Raspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
 Pescuit de iarna 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Pescuit de iarna
Localizare , localizare si localizare!
Prima actiuna este sa gasim pestele , locul care tine peste poate sa fie indicat de catre prieteni pescari , care au mai pescuit pe zona respectiva , sau unde am prins anul trecut pe acelasi vreme etc , cu siguranta toate sunt variabile cu directie si putere vantului din sezonul respectiv sau temperatura vremii si al apei si/sau presiunea respectiva din ziua partidei.
alte variabile cunoscute de pescari de crapi sunt:
presiune de pescuit pe balta , existenta hranei naturale etc
zone care trebuie incercat sunt evident cu adancimi pe balta sau structuri ca: copaci/butuci in apa , sau zone cu copaci atarnand peste apa , zone tari pe adancimi respectiv mari , zone cu apa curgatoare pe o balta (aproape de calugari , sau aproape de zone de pompare.
observam si maluri taiat sau abrupte care ne indica apa adanca pe zona respectiva.
iarna in general , pestii mari o sa se aduna in cateva zone principale pe o balta si o sa stea impreuna.cautand zonele asta in continuare , o sa crestem sansele noastra de captura , din punctul meu de vedere iarna nu trebuie sa asteptam sa vina pestele unde pescuim , mai degraba trebuie sa il cautam fara sa pierdem prea mult timp pe o zona fara activitate.
schimbare des locatie lansetelor ne da mai multe sansa de a lansa aproape de peste sau sa fie auzit montura cand cade in apa , si pe balti cu regim C&R , o sa atraga curiozitate a pestilor si sa le provoaca la activitate care nu o fac instinctiv la iarna.
este o idea generala ca iarna trebuie pescuit cu momeala diametru mai mic si cu nada mai putina langa carlig , care eu sunt total de acord.
ca nada zic ca ar fi mai indicat pasta sau bucati de boilies care se dizolva repede pe apa rece poate si niste pelete mici tot cu dizolvare rapida.iarna pestele trebuie provocat la hranire(impotriva instinctului de hibernare) fara sa il saturam , si zic ca e o linie foarte subtire intre semnalu de hranire si saturare dupa care urmeaza respingere din zona respectiva a pestelui.

trasaturile iarna pot sa fie foarte anemici , prefer sa pescuiesc cu senzori reglati la maxima sensibilitate si cu indicatori(swinger,hangeri etc) cat mai usor posibil. iarna , doar un beep poate sa indica un peste care da din cap sa scapa de montura stand pe loc , fara sa plece cu ea ca la vara.
sunt de parere ca la genul asta de trasaturi trebuie intepat mai ferm decat la o trasatura de vara cu plecare firului din baitrunner samd. autointepare s-ar putea sa nu mai fie asa de efectiv la iarna , pestele nemiscand capu cu miscari prea bruste nu se inteapa prea bine.
iarna adaugare putin natural butyric acid pe momeala si pe nada o sa ajuta la atractivitate.
am mai auzit o methoda de a atrage crapului iarna (care nu am incercat inca , dar sigur o sa incerc cu prima ocazie) ,este de a adauga pe nada si momeala parmesan ras foarte fin (in cantite mica ) sau bluecheese(cred ca este branza cu mucegai in romana) , tot o cantitate mica.

ps: cu greseli gramaticale treceti si pe mine cu vedere de data asta

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


24 Feb 2011, 19:48
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Membru din: 29 Ian 2011, 13:43
Mesaje: 2564
Mesaj Re: Pescuit de iarna
ps: cu greseli gramaticale treceti si pe mine cu vedere de data asta
:lol: :lol:
stai ca intra Iorgos si te corecteaza :lol: :lol: :lol:

_________________
Baricada Carp Club


24 Feb 2011, 19:53
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: Pescuit de iarna
na , cum e acum? 8-)

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


24 Feb 2011, 19:55
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: Pescuit de iarna
Salutare,

Nu am pescuit niciodata pe ape reci sau in sezonul hibernal, interesante recomandarile tale. Mai mult ca sigur le voi pune si eu in aplicare la prima partida numai sa se opreasca ninsoarea asta ca m-am saturat de iarna :(

Stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


04 Mar 2011, 08:41
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 4 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle