Raspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti 
Autor Mesaj
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Raspuns cu citat
Mesaj Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Am facut acest topic pentru a ne exprima fiecare parere despre disparitia prezentei pestelui in special pe zona de centru
a lacului.


Supozitii sunt foarte multe,a fost furat pestele ,la scos parfene din lac si la vandut,epidemie piscicola care a atras dupa sine o mortalitate foarte mare...........etc
Parerea mea este cu totul alta si anume un lucru deloc de neglijat si total vizibil daca urmarim rezultatele tuturor concursurilor din acest an,si acolo va sugerez sa vedeti media pestilor prinsi,comportamentul crapului se modifica odata cu avansarea lui in timp si greutate.
Aici eu sustin o teorie conform careia odata cu asa zisa imbatranire a crapului el isi modifica comportamentul legat de locul si modul de hranire,nemaiexistand populatie mica de crap ea fiind prezenta dor prin reproducere naturala au disparut si concursurile care iti aduceau sute de kg dupa orice loc.
O alta cauza legata de centru balti ar fi cresterea populatiei de somn de dimensiuni mari fapt care aduce gruparea familiilor de crap in locuri mult mai sigure(plaur).

Solutia dupa parerea mea ar fi mutarea plaurului mare intr-o zona de mijloc a lacului pt a permite cantonarea crapului si in acele zone,sau diminuarea populatiei de somn ar putea crea noi zone de refugiu a crapului el fiind pus in situatia de a se feri de cei doi vanatori pt a se hrani.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


22 Oct 2012, 14:12
Raporteaza acest mesaj
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2011, 17:28
Mesaje: 46
Localitate: bucuresti
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Parerea mea este ca doar in concursuri se prinde slab pe mijlocul baltii. Am fost de multe ori de placere anul acesta pe Tancabesti. Am luat si la dreapta corcodus si la stanga Gorgan , am prins la fel de bine la la Avicola 2 sau Ponton 0 ( ce e drept mai mici , dar multi). Eu zic ca in concurs, fiind aruncata o cantitate foarte mare de nada, ( langa plaurul mare mai ales) el nu mai este nevoit sa umble dupa mancare si atunci clar nu se mai prinde nimic pe mijlocul baltii.
Cu somnii, ce sa zic , am pescuit pe st. Gorgan cu bile de la Sipos liver&meet si intr-adevar primele 24 de ore m-au disperat. Mai ales noapte. Am nadit in continuare si cand a inceput sa intre crapul nu am mai avut trasaturi de somn.

Intr-adevar, solutia cu mutatul plaurului pe mijlocul baltii ar fi o solutie extraodrinara, dar nu cred ca este posibil acest lucru. Si probabil Vlad nu vrea sa mai riste sa i se strice pontoanele in timpul furtunilor cum a fost cu pt. Vernescu.

Acesta este punctul meu de vedere, astept si alte pareri.

PS In niciun caz nu cred ca nu mai e peste mult in Tancabesti.


22 Oct 2012, 18:53
Raporteaza acest mesaj
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2011, 18:18
Mesaje: 112
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
sunt perfect de acord cu ce este sris mai sus . eu unul fac cel putin 5 sau partide pe luna la Tancabesti . nici o data nu am plecat dezamjit din acest lac .si cantitate si calitate , nu exista ca ascus pesti din lac , toamna trecuta chiar am fost invitat la eliberarea cei 4 tone de peste cu media intere 10-15 kg in lac .conditia de concurs nu poate fi comparata cu o partida de placera . dreptul mare este la cupa chalenge am tras standul Scaldtoare pe care la m pescuit 4 zile de naiente concursului si am prinzi o cantiate de 389 de kg dintre care 4 pesti de greutiate mai mare de 15 kg dar la concurs am prins un singur peste la 6 kg. folosind aslasi nada aslasi stratgie deci totul identic.

_________________
Daca nu eu atunce cine ,daca nu acum atunce cand
ALY MOTAZ


22 Oct 2012, 20:50
Raporteaza acest mesaj
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Foarte adevarat,la liber pestele mananca in draci oriunde sau aproape oriunde pe balta,eu incercam sa inteleg de ce pestele isi schimba comportamentul atunci cand este supus unei presiuni de genul celor din concursuri,la acest capitol de genul presiune in concurs putem lua in calcul si cresterea numarului de echipe intr-un concurs fata de ani precedenti,este posibil ca acest lac sa nu suporte un numar de genul 32 de echipe.


P.S Laurenti si Ali puteti face o medie a pestilor prinsi in una din partidele facute la liber in care ati prins mai mult peste?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


22 Oct 2012, 21:08
Raporteaza acest mesaj
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2011, 17:28
Mesaje: 46
Localitate: bucuresti
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Jubi, media e cam de 9 kg per partida. Nu imi dau seama de ce nu-i " bunghesc " pe aia mari.
Cei mai mari tot la plaur i-am avut.
Eu zic ca daca s-ar face un concurs fara Vaci o, vaci 1 , niciun stand de la avicola2 pana la pilhan, s-ar prinde peste pe toata balta.Cred ca esti convins ca sub plaur este mult mai mult peste decat in toata balta......
Mai e o chestie, la pescuitul la liber nu dai bile cu galeata, nu merita, nici financiar nici efortul. De cate ori te-ai trezit noaptea din ora in ora sa dai cate 2 kg de bile cand ai fost de placere???? Ei , in concurs de intampla asta, si daca se face o linie in fata plaurului pe toate partile de cateva zeci de kile in fiecare ora , si cu bile de calitate ( nu prea mai pescuieste lumea cu bile proaste) itzi zic eu, nu mai iese pestele de acolo nici mort.

Hai sa-ti zic de la meet carp awards, ca ai fost acolo si ai vazut. Pescuiam la salcie , un loc nasol de altel, in primele 3 zile am reusit sa luam doar 4 pesti. In ultima noapte a venit furtuna aia puternica, nu cred ca dadea nimeni cu cobra pe vremea aia.
Ei, afla ca a inceput sa traga in draci, nu zic , si vantul l-a miscat, am luat pana dimineata mai mult decat am luat in 4 zile.Si totul a culminat si cu salonta de 17,75 care ne-a adus premiu.
Asta zic, o solutie ar putea fi interzicerea naditului noaptea, astfel pestele ar iesi la mancare si s-ar imprastia pe toata balta.
Asa cred eu, poate e o tampenie ce zic.


22 Oct 2012, 21:50
Raporteaza acest mesaj
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 23 Aug 2011, 18:18
Mesaje: 112
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
media nicule este cam 10-11 kg

_________________
Daca nu eu atunce cine ,daca nu acum atunce cand
ALY MOTAZ


22 Oct 2012, 22:00
Raporteaza acest mesaj
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
eu zic sa comparati cantitatea totala de peste intre urmatoarele concursuri:

Open 2010 vs Open 2011 vs Open 2012
Trophy 2010 vs Trophy 2011 vs Trophy 2012
Crapmania 2010 vs 2011 vs 2012

Rezultatele vor vorbi in locul nostru...

_________________
Milionar excentric


22 Oct 2012, 22:45
Raporteaza acest mesaj
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Dupa cum spuneti si voi este o medie destul de mare pt oricare balta din Romania ,de aici a plecat si teoria mea cum ca pestele de peste 8 kg incepe sa isi schimbe comportamentul si mai ales atunci cind este sub presiune maxima.

Laurentiu sunt de acord cu tine 80 la suta din populatia de crap din Tancabesti se afla sub plaure,si aici vin cu mai multe intrebari:


De ce sta cantonat acolo atunci cand balta este sub presiune?
Daca primeste asa multa mancare in timpul unui concur(fapt de care nu ma indoiesc)de ce nu se prinde pe toate locurile din zona plaurului si se prinde doar pe 2/3 din 10?
Referitor la Gala asa este schimbarea radicala a vremi I'll pune in miscare pe toata balta.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


22 Oct 2012, 22:46
Raporteaza acest mesaj
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Feb 2011, 17:28
Mesaje: 46
Localitate: bucuresti
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Andrei Ionita scrie:
eu zic sa comparati cantitatea totala de peste intre urmatoarele concursuri:

Open 2010 vs Open 2011 vs Open 2012
Trophy 2010 vs Trophy 2011 vs Trophy 2012
Crapmania 2010 vs 2011 vs 2012

Rezultatele vor vorbi in locul nostru...

Da Andrei, se stie ca se prinde din ce in ce mai putin. Dar intrebarea e, DE CE? E adevarat ce zice NIcu? Odata cu avansarea pestelui in varsta acesta devine mai pretentios?
Eu sincer nu cred ca -i pleaca peste lui Vlad din balta. Or mai fi unu doi tampiti care dosesc cate un peste , dar nu cred ca se simte acest lucru.


22 Oct 2012, 22:55
Raporteaza acest mesaj
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Mie diferentele mi se par uriase...Nu vreau sa emit nici o teorie doar constat.

Cat despre medie...depinde unde pescuiesti. Eu zic pe vaci 3 nu o sa scoti niciodata medie de 8kg.

Plaurul a mai fost acolo si pestele umbla...

_________________
Milionar excentric


22 Oct 2012, 23:00
Raporteaza acest mesaj
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
open tancabesti 2010,2011 sau prins 7,8 t respectiv 6,5t ambele sau jucat cu 24 de echipe
open tancabesti 2012 4,5t 29 echipe ,concursul sa disputat pe temperaturi de peste 40 grade.


Toate concursurile de anul acesta sau disputat cu cel putin 4-5 locuri in plus fata de ani precedenti,pe aceasi balta ,cu plaurul mutat in delta ......................etc

_________________
BARICADA CRAP CLUB


22 Oct 2012, 23:27
Raporteaza acest mesaj
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 19:07
Mesaje: 42
Localitate: Bucuresti
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Salut,
Indiferent de motivul pentru care pestele nu a fost cooperant in concursuri, Vlad a sesizat cresterea populatie de somn ( asa cum bine a punctat si Jubi) si a inceput sa ia masuri, sunt abonat din 2007 si este primul an in care pe timp de vara , pe locurile de pe mijlocul lacului, nu a fost partida fasa sa prind somn , de la 2 kg la undita prins de nepotul meu pana la 25 kg pe ponton 5.
Precizez ca toti somnii au fost mutati in balta din fata.

_________________
Baricada Carp Club


23 Oct 2012, 15:46
Raporteaza acest mesaj
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Asta pare intr-adevar o explicatie plauzibila. Eu nu cred in "educarea" pestelui in masa ...

Dar cu somnul care s-a inmultit f mult pe tancabesti...da, cred ca poate fi o cauza reala pentru "timiditatea" cu care a raspuns crapul anul asta.

Cu mutatut somnului in balta din fata e o idee foarte buna dar nu cred ca ii poate muta pe toti...oricum cred ca toata lumea ar fi fericita sa se imputineze somnii pe Tancabesti.

Stiu ca somnul a fost introdus de Vlad sa mai scape de platica...se pare ca ne-a scapat si de crap. Cred ca ar fi o idee buna sa faca un concurs de platica cu retinere in paralel cu mutatul somnului pe balta din fata. Oricum vorbim vorbe :) treaba lui ce face :)

_________________
Milionar excentric


23 Oct 2012, 19:42
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 23 Oct 2012, 20:23
Mesaje: 7
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
eu zic ca este in functie de cat de activ este somnul,si aici ma refer la "saraciile" alea de 60-80-100 kg ,nu la moacele alea de 4-5 kg,corelat cu gradul de infometare a crapului...
urmariti cantitatile de peste prins in "oala" ,asa cum ii spun eu zonei din centrul lacului (:stg.gorgan gorgan,dr.gorgan,vernescu,ponton vernescu-stg.scaldatoare pana la ponton 4 la primele concursuri din an,care au loc in mai-iunie...exact perioada cand somnul este cel mai putin activ,fiind interesat exclusiv de perpetuarea speciei...tinand cont si de faptul ca pestele(crapul) vine dupa perioada rece,perioada in care isi consuma resursele si este nevoit sa caute hrana,dar hrana naturala in aceasta perioada este insuficienta cantitativ...practic este perioada de "tranzitie" cand unele larve din sezonul rece dispar(tantari,alte insecte,etc),iar speciile din sezonul cald d-abia eclozeaza (raci,scoici,etc),iar activitatea pescarilor sportivi este inca destul de redusa,rezulta un grad mult mai mare de infometare a crapului decat in alta perioada a anului...coreland acest aspect cu o activitate redusa din partea somnului ne va rezulta o perioada foarte buna in care se prinde f bine si pe zona de mijloc a lacului...daca urmariti clasamentele concursurilor din acea perioada :trofeul tancabesti,sbs cup,crapmania,etc... ,o sa observati cantitati fecvente de 200-300 kg pe locuri din zona centrala a lacului...ponton 4 de 2 ori cu peste 200kg, ponton 5 cu 165,dinamo cu maestrul cioara cu 330 kg, stg.salcie cu 140 de kg,iohan cu radu cu 300 kg pe stg.scaldatoare,au mai fost si baietii de la corcodus (parca ionita junior? ) cu vreo 300 kg...stg gorgan de 2 ori cu 200 si 300 kg ...etc...
dupa iunie,spre sfarsit ,cand somnul incepe din nou sa fie f activ,resursele de hrana naturala se inmultesc si activitatea pescarilor deja este la cote maxime...pestele,nemai fiind nevoit sa caute disperat mancare, incepe incet incet sa se retraga spre zonele de protectie...urmeaza o perioada cand inca se mai prinde binisor pe zona centrala,echilibrul fiind mentinut de cteno care se hraneste f bine in acea perioada...dar odata cu racirea vremii,cand cteno dispare din peisaj,balta se dezechilibreaza total....pestele se retrage sub plaur...scoicutele sant tocmai bune de mancat,racisorii sant la dimensiunile ideale,apar toate larvele din lume,boilesuri din belsug...plus protectie oferita de plaur...zona centrala moare definitv.

solutii?

sectioanrea plaurilor mari,in bucati mai mici si ancorarea in zona centrala...chiar daca nu se poate pe mijocul apei,macar ancorati la mal in diverse zone...sau daca nu e posibila sectionarea plaurilor mari,atunci sa se incerce crearea unui "plaur" atificial pe centrul baltii,pe lungime, din copaci intregi scufundati(intregi,nu buturugi ;) ) ... parerea mea..
anyway...ceva trebuie facut ptr ca deja balta isi cam pierde din farmec... au inceput sa semene concursurile pe tancabesti cu cele de pe darvari din ...2010 :mrgreen: ...daca nu trageai unul din cele 3 locuri unde mai aveai cat de cat sanse sa prinzi crap,puteai sa te apuci linistit de spritz si gratare... :lol:


23 Oct 2012, 22:17
Raporteaza acest mesaj
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 19:07
Mesaje: 42
Localitate: Bucuresti
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
laurentiu are dreptate, sectionare plaurilor este o solutie, a se vedea ce echilibrata devenea balta cu plaurul cantonat la dinamo acum cativa ani!!!!

_________________
Baricada Carp Club


23 Oct 2012, 23:03
Raporteaza acest mesaj
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
( Somnul este cel mai activ in lunile mai -iunie cand si crapul se prinde foarte bine .)
Somnul nu consuma crapi de peste 6-8-10-16-20 kg si nici nu ataca asa ceva. Nu cred ca avut cineva in dril crapi atacati , pe cand cu platici eu am prins in ultimile doua concursuri 3 somni de peste 20kg.
Somni nu ataca in toata balta in acelasi timp . :!:
Somnul mananca majoritar pe Tancabesti platicile . Acestea reprezinta principalul adversar al crapului la hrana naturala oferita de lac. Scazand populatia de platici crapii raman cu mai multa hrana naturala si nu mai sunt asa usor atrasi de nada noastra. ( poate aceasta sa fie influenta somnilor )

Fata de anii trecuti concursurile se tin cu mai multi participanti si din ce in ce mai des ...
Plaurul cand era la Dinamo activa zona de mijloc a lacului , adica cel putin 8-10 standuri care acum sunt cam praf ...
In Tancabesti este foarte mult crap , dar din ce in ce mai smecherit ...
Cam acestea cred eu ca sunt motivele.

_________________
http://www.danmitranescu.ro


23 Oct 2012, 23:14
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Dan Mitranescu scrie:
...Fata de anii trecuti concursurile se tin cu mai multi participanti si din ce in ce mai des ...
...unul din motive...
Plaurul cand era la Dinamo activa zona de mijloc a lacului , adica cel putin 8-10 standuri care acum sunt cam praf ...
...lucrul cel mai important, dar in majoritatea concursurilor Gorganul era cistigator...
In Tancabesti este foarte mult crap , dar din ce in ce mai smecherit ...
Cam acestea cred eu ca sunt motivele.
... ;) :D ...


24 Oct 2012, 00:06
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 04 Noi 2011, 14:46
Mesaje: 30
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Dan Mitranescu scrie:
In Tancabesti este foarte mult crap , dar din ce in ce mai smecherit ...
Cam acestea cred eu ca sunt motivele.


Aici pot argumenta si eu ceva, la pauza de la Open cand am ajuns pe st planet in 30 de minute am luat pesti de 14 kg de 12, de 8 si 9 kg, peste care a venit sa manance dupa ce a fost o pauza de cateva ore bune.


24 Oct 2012, 13:43
Raporteaza acest mesaj
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Dan Mitranescu scrie:
( Somnul este cel mai activ in lunile mai -iunie cand si crapul se prinde foarte bine .)
Somnul nu consuma crapi de peste 6-8-10-16-20 kg si nici nu ataca asa ceva. Nu cred ca avut cineva in dril crapi atacati , pe cand cu platici eu am prins in ultimile doua concursuri 3 somni de peste 20kg.
Somni nu ataca in toata balta in acelasi timp . :!:
Somnul mananca majoritar pe Tancabesti platicile . Acestea reprezinta principalul adversar al crapului la hrana naturala oferita de lac. Scazand populatia de platici crapii raman cu mai multa hrana naturala si nu mai sunt asa usor atrasi de nada noastra. ( poate aceasta sa fie influenta somnilor )

Fata de anii trecuti concursurile se tin cu mai multi participanti si din ce in ce mai des ...
Plaurul cand era la Dinamo activa zona de mijloc a lacului , adica cel putin 8-10 standuri care acum sunt cam praf ...
In Tancabesti este foarte mult crap , dar din ce in ce mai smecherit ...
Cam acestea cred eu ca sunt motivele.



Nu cred ca a sustinut nimeni ca somni au mancat crapi si de aceia ei nu mai sunt,eu cred ca prezenta lor in numar cat mai mare in anumite locuri de pe balta alunga crapul din acea zona,ba mai mult mananca si tot ce noi aruncam in apa pt a consolida asa zisul pat de crap care defapt nu mai este.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


24 Oct 2012, 17:30
Raporteaza acest mesaj
Profil

Membru din: 23 Oct 2012, 20:23
Mesaje: 7
Raspuns cu citat
Mesaj Re: Neprezentare pestelui la carlig /lacul Tancabesti
Dan Mitranescu scrie:
( Somnul este cel mai activ in lunile mai -iunie cand si crapul se prinde foarte bine .)
Somnul nu consuma crapi de peste 6-8-10-16-20 kg si nici nu ataca asa ceva. Nu cred ca avut cineva in dril crapi atacati , pe cand cu platici eu am prins in ultimile doua concursuri 3 somni de peste 20kg.
Somni nu ataca in toata balta in acelasi timp . :!:
Somnul mananca majoritar pe Tancabesti platicile . Acestea reprezinta principalul adversar al crapului la hrana naturala oferita de lac. Scazand populatia de platici crapii raman cu mai multa hrana naturala si nu mai sunt asa usor atrasi de nada noastra. ( poate aceasta sa fie influenta somnilor )

Fata de anii trecuti concursurile se tin cu mai multi participanti si din ce in ce mai des ...
Plaurul cand era la Dinamo activa zona de mijloc a lacului , adica cel putin 8-10 standuri care acum sunt cam praf ...
In Tancabesti este foarte mult crap , dar din ce in ce mai smecherit ...
Cam acestea cred eu ca sunt motivele.

dane cred ca toata lumea e constienta ca somnul fie el si de 80-100 kg nu manaca crapi de 15-20....dar pe aia de 5-6 nu bag mana in foc ca nu ii ia din zbor :lol: ..in plus de asta ,asa cum ai spus si tu,somnul are suficienta hrana prin prezenta din abundenta a platicii...dar platica vine pe patul tau de nada,iar somnul instinctiv o urmeaza....odata ajuns pe patul de nada, in afara de faptul ca mananca tot,alunga si alte specii care trec pe acolo fiind destul de agresiv din fire..... crapul ,fie el si de 20 de kg, cand vede pe substrat o namila d-aia de 80 kg...sa nu imi spui ca se pune spate in spate cu somnul si isi vede linistit de masa... :D ....din instictul lui natural transmis genetic de cand lumea,va fugi de va face vartej in spate si nu se opreste pana nu ajunge sub plaur...vezi tu,nici leul cat e el de leu nu se da la elefant...dar totusi cele 2 specii se evita reciproc ;) ...mai mult ca sigur ,in zona in care se instaleaza un somn de 80-100 kg,mai rar sa mai vezi fir de crap pe acolo....iar cea mai buna zona ptr somn,este zona centrala,acea zona fiind zona cu apa cea mai adanca din toata balta...


24 Oct 2012, 19:26
Raporteaza acest mesaj
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 36 vizitatori


Puteti scrie subiecte noi in acest forum
Puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle