Raspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 SECRETUL MOMITOARELOR 
Autor Mesaj
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj SECRETUL MOMITOARELOR
Asa cum am promis am sa arat metoda prin care am reusit ca atunci cand pescuiesc cu momitor sa nu mai fiu deranjat de rasucirea firelor .
Cu ajutorul unui patent se prinde momitorul de un capat si se rasuceste DE LA DREAPTA CATRE STANGA incercand sa pastram axa acestuia.
Sper sa va fie de folos ...


Fisiere atasate:
Comentariu fisier: Momitorul inaintea rasucirii
1.JPG
1.JPG [ 38.49 KiB | Vizualizat de 9671 ori ]
Comentariu fisier: Prinderea momitorului in patent
2.JPG
2.JPG [ 50.98 KiB | Vizualizat de 9671 ori ]
Comentariu fisier: Rasucirea de la dreapta catre stanga
3.JPG
3.JPG [ 49.59 KiB | Vizualizat de 9671 ori ]
Comentariu fisier: Diferenta aparuta in urma rasucirii
4.JPG
4.JPG [ 39.65 KiB | Vizualizat de 9671 ori ]

_________________
http://www.danmitranescu.ro
04 Iun 2011, 19:27
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 03 Feb 2011, 14:38
Mesaje: 198
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
si totodata prin rasucire nada sta mult mai fixa pe momitor :?:
sau nu are importanta :?: :roll:


05 Iun 2011, 19:10
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 01 Feb 2011, 17:13
Mesaje: 79
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
interesant!dar daca odata cu plumbul din spate,se rasuceste si antitanglelul?


05 Iun 2011, 19:23
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
turcu ionel scrie:
si totodata prin rasucire nada sta mult mai fixa pe momitor :?:
sau nu are importanta :?: :roll:


Nada sta la fel . Nu sunt diferente din acest punct de vedere.

_________________
http://www.danmitranescu.ro


05 Iun 2011, 19:34
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
mirceamrc28 scrie:
interesant!dar daca odata cu plumbul din spate,se rasuceste si antitanglelul?


Cel putin la momitoarele pe care le folosesc eu paiul trece liber prin plumbul din spate ( cel mic ).Este o masura necesara in primul rand pentru ca tija sa nu devina vulnerabila la rupere in acea zona.
Deci tija nu are cum sa se torsioneze in momentul rasucirii spirelor.

_________________
http://www.danmitranescu.ro


05 Iun 2011, 19:44
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2011, 19:13
Mesaje: 66
Localitate: DEVA
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Dan Mitranescu scrie:
Asa cum am promis am sa arat metoda prin care am reusit ca atunci cand pescuiesc cu momitor sa nu mai fiu deranjat de rasucirea firelor .
Cu ajutorul unui patent se prinde momitorul de un capat si se rasuceste DE LA DREAPTA CATRE STANGA incercand sa pastram axa acestuia.
Sper sa va fie de folos ...



Tot nu inteleg ce anume are naditorul cu rasucirea firelor? oricum naditorul este incarcat cu nada pina peste sarmele naditorului in sine, deci ori sunt drepte ori sucit nu vad si nu este nici o diferenta. Ce anume face ca ca forfagul sau firul principal sa nu se mai rasuceasca sa nu se mai incalceasca? Nu inteleg unde bateti sau ce vreti sa explicati.


05 Iun 2011, 19:48
Profil YIM WWW
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
SEBY scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Asa cum am promis am sa arat metoda prin care am reusit ca atunci cand pescuiesc cu momitor sa nu mai fiu deranjat de rasucirea firelor .
Cu ajutorul unui patent se prinde momitorul de un capat si se rasuceste DE LA DREAPTA CATRE STANGA incercand sa pastram axa acestuia.
Sper sa va fie de folos ...



Tot nu inteleg ce anume are naditorul cu rasucirea firelor? oricum naditorul este incarcat cu nada pina peste sarmele naditorului in sine, deci ori sunt drepte ori sucit nu vad si nu este nici o diferenta. Ce anume face ca ca forfagul sau firul principal sa nu se mai rasuceasca sa nu se mai incalceasca? Nu inteleg unde bateti sau ce vreti sa explicati.

In general, firele se rasucesc in directia in care este mulinat firul pe tambur de catre corpul rotor al mulinetei ! Pe recuperare, momitorul se rasuceste in sesns invers fata de rotorul mulinetei si anuleaza rasucirea firului ! Principiul este explicat si in filmuletul de mai jos :
http://www.youtube.com/watch?v=xPSZMsAm ... r_embedded


05 Iun 2011, 19:56
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
SEBY scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Asa cum am promis am sa arat metoda prin care am reusit ca atunci cand pescuiesc cu momitor sa nu mai fiu deranjat de rasucirea firelor .
Cu ajutorul unui patent se prinde momitorul de un capat si se rasuceste DE LA DREAPTA CATRE STANGA incercand sa pastram axa acestuia.
Sper sa va fie de folos ...



Tot nu inteleg ce anume are naditorul cu rasucirea firelor? oricum naditorul este incarcat cu nada pina peste sarmele naditorului in sine, deci ori sunt drepte ori sucit nu vad si nu este nici o diferenta. Ce anume face ca ca forfagul sau firul principal sa nu se mai rasuceasca sa nu se mai incalceasca? Nu inteleg unde bateti sau ce vreti sa explicati.


Nu momitorul rasuceste firele . Acest lucru il face mulineta . Prin acest truc incercam sa reparam situatia cu ajutorul momitorului.
"Derasucirea" firului se face pe recuperare ( nu in aruncare ) si ideea este valabila numai pentru cei care considera ca este mai bine sa aduca momitorul gol la mal ...

_________________
http://www.danmitranescu.ro


05 Iun 2011, 20:04
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Apr 2011, 19:08
Mesaje: 94
Localitate: Pitesti
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Dane, spune-mi te rog daca ai in stoc MTX 14 cu inel de 50.
Vreau pentru cineva 4 bucati. Daca da, da-mi un nr de telefon sa-ti dau un sms cu adresa de livrare.
Scuze de off-topic! :mrgreen:

_________________
Daniel Ciuchendea
Vremurile noastre sunt vremea mediocrității, a lipsei de sentimente, a pasiunii pentru incultură, a lenei, a incapacității de a te apuca de treabă și a dorinței de a avea totul de-a gata.


06 Iun 2011, 01:10
Profil YIM
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2011, 19:13
Mesaje: 66
Localitate: DEVA
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Dan Mitranescu scrie:
SEBY scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Asa cum am promis am sa arat metoda prin care am reusit ca atunci cand pescuiesc cu momitor sa nu mai fiu deranjat de rasucirea firelor .
Cu ajutorul unui patent se prinde momitorul de un capat si se rasuceste DE LA DREAPTA CATRE STANGA incercand sa pastram axa acestuia.
Sper sa va fie de folos ...



Tot nu inteleg ce anume are naditorul cu rasucirea firelor? oricum naditorul este incarcat cu nada pina peste sarmele naditorului in sine, deci ori sunt drepte ori sucit nu vad si nu este nici o diferenta. Ce anume face ca ca forfagul sau firul principal sa nu se mai rasuceasca sa nu se mai incalceasca? Nu inteleg unde bateti sau ce vreti sa explicati.


Nu momitorul rasuceste firele . Acest lucru il face mulineta . Prin acest truc incercam sa reparam situatia cu ajutorul momitorului.
"Derasucirea" firului se face pe recuperare ( nu in aruncare ) si ideea este valabila numai pentru cei care considera ca este mai bine sa aduca momitorul gol la mal ...



Aha , m-am dumirit , Multumesc.


06 Iun 2011, 07:43
Profil YIM WWW
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Dane salut ideea ta si spunemi daca ai rez cumva si problema bilei de cauciuc pt a permite vartejului fixarea direct in momitor.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


06 Iun 2011, 08:22
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
david nicu scrie:
Dane salut ideea ta si spunemi daca ai rez cumva si problema bilei de cauciuc pt a permite vartejului fixarea direct in momitor.


Fixarea vartejului in interiorul momitorului nu cred ca am sa o pot face in acest sezon. Trebuie modificata matrita ...
Daca totusi reusesc am sa anunt .
Prioritar am acum plumbii vopsiti electrostatic. Si aici sunt in intarziere.

_________________
http://www.danmitranescu.ro


06 Iun 2011, 09:42
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Am inteles pana atunci bila isi va face treaba. ;)

_________________
BARICADA CRAP CLUB


06 Iun 2011, 10:43
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Dan Mitranescu scrie:
..... si ideea este valabila numai pentru cei care considera ca este mai bine sa aduca momitorul gol la mal ...


:D :D

Dane multumim pentru info, apreciem ca nu tii numai pentru tine trick-urile. Dar mai bine zi-mi cum ai ajuns tu sa descoperi asta...mie mi s-a parut interesant :D parca iti si vad "moaca" de ganditor :D

_________________
Milionar excentric


06 Iun 2011, 12:12
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Andrei Ionita scrie:
Dan Mitranescu scrie:
..... si ideea este valabila numai pentru cei care considera ca este mai bine sa aduca momitorul gol la mal ...


:D :D

Dane multumim pentru info, apreciem ca nu tii numai pentru tine trick-urile. Dar mai bine zi-mi cum ai ajuns tu sa descoperi asta...mie mi s-a parut interesant :D parca iti si vad "moaca" de ganditor :D


Pe Moara , anul trecut, la Cupa Campionilor , pescuiam cu 0,20 la 140m.
Mult peste ... multe lanseuri , dupa o zi firele erau varza pe zece lansete. Mai intindeam cate un fir pe camp, in spate, fara momitor, dar deranjul era maxim .
Atunci am inceput sa gandesc si in scurt timp a bubuit centrala :D : Trebuia sa rasucesc spirele momitorului. Aici a fost un moment vulnerabil pentru mine deoarece furat de idee am inceput sa calculez sensul in care trebuia sa indoi spirele plecand de la mulineta, fir ... Dadeam din maini si vorbeam singur ... gesturi care au fost taxate imediat de Florin cu replici de genul : "vine o varsta " sau "ce face oboseala din oameni" ... :D
Lucrand "sub stres" am ales sa indoi la intamplare un momitor si sa vad cum se comporta. Am ghicit din prima sensul de rotatie.
Singurele cuvinte pe care a mai putut sa le spuna Florin dupa ce a vazut momitorul adus de la 140m ca nu se mai invarte ,atarnat in lanseta, au fost : " Poate mai spui la cineva !" :D

_________________
http://www.danmitranescu.ro


06 Iun 2011, 17:40
Profil

Membru din: 15 Mar 2011, 12:27
Mesaje: 19
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
pun si eu o intrebare, poate e puerila. Cum va dati seama cat de rasucit e firul si ce probleme apar de la rasucirea asta.


07 Iun 2011, 19:31
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
De obicei se desira neregulat (sare efectiv singur) de pe tambur si poate face si noduri in timpul lansarii, incurcandu-se in inelele superioare..cam atat.

_________________
there's no glory without balls


07 Iun 2011, 20:11
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
clabuc scrie:
pun si eu o intrebare, poate e puerila. Cum va dati seama cat de rasucit e firul si ce probleme apar de la rasucirea asta.


1.Slabirea firului produce incurcarea acestuia .
2.Orice mica rasucire ramasa pe firele subtiri le diminueaza mult rezistenta.
3.Probleme la aruncare cu ruperea firului datorita buclelor care se prind de inele.
4.In momentul in care crapul ridica momitorul acul se rasuceste si il inteapa in buza de sus , deci incorect.
5.La 4. am glumit ...

_________________
http://www.danmitranescu.ro


07 Iun 2011, 23:09
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 08 Feb 2011, 19:59
Mesaje: 206
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
david nicu scrie:
Dane salut ideea ta si spunemi daca ai rez cumva si problema bilei de cauciuc pt a permite vartejului fixarea direct in momitor.

Jubi,
Imi permit sa-ti raspund eu in aceasta privinta, este o rezolvare personala, nu doresc sa dau lectii nimanui.

Materiale folosite: Momitor cu antitangle, float stopper (opritor de plute sau de rig), tulip bead (opritor pentru montura in forma de lalea), vartej numarul 8.
Scule folosite: Un sfik si o bormasina mica + un spiral de 4 mm

Pasul 1: Se taie excesul de tub din partea de jos a momitorului
Pasul 2: Se gaureste cu un spiral de 4 mm aproximativ 5 mm in interiorul plumbului momitorului, de jos in sus
Pasul 3: Se introduce un float stopper pe linia principala
Pasul 4: Se introduce momitorul pe linia principala
Pasul 5: Se introduce tulip bead-ul
Pasul 6: Se leaga vartejul si se introduce in tulip bead

Am dat explicatii pas cu pas pentru cei care sunt mai putin initiati ;)

Montura este perfect culisanta, tulip bead-ul nu se blocheaza in gaura plumbului. Distanta de culisare putandu-se regla din float stopper.

Foarte mare atentie la folosirea masinii de gaurit atunci cand facem gaura in plumbul momitorului, eu am reusit sa-mi fac si o gaura in mana, nu mare si nici adanca ce-i drept :mrgreen:


Atasez niste fotografii, va rog sa nu va luati de fata mea de masa :mrgreen:
Din pacate nu am efectuat fotografiile in ordinea procesului tehnologic de mai sus, monturile le-am folosit deja cu succes pe Tancabesti.


Fisiere atasate:
DSC00091.JPG
DSC00091.JPG [ 151.81 KiB | Vizualizat de 9450 ori ]
DSC00101.JPG
DSC00101.JPG [ 122.23 KiB | Vizualizat de 9450 ori ]
DSC00096.JPG
DSC00096.JPG [ 113.08 KiB | Vizualizat de 9450 ori ]

_________________
there's no glory without balls
08 Iun 2011, 00:50
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Mai 2011, 19:13
Mesaje: 66
Localitate: DEVA
Mesaj Re: SECRETUL MOMITOARELOR
Explicatia ta este buna si totul este OK pina la stoperul siliconic care nu va elibera momitorul in caz de ruptura sub nici o forma,( nu stiu daca a fost urmarit si aceste lucru) mai ales ca este oprit de nodul firului textil. Daca gresesc ...imi cer scuze. Daca dorim ca montura sa fie una care in caz de ruptura sa fie pierde plumb , (momitor cazul de fata) eu personal nu cred in ea. Imaginile de mai sus sunt destul de clare in ceea ce privestc acest aspect.
Cu respect si prietenie SEBY .


08 Iun 2011, 21:08
Profil YIM WWW
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 2 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle