Raspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
 SECRETUL MOMITOARELOR 
Autor Mesaj
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
SEBY scrie:
Explicatia ta este buna si totul este OK pina la stoperul siliconic care nu va elibera momitorul in caz de ruptura sub nici o forma,( nu stiu daca a fost urmarit si aceste lucru) mai ales ca este oprit de nodul firului textil. Daca gresesc ...imi cer scuze. Daca dorim ca montura sa fie una care in caz de ruptura sa fie pierde plumb , (momitor cazul de fata) eu personal nu cred in ea. Imaginile de mai sus sunt destul de clare in ceea ce privestc acest aspect.
Cu respect si prietenie SEBY .


Pentru desenul de mai sus face exceptie opritoru ( negru ) pus deasupra momitorului. "Autoanteparea" este realizata prin infigerea vartejului in tulip-bead si acesta fixat in plumbul momitorului.

Totusi ,ca a venit vorba , exista opritori siliconici ce se pun pe inaintas deasupra momitoarelor sau plumbilor culisanti ( cu rol de autoantepare ) care sunt facuti dintr-un material moale si care trec foarte usor peste nodul inaintasului cu monofilamentul. Poate chiar mai usor decat iese vartejul dintr-un tulip-bead sau decat se desprinde un plumb de pe montura cu plumb pierdut ...

De ce este o problema acest opritor atata timp cat este dintr-un silicon moale , iar forta de smulgere a lui de pe nod este sub 1 kgf ?
Este un subiect interesant si trebuie tratat deoarece acest sistem de autoantepare este foarte des intalnit in competitiile de la noi .... aparent in afara regulamentului ...

Cred ca problema este alta :
Pestele pana sa scape de momitor ( sau plumb) taraste lestul avand o distanta destul de mare a firului pana la acesta . Orice frecare ( rasucire , incurcare ) a acestei zone de fir pe un obstacol mareste enorm forta pe care trebuie sa o exercite pestele asupra lestului , implicit a opritorului, pentru ca acesta sa treaca peste nodul inaintas. Astfel pestele poate sa ramana captiv , situatie ce nu se poate intampla atunci cand pleaca numai cu inaintasul dupa el ...

_________________
http://www.danmitranescu.ro


08 Iun 2011, 22:01
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Sebi,

Ai perfecta dreptate, aceste monturi le-am efectuat acasa cu fir textil doar ca si fapt divers, nu le folosesc in acest fel. Mentionam in pasii executiei ca tot ansamblul se instaleaza pe linia de atac/principala. Am efectuat pozele doar cu titlu informativ sa se vada conceptul, ar fi trebuit sa fiu mai explicit, era aproape 1 noatea si ma grabeam sa ma bag in pat :D

In alta ordine de idei, tulip-bead-ul nu sta fix in gaura momitorului, acesta avand baza usor conica, mi-ar fi trebuit un burghiu conic (nu stiu daca exista) pentru ca intr-adevar efectul de autointepare sa se manifeste la acest nivel al monturii. Din pacate sau fericire nu am gasit alta solutie pentru autointepare decat stopper-ul mentionat. In apa, in caz de ruptura, acesta are tendinta sa iasa mai usor de pe fir. Totusi, tot ce am rupt pana in acest moment, doar 2 sau 3 monturi, am avut noroc sa se rupa din nodul vartejului, deci maxim ce putea sa ramana in gura pestelui era forfacul acului si vartejul. Nu zic ca este montura perfecta, toti avem cate ceva de invatat si imbunatatit, eu ma bucur ca ati acordat interes discutiei propuse de mine..multumesc frumos.

Stima,
Vlad

_________________
there's no glory without balls


10 Iun 2011, 08:59
Profil

Membru din: 29 Ian 2011, 15:39
Mesaje: 680
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Vlad BAT scrie:

In alta ordine de idei, tulip-bead-ul nu sta fix in gaura momitorului...

...poi :roll: , de ce nu folosesti shok bead in care virtejul nr8 intra perfect, iar plasticul din fata momitorului il tai la nivelul plumbului, sau il topesti lasind 1mm in fata plumbului(sa ai grija sa nu astupi gaura tubului ;) :D )...
In ceea ce priveste opritorul din spatele tijei momitorului(cel ce asigura autointzeparea) am unele indoieli ca va trece peste nodul dintre linie si inaintashi, in cazul in care se rupe linia; dar mai stii :roll: :D ; in situatia cind nu fol inaintasi totul e ok ;) :D .
O zi buna !


10 Iun 2011, 14:01
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 2 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle