Raspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
 schimbam boilesul ?? 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 18:31
Mesaje: 84
Mesaj schimbam boilesul ??
boilesurile care stau de mai mult timp in apa mi se pare ca devin mai usor acceptate de crap.se integreaza mai bine in mediul lui.eu de obicei nu schimb boilesul daca este in stare buna nici dupa ce am prins un crap.
un saculet pva citeva boilesuri injumatatite si.... la apa in asteptarea bestiei :D
citi dintre voi procedati la fel ca mine? considerati cum ca ar fi o greseala neschimbarea momeli?...


08 Mar 2011, 08:14
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: schimbam boilesul ??
Salutare,

Cand pescuiesti de placere, la liber este OK fara probleme. La fel procedez si eu si am avut surprize sa prind crap de peste 10 kg la boiles tinut in apa cam 24 de ore. Reimprospatarea se poate face cu ceva spartura de boiles solubile in PVA sau plasa. Exista o teorie, intr-adevar despre "nada spalata" exact cum spuneai si tu, am citit odata pe un site dar nu-mi mai aduc aminte care.
In concursuri se pare ca este usor diferit, nada schimbandu-se o data la 2-3 ore, poate ne imparaseste un pescar de competitie din experienta sa...multumim anticipat.

Cu stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


08 Mar 2011, 10:02
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: schimbam boilesul ??
Nu sunt eu un pescar de competitie cu rezultate, dar ceva experienta am adunat.

O sa incep cu schimbatul lansetelor in regim de concurs. Intr-adevar eu personal le schimb foarte des, incepand cu 45 de minute daca pescuiesc la ten si la maxim 2 ore in pescuitul pe boiles. Sunt mai multe motive:
1. Mentinerea patului de nada fie ca pescuiesc cu momitor, saculet sau meltex
2. Daca nu a tras pestele timp de doua ore in acel loc merita sa incerc sa pozitionez lanseta in alta parte, avand in vedere ca se pescuieste contra-timp
3. Exista posibilitatea ca montura sa fi cazut in bradis sau namol fiind greu de reperat de crap si daca 2 ore nu a tras poate fi un semn de alarma
4. Ai avut un tzac scurt...cand o scoti e posibil ca un rac sa iti fi retezat montura
5. Montura poate fi intr-o prezentare ce lasa mult de dorit si asta poate chiar din momentul aruncarii cand s-a incurcat.

Poate mai sunt si alte motive pentru care lansetele in concurs se schimba des, mie astea mi-au venit acum in minte.

Cat despre spalatul boilesului, eu nu cred in aceasta teorie, decat daca boilesul e prea aromat, prea acid prea...cumva....in orice caz nu e cum ar trebui sa fie. Daca este un boiles bun (si prin asta inteleg sa nu fie respingator) trebuie sa prinda imediat nu sa astepti sa il "spele" apa.

_________________
Milionar excentric


08 Mar 2011, 10:37
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: schimbam boilesul ??
In functie de compozitia nadei pe care o pregatesti sau cumperi stabilesti si timpul pe care il acorzi pt sederea ei in apa.
Daca faci sau cumperi o nada buna si aici ma refer strict la reteta ei,atunci poti sa o lasi in apa o perioada mai lunga de timp,dar parerea mea nu 24 de ore.
De ce?
Pt ca mai sunt si alti factori care pot influenta negativ sederea pe o perioada asa indelungata de tip a bilei.
- montura incalcita din lansare sau plantare
- solul,locul unde montura cade,namol,bradisi,vegetatie mare,cocioc,agatatura,scoici,raci,.............etc

In concurs lucrurile stau altfel:
- presiunea pe care o pune competitia asupra pescarului
- locul de pescuit,posibilitatea de necunoastere a pescarului
- pescuitul in proportie de 80% cu bile solubile
- montura incalcita din lansare
- solul,locul unde montura cade,namol,bradisi,vegetatie mare,cocioc,agatatura,scoici,raci,.............etc
- pierderea increderi in nada pe care o folosesti

Toti acestia sunt factori care pot influenta pescarul sa creasca sau sa scada intervalul de timp acordat unei bile sau monturi in apa,lucrul valabil doar in conditiile in care nu prinzi peste.
Atunci cind ai reusit sa aduni peste pe patul tau de nada te orientezi la fata locului.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


08 Mar 2011, 10:38
Profil

Membru din: 15 Aug 2011, 16:35
Mesaje: 33
Localitate: timisoara
Mesaj Re: schimbam boilesul ??
eu mai ciopartesc din bila si iar se simte tare aroma si leo dau inapoi . dar dup se schimba obligat :D


15 Aug 2011, 21:35
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 5 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle