Raspunde la subiect  [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 sfat avertizori 
Autor Mesaj

Membru din: 15 Mar 2011, 12:27
Mesaje: 19
Mesaj sfat avertizori
ce avertizori 4+1 recomandati in 100-110 lei. sunt setat pe prologic dar am vazut si ultimate si poate mai exista si alte variante ..
multumesc


15 Mar 2011, 22:50
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: sfat avertizori
Gasesti la Meet carp 10 tipuri de avertizori pt toate buzunarele,snack,Mack 2,delkiM,carp sounder,..............fox,are si preturi sub piata

_________________
BARICADA CRAP CLUB


16 Mar 2011, 07:52
Profil

Membru din: 15 Mar 2011, 12:27
Mesaje: 19
Mesaj Re: sfat avertizori
am scris aiurea mai sus, bugetul e de 1000 - 1100 scuze.


16 Mar 2011, 10:56
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: sfat avertizori
clabuc scrie:
am scris aiurea mai sus, bugetul e de 1000 - 1100 scuze.


Te-a inteles Jubi, de aia te-a trimit la Meet.


16 Mar 2011, 11:24
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: sfat avertizori
Claudiu,

Eu am avut mai multe modele de avertizori, de la cei de 300 ron setul, pana la Prologic de vreo 1200 lei.

Sincer, daca nu iei Delkim, care sunt intr-adevar super ok, ia-ti linistit un model din gama low cost, gen 300 lei pentru ca fac acelasi lucru si sunt foarte, repet foarte fiabili. Nu toti ci unii din ei. Stiu ca e greu cand esti setat pe ceva sa renunti, asa am fost si eu in trecut si am cheltuit sume considerabile pe tot felul de gadget-uri care mai de care. In prezent, am ajuns la concluzia ca e suficient sa ai un echipament pe care sa te poti baza si asta nu inseamna ca trebuie sa fie scump sau de fite...continui prin a-ti da exemple de la ce am in acest moment ca echipament, cel cu care merg si la concursuri, si daca o sa intrebi pe unii si pe altii ai sa vezi ca nu sunt singurul care a ales asa...

Lansete Hakuyo MTX
Mulinete Okuma Axeon si Spector
Senzorii pe care ii recomand din punct de vedere calitate/fiabilitate/consum baterie/ pret sunt astia: http://www.baracuda.com.ro/index.php?p=detalii&prod=511 au reglaj de ton, volum, sensibilitate si chiar daca sunt chinezarii sunt buni!

_________________
Milionar excentric


16 Mar 2011, 11:37
Profil

Membru din: 25 Feb 2011, 17:17
Mesaje: 32
Mesaj Re: sfat avertizori
Singura problema cu Baracudele este ca statia se interpune cu alti senzori de acelas tip. Adica-i trage lu altu si suna statia ta.


16 Mar 2011, 12:53
Profil

Membru din: 15 Mar 2011, 12:27
Mesaje: 19
Mesaj Re: sfat avertizori
Multumesc de sugestii -

abordarea lui Andrei mi se pare foarte logica si sanatoasa. as avea varianta sa astept dupa niste delkimi SH sau sa imi iau ceva f ieftin. sau cred ca o sa imi iau ceva foarte ieftin pana gajbesc niste delikimi SH. de avertizori cool angel (260 lei) stie cineva ceva ? vad ca au si vibratii :)


16 Mar 2011, 13:11
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: sfat avertizori
clabuc scrie:
Multumesc de sugestii -

abordarea lui Andrei mi se pare foarte logica si sanatoasa. as avea varianta sa astept dupa niste delkimi SH sau sa imi iau ceva f ieftin. sau cred ca o sa imi iau ceva foarte ieftin pana gajbesc niste delikimi SH. de avertizori cool angel (260 lei) stie cineva ceva ? vad ca au si vibratii :)


Pune un link sa vad daca sunt exact cei pe care ii am eu :)

Daca sunt la fel, prefer barracuda. Eu am ambele set-uri..cool angel si baracudda. Cei de la cool angel desfacuti arata lucratura de vapor...firele nu sunt legate dupa aceeasi logica, placa de baza e realizata diferit, lipiturile sunt de proasta calitate, un senzor magnetic mi s-a busit si am fost nevoit sa iau de la un alt senzor si sa il refac. Izolatia interioara lasa mult de dorit, bateria de 9V se consuma mult mai rapid decat la Baracuda (care are alt tip de baterii). Cool angel sunt mai mari si mai prosti. Singurele avantaje sunt culorile diferite ale led-urilor celor 4 senzori, culori care se regasesc si la statie. Statia merge bine si are intr-adevar si vibratii.

Baracuda desfacuti sunt realizati la fel in interior, foarte bine izolati, inclusiv un manson de cauciuc pe margine similar cu cel de la capacul din spate al ceasurilor. Pe langa faptul ca ii am de 3 ani si nu s-a stricat niciunul, am fost surprins sa vad cand i-am desfacut cat de robust sunt facuti. Intr-adevar statia lasa un pic de dorit pentru ca nu are vibratii si nici lumini de culori diferite, avand doar un afisaj cu nr senzorului care e oricum inutil... eu statia am aruncat-o :)

_________________
Milionar excentric


16 Mar 2011, 13:40
Profil

Membru din: 15 Mar 2011, 12:27
Mesaje: 19
Mesaj Re: sfat avertizori
http://senzori-crap.wgz.ro/

asta e linkul , e cam obscur asa :)


16 Mar 2011, 14:23
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: sfat avertizori
Salutare,

Ma bag si eu in aceasta discutie fara sa doresc sa influentez in vreun fel decizia ta de cumparare. Eu am mers pe principiul si nu veau sa jignesc pe cineva "sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine".

Ca atare acum 4 sau 5 ani cineva mi-a recomandat Fox MMXR un model care nu se mai fabrica de vreo 2 ani si functioneaza impecabil si acum, bateriile le-am schimbat o singura data anul trecut, statia functionand cu acumulatori pe care ii mai am si acum dar din motive de siguranta am mai cumparat un set.

Da, nu pot sa zic ca nu a fost un efort sa dau undeva la 300-350 de lire sterline dar parerea mea ca a meritat si inca merita, toti prietenii spunandu-mi la aceea vreme ca sunt nebun la cap sa dau atatia bani pe niste ""caraitori"

Nu iti recomand Fox, Delkim sau cine stie ce altfel de avioane, parerea mea e ca, daca bugetul tau iti permite tinteste un pic mai sus si o sa vezi ca nu iti va parea rau.

Cu stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


16 Mar 2011, 15:10
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: sfat avertizori
Sunt de acord cu Vlad in general. Insa, ceea ce voiam sa iti spun este ca poti gasi SI lucruri foarte bune la preturi derizorii...este cazul lansetelor MTX. Sigur ca daca incerci diverse produse ieftine, majoritatea fiind de proasta calitate, vei cheltui in total mai mult decat daca ai lua din prima un produs scump dar despre care stii ca e bun.

Concluzia evident ca o iei singur, dar cred ca ai obtinut niste pareri care te vor ajuta sa iei o decizie...le rezum:

- Delkim - indiscutabil the best
- Prologic - (am avut polifonici...nu iti lua cu polifonie pentru ca in cazul unei "trasaturi" scurte senzorul de declanseaza cum e si normal...dar continua pana se termina melodia chiar daca pestele nu mai trage sau daca trage peste 5 secunde...deci e derutant!)
- Fox - Vlad ti-a confirmat ca sunt beton
- Baracuda eu iti confirm ca sunt cei mai OK pentru buget redus
- Cool Angel....nu vreau sa ma injuri dupa un an :)

_________________
Milionar excentric


16 Mar 2011, 15:29
Profil

Membru din: 15 Mar 2011, 12:27
Mesaje: 19
Mesaj Re: sfat avertizori
Merci Vlad dar tot mai am niste itnrebari.
din ce scrie Andrei mai sus inteleg ca si baracuda sunt foarte fiabili deci si ei ar putea sa functioneze perfect dupa 4,5 ani. mai au si avantajul ca daca, prin absurd, spargi vreunu, la baracuda nu prea conteaza.
La delkim inteleg ca sistemul ala de detectare a vibratiilor face diferenta dar fox ce alte avantaje ar avea fata de baracuda.


16 Mar 2011, 15:34
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: sfat avertizori
Claudiu,

Subscriu celor spuse de Andrei

Doar backdrop-ul (care are alta tonalitate) si bineinteles un sunet de aproape 100db....+ garantia FOX.
Eu am vrut doar sa-ti transmit ca tine doar de preferintele personale + buget.
La mine decizia de cumparare tine mai mult de emotional...dupa care caut minusuri produsului.
Daca nu gasesc cel putin 3 minusuri, imi cumpar produsul/brand-ul respectiv.

Mai mult de atat nu cred ca iti putem spune, cauta pe site-uri si vezi diferentele + - intre diversele produse/brand-uri

Cu stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


16 Mar 2011, 16:48
Profil

Membru din: 15 Mar 2011, 12:27
Mesaje: 19
Mesaj Re: sfat avertizori
merci de sfaturi. m-am hotarat - imi iau delkimi de la meet carp si in viitor statia de la gardner.
e diferenta mare intre ev plus si standard plus ?


17 Mar 2011, 00:11
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: sfat avertizori
Saltare Claudiu,

Ce statie de la Gardner.... :twisted: de obicei senzorii se cupleaza la o statie de acelasi brand Delkim in niciun caz cu Gardner ATT....ce ai vazut tu este cu totul si cu totul altceva.

Claudiu te rog citeste bine informatiile inainte sa cumperi ceva.

http://www.gardnertackle.co.uk/catalog/ ... ms-remotes

Probabil ai vazut ceva adaptori care se potrivesc la orice senzor, dar te complici, atata timp cat senzorii delkim au statie pe aceiasi frecventa. In momentul in care folosesti adaptorul universal de la Gardner fisa jack din senzor va fi ocupata, deci pentru swingere nu vei mai avea curent sa lumineze.

Salutare,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


17 Mar 2011, 00:46
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: sfat avertizori
Vlad BAT scrie:
Saltare Claudiu,

Ce statie de la Gardner.... :twisted: de obicei senzorii se cupleaza la o statie de acelasi brand Delkim in niciun caz cu Gardner ATT....ce ai vazut tu este cu totul si cu totul altceva.

Claudiu te rog citeste bine informatiile inainte sa cumperi ceva.

http://www.gardnertackle.co.uk/catalog/ ... ms-remotes

Probabil ai vazut ceva adaptori care se potrivesc la orice senzor, dar te complici, atata timp cat senzorii delkim au statie pe aceiasi frecventa. In momentul in care folosesti adaptorul universal de la Gardner fisa jack din senzor va fi ocupata, deci pentru swingere nu vei mai avea curent sa lumineze.

Salutare,
Vlad



Am mai cautat pe net niste link-uri utile:

http://www.delkim.co.uk/standard-plus.php
http://www.delkim.co.uk/ev-plus.php

_________________
there's no glory without balls


17 Mar 2011, 01:00
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2007
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: sfat avertizori
Vlade,
Lasa vrajeala si zi: HAROMFA!!!!! :roll:

_________________
Baricada Carp Club


17 Mar 2011, 01:07
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: sfat avertizori
Vladeee, cate informatii si detalii tehnice stii!
zici ca vorbesti de un satelit NASA, nu de niste beculete de brad.... ;)
Bravo tie!
te invidiez pt memoria de elefant.

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


17 Mar 2011, 01:20
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: sfat avertizori
Offtopic
razvan ulmeanu scrie:
Vlade,
Lasa vrajeala si zi: HAROMFA!!!!! :roll:

Sa vezi ce accent am cand pronunt Haromfa :mrgreen:

_________________
there's no glory without balls


17 Mar 2011, 09:51
Profil

Membru din: 15 Mar 2011, 12:27
Mesaje: 19
Mesaj Re: sfat avertizori
ok, mai verific asta, oricum e ceva de perspectiva.
in momentul asta ma intereseaza daca se justifica diferenta de pret intre ev plus si standard plus - va rugaaaaaaaaaaaamm.


17 Mar 2011, 11:45
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 37 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle