Raspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
 Scrisoare din Abrud.. 
Autor Mesaj
Avatar utilizator

Membru din: 12 Feb 2011, 20:31
Mesaje: 62
Mesaj Scrisoare din Abrud..
Salutări de la Abrud - de Csibi Barna

„ - Draghe mama , se ştii că io estem bine , lucrez aicea la Abrud , la Ţara Moţilor , nu la Ţara Secuiască . Sunt sănătos , numai un ochi vinet am la mine , albastru , che am chezut pe scara de la birou . Es am şi nişte dungi pe gât , m-a strâns de la cravată . Şi mai am o mâna în gips , che mi-am prins-o la uşa de la casa unde stau , care nu are geamuri .
În rest e bine .
Moţii e buni cu mine , învaţă la io româneşte . Am învăţat imnul la ei „Treiasche duhul lui Iancu”. L-am învăţat pe tot . Greu . Foarte greu . Mi-au spus colegii de birou să ştiu la imn pe de rost şi noaptea ca pe Tatăl nostru . Nu ştiu cine e tatăl la ei , dar am învăţat la imn tot . O să îl chint şi la ţie chind ajung acasă la Harghita … Dache mai ajung …
Am înveţat şi alt chintec , e obligatoriu dimineaţa aicea la ei , „ Iancule mare ”. Plecut la mine se chintem cu toţii la masă , chind bem palinka . Mult palinka bem noi . De prune . Şi io şi ei . Şi chintem şi inveţăm romaneşte . Ei pe mine , mai ales .
Place la mine la Abrud .
Mai ales che de trei zile poci minca mai bine . Che nu mai am doi dinţi . I-am pierdut undeva . Chind am chezut pe scaun de la birou . Birou mic . Am martori , che mai ierau acolo Nelu , Avram , Todor , Mihai , Radu şi popa din Abrud . Care a citit din Biblia şi avea şi o luminare . Che era intuneric . Popa nu o dat . Nu , iel nu . Iel spunea la ei „ nu la faţă che se vede , la oase ”. Eu am luat apoi scaunul in dinţi . Şi Toma era la birou şi avea un furcu la iel . Simpaticus ember . Ascuţit furcu . Il plimba pe la ochii la mine .
Bun popa asta cu io . Citit Biblia pentru mine . Chind am deschis ochii o zis che nu mai trebe la luminare . Dar nu o arunche , che cine ştie .
Draghe mama , in rest e bine .
M-am obişnuit aicea , cum zicea vecinul Onofrei , “ca măgarul “ . Nu ştiu al cui e măgarul . „ Apa , paie şi bataie ”.
Mai am cinci luni şi jumetate şi vin acase , mama .
Repede trece .
Dupe ce am ieşit de la urgenţe a fost mai bine la mine . Me dureau toate oasele . De la reumatism , zicea medicu . La munte e mai frig .
Treiască Avram Iancu ! (Aşe tre se strig de trei ori pe zi)
Avram Iancu prieten la mine e .

Pusilok , Csibi Barna ….

_________________
Team Select Baits Romania


23 Mar 2011, 09:06
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mar 2011, 07:59
Mesaje: 1
Localitate: Timisoara
Mesaj Re: Scrisoare din Abrud..
Foarte frumos....................
Ce bine ar fi daca ar fi scrisoarea reala :))


24 Mar 2011, 00:28
Profil YIM
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Scrisoare din Abrud..
Hmm, misto, misto!.....vorba lui Iri.
Si mai misto e Kelemen Hunor ca ministru al culturii!

_________________
Libertatea omului e partea divina din el


25 Mar 2011, 02:33
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 3 mesaje ] 

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle