o poza ratacita... scuzati echipamentul dar nu am primit inca tricourile de la club

pe caldura aia ,nu cred ca mai suportai tricoul de la club pe tine! :lol:


21 Mai 2011, 19:44
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2011, 17:27
Mesaje: 43
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
dumitrescu cristian
jonny_23
lulupescar
Batrinu
dan serban
cam astia ar fii participantii la concurs pana acum...sfarsitul concursului se apropie!decizia va fii una grea! :)

_________________
http://ambientstyle.blogspot.com/
0765242945


05 Iun 2011, 12:40
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2011, 17:27
Mesaje: 43
Mesaj Re: CONCURS! Prinderea tenului! Premiu: 48 de ore pe Magura
;) azi e ... :) 15... :evil:

_________________
http://ambientstyle.blogspot.com/
0765242945


15 Iun 2011, 22:49
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle