Raspunde la subiect  [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 Cand si altceva? 
Autor Mesaj

Membru din: 15 Feb 2011, 14:57
Mesaje: 17
Mesaj Cand si altceva?
Salut,
Citeam acum despre popularea de la Darvari, si ca sa nu stric topicul acolo, m-am gandit sa fac unul aici.
Marturisesc ca ma interseaza lacul Darvari, am pescuit anul asta acolo, si aveam in plan si in 2012 partide pe acest lac. E un lac frumos, cu pesti greu de prins, si asta ma provoaca. Dl Oana spune ca pestii sunt acolo, dar ca au fost intepati odata si acum…nu mai pun botul. Asta o crede cine vrea, eu cred ca e o problema de furt, dar asta e alta discutie. N-am prins de la inceput emisiunea de radio unde a fost invitat dar am inteles ca a spus ca a populat anul acesta cu aprox 50 crapi intre 12 si 18 kg, si a mai spus faptul ca lacul va fi populat exclusiv cu pesti mari, ca asteapta pescari care sunt provocati de un lac fabulous de frumos si extrem de dificil, dar, cum spuneam, cu pesti mari. Si-mi spuneam, ba, acesta este cel mai tare patron de lac cu crap din Romania. Daca toti au carpodroame unde pestii nu mai au loc in lac, iata ca dl Oana vede altfel pescuitul si se adreseaza unui alt gen de pescari. Acum vad ca populeaza lacul cu 5 tone de ciortan si nu mai inteleg nimic. In fine, este balta dansului, si face cum crede ca e mai bine pentru afacerea sa.
Si totusi, e cineva dispus sa vina cu ceva nou? Adica o balta cu crapi mari si foarte mari, cu densitate medie spre mica, cu pesti greu de prins si satisfactie pe masura? Observ urmatoarea tendinta: carpodroame cu pesti foarte multi, in general mici, unde sa ai posibilitatea sa iei unul de 5 kg acasa (legal, ca despre furtul crapilor putem face alt topic), mediatizarea celor mari si toata lumea fericita.
Este profitabil pentru cineva sa se gandeasca la un lac de 50 hectare cu 200 crapi mari si foarte mari, exclusiv c&r? Credeti ca sunt suficienti pescari care sa guste genul acesta pe pescuit in care un peste la o partida de 3-4 zile sa fie o reusita?
Piata cere sau nu asta? Stiu ca sunt foarte multi care prefera balti cu crapi foarte multi, si sa-si poata lua si acasa. Pana la urma si cand vorbim de lacuri precum Tancabesti si Sarulesti, acestea se adreseaza si pescarilor care vor peste acasa. Dar exista si pescari suficienti de multi sa plateasca sa se chinuie sa prinda un peste pe care apoi sa-l elibereze?
Sunt curios, macar sa nu ma mai intreb de ce toti merg pe varianta: ciortani cat mai multi, iti opresti un crap pana in 5 kg, iar apoi pescuiesti c&r.
Ce spuneti?
Multumesc.


12 Dec 2011, 20:16
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Cand si altceva?
Foarte buna tema Adrian.
Din pacate trendul la noi e asa cum subliniezi si tu, sa fie multe prezentari, multa munca, pesti prosti si infometati sa nu poata avea pretentii culinare, asta se rezolva prin suprapopularea baltilor.
Dar daca asta se cere, asta primim.
Eu unul pentru la anul mi-am propus cat mai multe partide pe ape salbatice, insa acolo ma voi lovi de alte dificultati, mizerie, manele si posibil anturaj nu tocmai fericit.

_________________
http://www.alinpitters.ro/


12 Dec 2011, 21:05
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Cand si altceva?
Adrian, mie mi-ar place un astfel de lac...insa cred ca aceasta abordare ar putea sa o aiba un propietar de lac doar daca administreaza lacul ca hobby. Nu cred ca ar avea un grad de ocupare (pescari) care sa ii asigure un venit si astfel sa devina o afacere.

Pe de alta parte insa, sunt cateva locuri salbatice unde caracterizarea facuta de tine lacului potential, se potriveste ca o manusa....

Ca sa raspund intrebarii tale...Nu...nu cred ca cineva ar investi intr-un astfel de lac, desi repet, ar fi frumos.

_________________
Milionar excentric


12 Dec 2011, 22:29
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Cand si altceva?
o idee excelenta,2000 crapi/50h suna bine dar asa cuM au spus si baieti doar prin baltile salbatice sa Mai gasesti asa ceva.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


13 Dec 2011, 08:24
Profil
MAESTRU IN PESCUIT

Membru din: 08 Feb 2011, 22:19
Mesaje: 61
Mesaj Re: Cand si altceva?
Popularea sa facut in zona unde vor pescui pescarii mai putin experimentati si mai putin pretentiosi
cealalta zona ramane la fel cum a fost si anul trecut .
cat priveste povestea cu 200 crapi 50 hectare .........este o utopie la volumul de apa din darvari dar si la hrana naturala din acest lac .
necesitatile financiare administrarii unui lac asa cum este darvariul depasesc cu mult ceea ce se strange din taxa de pescuit la crap ,anul trecut reorientandu-ma prin oferirea unei zone de pescuit la caras si platica ...........iar prin acest lucru am reusit sa echilibrez cheltuielile cu veniturile .........iar prin exploatarea din toamna si primavara a pestelui chinezesc am reusit cu greu sa-mi asigur un profit .Din pacate lacul darvari nu ofera satisfactii deosebite pescarilor mai putin experimentati sau celor care nu prea au timp de pescuit ,fiind un lac ce ofera pestilor suficienta hrana naturala dar si adancimi mai putin prielnice pescuitului pe fuga .
si anul 2012 va avea acelasi regim de pescuit ,prioritate avand pescarii de la caras si platica ,aceasta populare fiindu-le dedicata .


13 Dec 2011, 12:37
Profil

Membru din: 29 Aug 2011, 22:07
Mesaje: 48
Mesaj Re: Cand si altceva?
Salut Adi,

Ca sa raspund la titlul topicului, nu in timpul vietii noastre, pentru ca nu exista cerere pentru asa ceva, iar o balta de genul respectiv nu are cum sa fie rentabila pentru proprietar, costurile de intretinere si mai ales de paza vor fi cu mult mai mari decat incasarile de la pescari asta presupunand ca taxa nu va fi prohibitiva si atunci iarasi nu ar fi rentabila pentru ca pescarii nu ar fi interesati.

Iar ideea ta cu 200 de crapi intr-un lac de 50 ha cred ca ar rezulta o densitate de crap mult mai mica decat este in prezent la Darvari si ar trebui sa te gandesti daca ai fi dispus sa stai un sezon intreg pentru un peste. Iar daca in balta respectiva sa presupunem ca ar exista numai 200 crapi intre 20-25 kg cu ce ar mai fi special un asemenea crap prins intr-un sezon daca ar fi o captura mediocra pe balta respectiva. Ceea ce incerc sa spun este ca nu ar mai reprezenta cu adevarat un trofeu......bravo, ai prins un crap mare dar ca el mai sunt altii 199 in balta respectiva, unde ar mai fi farmecul de a te lauda ca ai prins "monstrul baltii" cel mai mare crap din balta?

Piata nu cere o astfel de balta si nici nu va cere pentru ca majoritatea pescarilor romani sunt invatati sa ia acasa pestii pe care ii prind, cred ca procentajul pescarilor de C&R in Romania este undeva pe la 1% din total.

Varianta cu prinzi un peste sub 5kg pentru acasa si pe urma pescuiesti c&r este cea mai profitabila varianta pentru ca nu este altceva decat un comert cu peste la suprapret. In loc sa cumperi din piata un crap de 3kg cu 30 lei te duci si il cumperi din balta cu un pret intre 100-150 lei plus benzina plus nada plus alte cheltuieli, asa ca nu e de mirare ca acest gen de balti au din ce in ce mai mult succes.

Numai bine,
Gabi

PS: cred ca nu te-ai nascut in tara potrivita pentru genul de pescuit pe care ti-l doresti tu ;)


13 Dec 2011, 12:56
Profil

Membru din: 15 Feb 2011, 14:57
Mesaje: 17
Mesaj Re: Cand si altceva?
Salut,
Eu inteleg foarte bine logica profitului. Ca sa nu mai vorbesc ca Romania are o particularitate aparte cand vine vorba de balti cu crap mare. Furtul si paza. In afara de faptul ca te gandesti ca sunt putini pescari care sa guste genul acesta de pescuit, cu crapi putini si greu de prins, mai ai si o problema in a gasi o echipa de paznici, din aia care sa nu fie ei primii care iti fura pestele. Nu mai vorbim de braconieri sau de asa-zisii pescari c&r.
Si eu acum cativa ani, imi doream sa prind mult. Si cred ca fiecare dintre noi a dorit asta la inceput. Acum insa, mi se pare ca ne cunoastem toti intre noi, daca nu neaparat din prieteniile legate pe balta, macar de pe forumuri si sunt sigur ca sunt multi care inteleg ce inseamna sa pescuiesti in conditii grele, sa te bucuri de un peste, si apoi sa-l eliberezi.
Ecsed e un exemplu de lac, cu standuri putine, exclusiv c&r, si profitabil. Profitul vine din dorinta pescarilor de a pescui pe un lac cu pesti foarte mari (inteleg ca cel mai mare crap acolo are peste 30 kg) dar si prin dificultatea de a-i scoate pe saltea. Asta e provocarea. Eu nu-i fac domnului Oana scheme de cum sa-si administreze lacul, pescuitul la caras si platica se poate face foarte bine in zona barajului, asa cum se practica si la Sarulesti sau chiar Tancabesti lacul din fata. Insa eu cred ca zona de Tamadau, foarte frumoasa, in conditiile in care ar fi pesti mari acolo si densitate decenta, toate cele 10 casute ar fi ocupate saptamanal. Iar cu timpul, datorita habitatului exceptional din Darvari, locul ar putea deveni un Ecsed de Romania. Dar, da, e greu…in principal datorita echipelor…de pescari, stiti dvs.
Eu cred ca sunt pesacri care gusta acest gen de pescuit, problema ramanand la paza si furt.
Alin, Andrei, care sunt lacurile alea salbatice?
Gabi, pentru 1% din totalul pescarilor c&r, se poate gandi cineva la un lac dupa cum spuneam mai sus.


13 Dec 2011, 16:01
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Cand si altceva?
Uite Adrian o provocare cu adevarat interesanta:
rezervatie naturala ,100 ha, adancimi de 5-7 m , plauri , agataturi serioase, capturi doar capitale dar extrem de greu de prins si mai ales greu de scos, crap si somn de 25 kg , recent e permis si campatul pe timp de noapte, taxa 80 ron/24 ore.

Imagine

Imagine

Imagine

Daca te gandesti la un pescuit in Ardeal la anul, ma ofer sa te insotesc, mai am si alte locatii extrem de interesante.
In poze e Faragau, jud Mures, a nu se confunda cu crescatoria.

_________________
http://www.alinpitters.ro/


13 Dec 2011, 19:08
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Cand si altceva?
O alta ambitie pentru la anul: Taga, jud Cluj
fosta crescatorie, deversor colmatat de ani buni, nu se poate goli, 125 hectare, structuri , imposibil de pescuit vara din cauza vegetatiei din lac, plasuita doar in fiecare an de diversi proprietari dar imposibil de scos exemplarele mari la navod ( din spusele lor mai mari de 8-10 kg nu au iesit) , gropi de aproximativ 50 mp , multe, fundul e brazdat pe alocuri de canale , la undita din ce stiu eu au iesit exemplare de 24-25 kg.

Imagine

marea majoritate a bunicilor sunt inca pe acolo.
un lac ff frumos.

_________________
http://www.alinpitters.ro/


13 Dec 2011, 19:37
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Cand si altceva?
alin chiorean scrie:
..........la undita din ce stiu eu au iesit exemplare de 24-25 kg.


:o ... la ce-i zici tu : UNDITA ?...nu de alta dar eu pescuiesc la undita (varga fixa) de vre-o 15 ani incoace si crap salbatic mai mare de 10 kg n-am reusit sa scot ! :oops:


13 Dec 2011, 20:09
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Cand si altceva?
Scuze, la bete de pescuit vroiam sa zic.

_________________
http://www.alinpitters.ro/


13 Dec 2011, 20:47
Profil

Membru din: 15 Feb 2011, 14:57
Mesaje: 17
Mesaj Re: Cand si altceva?
Alin, foarte frumos la Faragau. Chiar foarte frumos...
George, pe Dunare care mai e treaba? Imi spunea un prieten ca unchiul sau a luat un crap de 21 kg la twister in zona Oltenitei.


13 Dec 2011, 21:48
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Cand si altceva?
Adrian B scrie:
George, pe Dunare care mai e treaba?

Este exact cum iti doresti tu...peste putin, foarte putin si mare ...doar ca trebuie sa ai timp, rabdare, scule, sonar si barca sa-l cauti ! Locurile si vremurile cand ma duceam si luam 5-6 crapceni in 4 ore cu o undita, s-au dus demult !
Adrian B scrie:
Imi spunea un prieten ca unchiul sau a luat un crap de 21 kg la twister in zona Oltenitei.

Hai sa-ti spun o poveste...poate o stii de pe vremea inceputului forumului Crap.ro ... prin 2002 sau 2003 pe langa zona noastra, a luat un domn un crap comun de 35 kg la twister...a postat atunci omul poze cu animalul (o frumusete) si la un moment dat spune ca pestele la prins la twister , dar nu accidental, si ca a scos crapul cu twister-ul in gura...din acel moment l-au luat toti la misto...ca e falsa poza, ca l-a luat la japca, ca l-a prins la plasa, ca de ce nu a chemat pe cineva sa-i omologheze captura ptr. ca era un posibil record mondial la acea vreme, etc. Cert era un lucru, ca pe Dunare sunt cateva piese de-astea pe care le vezi o data la 10-15 ani ! Dupa inundatiile din 2006 , cand Dunarea a luat pe sus cateva crescatorii am apucat sa vad intr-o filmare inca un crap comun de vre-o 30 de kg si o salonta in jur a 25 kg ...pesti prinsi la lanseta, din barca ! De pe mal, in urma dezastrului facut de electricieni, nu mai ai nici o sansa sa scoti astfel de pesti !


13 Dec 2011, 23:02
Profil

Membru din: 27 Aug 2011, 19:47
Mesaje: 19
Mesaj Re: Cand si altceva?
George, domnul respectiv nu era Oprisanescu cumva? :D Si ... am impresia ca acel crap avea 26 kg., parca asa s-a scris in revista Pescar Hoinar de la acea vreme. Oricum, era un exemplar de exceptie!!! Cred ca un 26 kg. pe Dunare ar rivaliza cu unul de over 40 pe balta!


13 Dec 2011, 23:17
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Cand si altceva?
Nelutu scrie:
George, domnul respectiv nu era Oprisanescu cumva? :D Si ... am impresia ca acel crap avea 26 kg., parca asa s-a scris in revista Pescar Hoinar de la acea vreme. Oricum, era un exemplar de exceptie!!! Cred ca un 26 kg. pe Dunare ar rivaliza cu unul de over 40 pe balta!

Nu era Vijelie...cunosc povestea si el a luat un novac atunci cu twisterul ! :D


Fisiere atasate:
ok_14940.jpg
ok_14940.jpg [ 43.92 KiB | Vizualizat de 12919 ori ]


Ultima oara modificat de george pe 13 Dec 2011, 23:37, modificat 1 data in total.

13 Dec 2011, 23:33
Profil

Membru din: 15 Feb 2011, 14:57
Mesaje: 17
Mesaj Re: Cand si altceva?
Nu stiu daca nu cumva m-am exprimat gresit. Nu-mi doresc neaparat lacuri unde sunt 3 pesti pe acolo si m-am gasit eu sa-i prind, ca nu sunt Andy Chembers sa fac 3 partide pe an, fiecare de 4 luni. Doar ca nu imi plac lacurile cu densitate foarte mare unde prinzi crap si la filtrul de tigara. Stiu ca asta e tendinta, ca asta vor pescarii si asta ofera proprietarii de lacuri, doar ca ma gandeam ca cineva, la un moment dat, ofera si alternativa: lacuri cu pesti mari si densitate medie...
Toate bune


13 Dec 2011, 23:37
Profil

Membru din: 29 Aug 2011, 22:07
Mesaje: 48
Mesaj Re: Cand si altceva?
@Adi

Pentru 1% din totalul pescarilor nu se gandeste nimeni sa faca nimic pentru ca nu este rentabil, ba dimpotriva.....nu e nimeni atat de nebun si de masochist sa innoate impotriva curentului.
Cred ca intr-adevar te-ai exprimat gresit, tu nu vrei un lac salbatic sau dificil, tu cauti un lac numai cu pesti peste 15 kg unde sa nu fii nevoit sa faci selectia prin nada si cu o densitate suficienta incat sa prinzi 2-3 crapi pe partida

@ George

mai exista pozele cu crapul de 35 kg?? nu de alta dar greutatile capturilor pe care le spun unii oameni sunt mult exagerate pe forum si cred ca stii si tu chiar de la concursuri.......de cate ori ai fost chemat sa cantaresti crapi peste 20 si cand ai ajuns acolo sa aiba 16-17 kg :)

@Alin

Pe mine m-ai cucerit cu pozele, mi-ar placea sa pescuiesc pe asemenea lacuri. Singura problema ar fi timpul , cred ca e nevoie de cel putin 1 saptamana pentru a obtine ceva rezultate pe asemenea lacuri. In ce priveste vegetatia din apa, daca ungurii pescuiesc vara la Haromfa imi vine greu sa cred ca nu se poate pescui si aici.


14 Dec 2011, 12:41
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Cand si altceva?
Gabriel Calin scrie:
@Alin

Pe mine m-ai cucerit cu pozele, mi-ar placea sa pescuiesc pe asemenea lacuri. Singura problema ar fi timpul , cred ca e nevoie de cel putin 1 saptamana pentru a obtine ceva rezultate pe asemenea lacuri. In ce priveste vegetatia din apa, daca ungurii pescuiesc vara la Haromfa imi vine greu sa cred ca nu se poate pescui si aici.


In cazul primului lac , respectiv Faragau, intradevar e nevoie de o sesiune de minim o saptamana probabil pentru un singur runn, dar intr-o companie ok , la o poveste si sa te mai distrezi la o fixa cu ceva caras...merge si asta.
Sunt extrem de frumoase povestile celor care merg aici pentru rapitor si vad crapii sarind dimineata pe langa plauri. :)

De asta am venit cu cel de-al doilea exemplu, aici te mai deranjeaza si cate un ten, crap, de 7-8 kg , iar in plus ca si densitate eu zic ca e mult mai ok.
In ce priveste vegetatia , e un fel de planta de apa care a fost adusa din ceva zona o data cu ceva populari din trecut, se impanzeste efectiv lacul cu ea si cade la fund pe la inceputul lui august, dar atunci se umple de carasari si manele malurile, nu mai e o perioada propice de pescuit aceste exemplare.
Ce e interesant ca nu e constant intinsa pe toata suprafata, sunt ochiuri si tot felul de oaze de cativa metri patrati in aceasta padure de plante ce cuprinde lacul.
Una din strategiile ce mi l-am propus pentru anul urmator e sa fotografiez suprafata lacului de pe o inaltime din apropiere si sa pun cap la cap toate aceste oaze si culoare in plante pentru a putea face o localizare .
Sunt sigur cum bine cred ca ma aprobati si voi ca aceste goluri de plante trebuie sa reprezinte ceva.
Dar o sa va tin la curent anul viitor cu pescuitul pe acest lac, de mult mi-am propus asta , cunosc bine lacul si trecutul sau , zic eu la fel de bine si potentialul.
Taga , nu doar dupa parerea mea e cel mai frumos lac din zona noastra.

_________________
http://www.alinpitters.ro/


14 Dec 2011, 14:03
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Cand si altceva?
interesanta locatie cu tot cu povestile ei,abia astept rez cercetarilor tale.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


14 Dec 2011, 14:59
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: Cand si altceva?
alin chiorean scrie:
Uite Adrian o provocare cu adevarat interesanta:
rezervatie naturala ,100 ha, adancimi de 5-7 m , plauri , agataturi serioase, capturi doar capitale dar extrem de greu de prins si mai ales greu de scos, crap si somn de 25 kg , recent e permis si campatul pe timp de noapte, taxa 80 ron/24 ore.
Daca te gandesti la un pescuit in Ardeal la anul, ma ofer sa te insotesc, mai am si alte locatii extrem de interesante.
In poze e Faragau, jud Mures, a nu se confunda cu crescatoria.

Cunosc destul de bine aceasta balta(de fapt sunt vreo cinci sau sase lacuri ;) ), dar din nefericire nu am scos nici un crap, in schimb carasi intre 700-1500g destui.
Zona este super, accesul pe balta la fel(sosea asfaltata indiferent din ce parte vii: Tg-Mures, Reghin, Cluj), dar pestii au f multa hrana naturala. Nu te lasa cu barca, numai navomodel poti folosi, cel putin asa am vazut pe balta.
Crapi capitali am vazut sarind ;) , dar departe de locul unde pescuiam.
Taxa este putin mai mica, in jur de 40-45 lei/24 ore, dar trebuie sa ramii cel putin 4-5 zile pt a realiza ceva. Se pescuieste f mult la "arici"(bomba cu 4-6 cirlige pe momitor), mamaliga, porumb si nada vie, boilies mai...putin; eu am incercat, dar nu am putut ramine mai mult de 36 ore.
Daca cineva este interesat, sigur Alin va face un filmuletz si il va posta ;) :D .


14 Dec 2011, 15:04
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 28 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle