Raspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
 Cand si altceva? 
Autor Mesaj

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: Cand si altceva?
alin chiorean scrie:
...Taga , nu doar dupa parerea mea e cel mai frumos lac din zona noastra.

Mai bine zis Tzaga Mare, cea mai mare balta din fostele crescatorii(sunt de fapt vreo 11 lacuri: Tzaga mica, Tzaga Mare, Nasal, Sucutard, Ciris, Lacul, Geaca I+II, Roshieni, Taul popii, Catina), cu o lungime de vreo cinci km si latimi intre 250-350m.
Dar :mrgreen: , ca orice lac luat in locatie a fost navodit de doua ori pe an(in ultimii17 ani), fara a se popula; fitofagul fiind prins in totalitate, ceea ce a dus la intinderea zonelor cu stuf iar in timpul verii balta e plina cu plante.
Au ramas si crapi capitali, dar putini si greu de prins, dar cu muuulta insistentza, nu se stie niciodata ;) .


14 Dec 2011, 15:28
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Cand si altceva?
Nea Vio , nu stiu cum se face dar in fiecare iarna ne propunem proiecte dintr-astea intradevar frumoase zic eu , si sfarsim de fiecare data in ,,borcanul cu dulceata'' , adica in carpodroame, cel mult ceva concursuri pe langa, sa ne dovedim ca suntem buni pescari, sau poate acesta e traseul de pescar ... nu ma pot pronunta.
Dar sunt ambitios si la anul voi incerca, vorba lui Adrian : ,,altceva''.

_________________
http://www.alinpitters.ro/


14 Dec 2011, 15:34
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: Cand si altceva?
alin chiorean scrie:
Nea Vio , nu stiu cum se face dar in fiecare iarna ne propunem proiecte dintr-astea intradevar frumoase zic eu , si sfarsim de fiecare data in ,,borcanul cu dulceata'' , adica in carpodroame, cel mult ceva concursuri pe langa, sa ne dovedim ca suntem buni pescari, sau poate acesta e traseul de pescar ... nu ma pot pronunta.
Dar sunt ambitios si la anul voi incerca, vorba lui Adrian : ,,altceva''.

Incearca si sigur vei avea insotzitori ;) :D , dar pt asta trebuie un pic de reclama pt membrii baricada, iar in ceea ce priveste ospitalitatea ardeleanului...se vor comvinge ;) :D


14 Dec 2011, 15:40
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Cand si altceva?
Pana la acel crap capital un lucru e sigur , cred ca am detinut recordul la regina baltii, sorete,biban soare sau cum drac i mai zice , prinsa pe aceasta balta , nu am avut cantar dar cred ca se apropia de jumatate de kg .

Imagine

La un asa biban soare tre sa fie si ceva crapi de acelasi calibru prin balta aia :))

_________________
http://www.alinpitters.ro/


14 Dec 2011, 15:49
Profil

Membru din: 29 Aug 2011, 22:07
Mesaje: 48
Mesaj Re: Cand si altceva?
Salut Alin,

N-am mai vazut asa regina din copilarie, cat priveste pescuitul pe genul asta de lacuri trebuie abordat neaparat la plantat din barca.
In legatura cu faptul ca in fiecare iarna ne propunem "proiecte" si sfarsim tot prin a pescui pe carpodroame e normal, pentru ca iarna am pescui oriunde, numai sa pescuim iar vara cand vine weekendul si ai doar 36 de ore pentru o partida te gandesti ca tot mai comod e sa te duci pe un carpodrom sa prinzi cativa crapi, sa beneficiezi de un anumit confort si sa te relaxezi.


14 Dec 2011, 16:10
Profil

Membru din: 15 Feb 2011, 14:57
Mesaje: 17
Mesaj Re: Cand si altceva?
Gabi,
Ar insemna sa mint daca as spune ca nu mi-as dori lacuri cu pesti peste 15 kg si cu o densitate suficienta astfel incat sa ai 3-4 prezentari pe partida. La cat de putine optiuni sunt azi in Romania in ceea ce priveste lacurile in care se pescuieste la crap c&r, as fi mult prea exagerat sa vreau asta. Poate doar lacul personal a lui Nash sa aiba asa ceva.
Horgesti este un lac interesant. Proprietarul lacului a spus ca pescarii i-au cerut crapi mari si atat. Si incearca sa faca asta. Densitatea e mica, pestii nu se prind usor, si provocarea e frumoasa. Doar ca e departe de Bucuresti.
Am mai discutat noi despre asta. Ideal ar fi un echilibru intre toate. Chiar si sa te intorci acasa fara un bip, ca doar face parte din joc.
Asa este, majoritatea vor carpodroame si sa-si opreasca si peste. Fac pariu ca la anul, cat e Darvariul de mare, nu vei avea loc de oameni care sa pescuiasca la ce-o cadea si cu el acasa.
Eu doar am intrebat, cand si altceva? Tu ai raspuns, nu in viata asta. Probabil asa este…


14 Dec 2011, 21:00
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Cand si altceva?
Gabriel Calin scrie:
@ George
mai exista pozele cu crapul de 35 kg??

Nu mai exista..sau cel putin, eu nu le-am mai gasit ! Erau discutii chiar de la inceputul infiintarii sit-ului crap.ro... tin minte ca discutam cu Vijelie despre pescuitul la stationar de pe canalul unde pescuiesc eu de obicei si dupa upgrade-urile facute in timp, discutiile alea nu le-am mai gasit !


15 Dec 2011, 00:07
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Cand si altceva?
Deci Adrian , sa inteleg ca o asemenea balta nu te satisface :roll: :

Imagine

Imagine

_________________
http://www.alinpitters.ro/


15 Dec 2011, 22:30
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle