Raspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
 metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere 
Autor Mesaj
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 12:26
Mesaje: 166
Mesaj metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
din experienta personala va spun ca monturile pop-up sunt mai indicate pentru a prinde ten decat cele de fund.
eu de obicei ridic montura la 3-4cm cm de fund in cazul tenului.
momeala mea preferata pentru ten e porumbul cu aroma de vanilie si cel cu aroma de palinca.
de obicei cand stiu ca in lac sunt multi teni cresc cantitatea de nada substantial,intrucat am observat cat poate papa un ten de 10 kg si m-am speriat.
in plus parerea mea e ca daca iti intra pe nada tenii trasaturile de crap se cam raresc si reciproc valabil.pana acuma n-am avut nici o partida de pescuit in care sa prind un ten,un crap,un ten,etc.de obicei proportia se inclina covarsitor in favoarea unei specii ,de genul 7,8 teni la un crap sau invers.
nu stiu daca sunt un caz particular cu aceste constatari ,astept sa ma combateti sau sa imi intariti constatarile .

_________________
Baricada Carp Club


09 Mar 2011, 10:30
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 06 Mar 2011, 19:29
Mesaje: 11
Localitate: constanta
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
Ai foarte mare dreptate mai ales la cat mananca un Cteno :mrgreen: daca faceam malai din porumbul aruncat la cten eram asigurat cel putin 5 ani cu mamaliga :lol:


14 Mar 2011, 22:10
Profil

Membru din: 25 Ian 2012, 16:33
Mesaje: 4
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
si cam cat mananca un cteno ? ca sa imi fac o idee cata nada sa iau cu mine :)


26 Ian 2012, 12:23
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
...dupa ce treci pe la Prezentari, o sa afli ;) :D ...


26 Ian 2012, 15:38
Profil

Membru din: 25 Ian 2012, 16:33
Mesaje: 4
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
s-ar preta o abordare a tenului cu o nadire de 1-2 kg de nada la inceput ? iar apoi daca avem prezentare sa mentin patu de nada cu 10-15 bulgari la 30-60 de minute ? dar daca prezentarile nu apar ? se mentine patu de nada in continuare ?


26 Ian 2012, 23:38
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 18:11
Mesaje: 128
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
cred ca primordiale sunt 2 intrebari: am ten in balta? am ales locul potrivit pentru pat de nada: substrat, adancime....
tinand cont ca sunt pesti de grup, 2kg de nada mai ales daca vorbesti de bulgari ceea ce reprezinta mult praf, le rontaie un banculet de teni instant poate chiar fara sa vezi trasatura.
prefer varianta cu nadire masiva la inceput, apoi intretinere si eventual dupa o serie de prezentari daca acestea inceteaza o noua transa serioasa de nada.


27 Ian 2012, 12:12
Profil

Membru din: 25 Ian 2012, 16:33
Mesaje: 4
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
atunci voi insista pe mai multa spartura si boabe de porumb ..si voi apela la praf doar pentru efectul de nor. ma gandesc la un substrat tare ? un platou ceva ?
In legatura cu temperatura de afara , schimbari de vreme..sunt mai sensibili decat crapul (comun,oglinda) ?


27 Ian 2012, 13:48
Profil

Membru din: 13 Feb 2011, 22:15
Mesaje: 28
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
@adi
mai da din casa, de ce asa subtire.la ten esti meserias tare tati asa ca astept si alte detalii,eventual pe privat daca e.

ps:stai ca vine vara imediat, atunci sa vezi ce partide pe siutghiol o sa iasa :D


27 Ian 2012, 17:36
Profil

Membru din: 14 Ian 2012, 14:27
Mesaje: 32
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
pana la vara ai o sesiune asa ca invata derbedeule ca altfel te iau la ,,tevi,, :lol:


28 Ian 2012, 19:38
Profil

Membru din: 13 Feb 2011, 22:15
Mesaje: 28
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
gata liviu, ma bag la invatat,decat la tevi mai bine mor cu cartea in mana :lol:
totusi, bem o bere diseara la asterix??? :)


29 Ian 2012, 18:54
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 27 Mai 2012, 12:51
Mesaje: 27
Mesaj Re: metoda si nada cea mai buna pentru ten-dezbatere
Va salut, dupa toate cele..distanta,adancime,substrat...o nadire grea(circa 10 bulgari cu porumb, spartura,grau,cateva bile sparte facute de mine cu aroma de lucerna si trestie..) pe carlig la doua lansete pun porumb flotant(2 boabe plastic una rosie si una galbena), cu un saculet pva( amix, porumb si spartura)stropit cu aroma de lucerna si pe celelalte 2 pun doua popap de capsuna...cu saculet pva( amix cu bile sparte de trestie si lucerna si cateva pelete de lucerna)... Metoda mea a dat roade... fire antinse...


28 Mai 2012, 09:39
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 11 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle