Raspunde la subiect  [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul
 NOII PLUMBI Dan Mitranescu 
Autor Mesaj
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dupa doua saptamani incepe iarna pe bune :lol: :lol: :lol:

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


08 Feb 2012, 22:30
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 23:46
Mesaje: 490
Localitate: PLANET EARTH
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
Eu stiu una de la fizica :
Forta de frecare la alunecare este egala cu un coeficient de frecare ( constanta ) specific materialelor in cauza , respectiv plumb si substrat , inmultit cu forta de apasare generata de greutatea corpului.
Deci singura de de luat in calcul este greutatea plumbului ... nu suprafata.

La fel , ca trece apa prin el este una aparenta deoarece suprafata IN CARE INPINGE apa este mai mare decat atunci cand plumbul are forme reduse , dar aceiasi greutate.
Ca aia cu covrigii :
Unul intreba vanzatoarea :
" Cat costa gaura de la covrig ?"
" Nu costa nimic ! " i se raspunde ...
" Pai atunci sa-mi faceti unul cu gaura mai mare! " ;) :D

Pe teste facute de mine practic ( de la tevi batute cu ciocanul pana la piulite din Colectiv :D ) montura sta la fel in balta aceasta depinzand numai de greutatea lestului.

Dar facem ce se cauta asa ca mai astept pareri .

aici te contrazic , depinde si suprafata in contact , ca presiune este un coeficient la frecare si daca ai acelasi gramaj la suprafata mai mica , o sa creasca si presiune si forta de frecare

_________________
B.C.C.
Born To Fish
Baricada is a "CARP" Club , not "CRAP"...


08 Feb 2012, 23:30
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
carpmaster scrie:
aici te contrazic , depinde si suprafata in contact , ca presiune este un coeficient la frecare si daca ai acelasi gramaj la suprafata mai mica , o sa creasca si presiune si forta de frecare


Garantez pentru ce spun ! ;)
Cu cat suprafata este mai mare scade presiune pe fiecare punct de contact si cu cat este micsorata suprafata de contact cu atat creste presiunea pe fiecare punct in parte ...

prima "LEGE" din text :
http://www.fizica-online.go.ro/frecare.htm

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 00:57
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Si mai este una pe care este mai greu sa o demonstrez :
Plumbii plati nu au NICIUN AVANTAJ in pescuitul pe rauri din punct de vedere al stabilitatii.
Plumbul nu se rostogolesc datorita curentilor , asa cum se crede. Plumbul pleaca de pe locul unde este aruncat datorita tensiunii din fir creata de curentul de apa. Aceasta miscare se face axial , pe lungimea plumbului si conform legii de mai sus deplasarea lui este determinata numai de greutatea sa.

Se poate face o proba chiar cu un plumb cilindric sau chiar bila de plumb pe un rau cu apa mica cu fundul relativ plan sau nisipos. Plumbul este tarat longitudinal sub actiunea firului,nu se rostogoleste.
Un plumb indiferent de forma lui nu pleaca de pe substrat niciodata daca nu este legat cu un fir chiar si in cele mai repezi ape.
Nu mai pun ca plumbul se opreste de cele mai multe ori cand intalneste mici denivelari ,iar aici ramane tot atarnat axial ...

Am pescuit la Olt ani de zile in fata barajului unde este curentul foarte puternic.
Plantam cu plumbi de 180 g si nu era suficient. I-am batut cu ciocanul pana i-am facut cat tigaia :D . Tot aia era .

Pentru ca nu reuseam mi-am facut o matrita simpla dand o gaura cilindrica intre doua placi metalice.
Am obtinut plumbi de aproape 300g sub forma perfect cilindrica. Monturile stateau foarte bine acum !!! Si erau rotunzi !

Discutam acum fizica ...
Indiferent cum eu am sa fac si plumbi plati deoarece aici este in primul rand vorba de confortul psihic al fiecaruia. :)

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 01:32
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Care barca gliseaza mai repede : Una lunga si subtire sau una scurta si lata ? ( aceiasi greutate si acelasi motor )

O sa aveti iar o surpriza ! ;)

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 01:34
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 02:24
Mesaje: 60
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
Si mai este una pe care este mai greu sa o demonstrez :
Plumbii plati nu au NICIUN AVANTAJ in pescuitul pe rauri din punct de vedere al stabilitatii.
Plumbul nu se rostogolesc datorita curentilor , asa cum se crede. Plumbul pleaca de pe locul unde este aruncat datorita tensiunii din fir creata de curentul de apa.


Eu zic ca gresesti Dane. In legatura cu forta de frecare ai dreptate, insa doar in ceea ce priveste formula sa( Ff= -miu * F). Plumbii plati au un avantaj dpdv al stabilitatii pe substrat, datorita presiunii.

Pentru ca ai dat exemplul cu barca, doar nu vrei sa zici ca nu va inainta mai usor barca ingusta si lunga? Asa e si la plumb. Plumbul cu suprafata mai mare (de aceeasi greutate cu cel de forma picaturii) se va misca mai greu de pe substrat.

Uite un alt exemplu: presupunem ca ai doua fasii de tabla: una (patratoasa) de 10 m p si una ( de forma unei tije ) tot de 10 m p . Ambele au aceeasi greutate si sunt scufundate. Pe care o poti ridica mai usor?


09 Feb 2012, 01:50
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Cristi Ionita scrie:
Uite un alt exemplu: presupunem ca ai doua fasii de tabla: una (patratoasa) de 10 m p si una ( de forma unei tije ) tot de 10 m p . Ambele au aceeasi greutate si sunt scufundate. Pe care o poti ridica mai usor?


Ai dreptate , dar pui in ecuatie gresit ! :D
Aici vorbim de forta de frecare la alunecare nu de hidrodinamica unde intervine forma. ;) Lucruri sunt total diferite.


La barcile lungi pescajul este mai mare ca la cele scurte si late (vorbim de aceiasi greutate ) , deci intra mai mult in apa datorita suprafetei de contact mai mici ;) Cele scurte cu suprafata mare au pescajul foarte mic .
Cat intra in apa o barca pneumatica si cat intra una de fibra , ambele de 50 kg ?
Una un centimetru si una 10 cm chiar daca au aceiasi greutate!
Suprafata de impingere a apei este aceiasi .
Un plus intervine la fibra datorita hidrodinamicitatii ( alta problema ) data de rigitatea materialului. Motiv pentru care cele mai bune barci la acest moment sunt RIB ( gonflabila cu fund de fibra de sticla - stabilitate in repaus data de forma lata si viteza plus directie date de fundul barcii care ramane singurul scufundat cand barca gliseaza ).

Cristi stiu ce spun ! Sunt multe probleme frumoase in fizica cu rezultate nebanuite.

Cand consumi mai multa energie urcand o panta intre doua puncte : Cand urci direct de-a curmezisul sau cand o iei pe un drum mai lent gen serpentina ?

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 03:59
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Sau : ( ca sa o dam in balarii si mai rau cu acest topic :D )
Un corp in cadere libera prin atmosfera ce miscare are ? Accelerata ? ...Constanta ?
Cu asta am bagat in sedinta cativa profesori de fizica ! :D

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 04:25
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Am sa fac un test filmat cu doi plumbi de aceiasi greutate si forme diferite trasi pe acelasi plan ( o placa de pal melaminat ) cu o sfoara trecuta printr-un scripete.
Plumbii vor avea cate 10 kg fiecare.
Garantez ca cele doua greutati vor fi trase in acelasi timp fara ca una sa ramana pe loc , iar firul sa treaca prin scripete , chiar daca vor avea forme total diferite.


Am sa mai fac o greutate suplimentara de 1kg . ( Raportat la ce pescuim noi plumbi de 100g si 10 g )
Cand am sa repet testul cu aceasta pusa pe unul din plumbi , respectivul o sa ramana pe loc tragand cealalta greutate ... si invers.
Vreau sa demonstrez ca 10g fac diferenta nu forma plumbilor.

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 04:38
Profil

Membru din: 13 Feb 2011, 20:48
Mesaje: 7
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
Sau : ( ca sa o dam in balarii si mai rau cu acest topic :D )
Un corp in cadere libera prin atmosfera ce miscare are ? Accelerata ? ...Constanta ?
Cu asta am bagat in sedinta cativa profesori de fizica ! :D


accelerata pana cand frecarea cu aerul ajunge la o valoare la care anuleaza acceleratia gravitationala. de la un timp de cadere de x secunde, corpul va avea o cadere constanta. de-aia nu te poate omora un glont care cade din vazduh pe verticala, ci iti face doar un cucui zdravan. :D


09 Feb 2012, 07:42
Profil

Membru din: 13 Feb 2011, 20:48
Mesaje: 7
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
Cristi Ionita scrie:
Uite un alt exemplu: presupunem ca ai doua fasii de tabla: una (patratoasa) de 10 m p si una ( de forma unei tije ) tot de 10 m p . Ambele au aceeasi greutate si sunt scufundate. Pe care o poti ridica mai usor?


Ai dreptate , dar pui in ecuatie gresit ! :D
Aici vorbim de forta de frecare la alunecare nu de hidrodinamica unde intervine forma. ;) Lucruri sunt total diferite.


La barcile lungi pescajul este mai mare ca la cele scurte si late (vorbim de aceiasi greutate ) , deci intra mai mult in apa datorita suprafetei de contact mai mici ;) Cele scurte cu suprafata mare au pescajul foarte mic .
Cat intra in apa o barca pneumatica si cat intra una de fibra , ambele de 50 kg ?
Una un centimetru si una 10 cm chiar daca au aceiasi greutate!
Suprafata de impingere a apei este aceiasi .
Un plus intervine la fibra datorita hidrodinamicitatii ( alta problema ) data de rigitatea materialului. Motiv pentru care cele mai bune barci la acest moment sunt RIB ( gonflabila cu fund de fibra de sticla - stabilitate in repaus data de forma lata si viteza plus directie date de fundul barcii care ramane singurul scufundat cand barca gliseaza ).

Cristi stiu ce spun ! Sunt multe probleme frumoase in fizica cu rezultate nebanuite.

Cand consumi mai multa energie urcand o panta intre doua puncte : Cand urci direct de-a curmezisul sau cand o iei pe un drum mai lent gen serpentina ?

consumul de energie e acelasi. in primul caz mare pe o distanta mai scurta, si in al doilea mic pe o distanta lunga. :D
dai si un calificativ ? :D


09 Feb 2012, 07:45
Profil
MEMBRU
Avatar utilizator

Membru din: 30 Ian 2011, 02:24
Mesaje: 60
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
@ Dan

Pai pe planul inclinat logica ta este perfecta. In APA insa, lucrurile se schimba...


09 Feb 2012, 12:04
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Eu nu stiu fizica ca frate-miu dar am un simt practic ceva mai dezvoltat :))

Dan, un plumb mai plat ... mai lat ...mai mare are in mod cert un alt avantaj de stabilitate pe fundul apei.
Si atentie zic pe fundul apei, nu in apa. pentru ca acolo el face "priza" cu namolul de pe fundul apei... nu mai e vorba doar de presiunea exercitata de apa de deasupra lui ci de "lipeala" :)

Exemplu...pune un plumb de 100 g ce forma vrei tu in namol cat sa faca "priza" ...si langa el pune unul mai mare ca suprafata de contact tot de 100 de grame, eventual de forma plata. Apoi trage cu un dinamometru de fiecare din ei si vezi pentru care e nevoie de o forta mai mare sa il misti.

Pe fundul apei nu e intodeauna namol, dar in majoritatea cazurilor plumbul "se lipeste" de substrat.

Agree?

_________________
Milionar excentric


09 Feb 2012, 12:39
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
Am sa fac un test filmat cu doi plumbi de aceiasi greutate si forme diferite trasi pe acelasi plan ( o placa de pal melaminat ) cu o sfoara trecuta printr-un scripete.
Plumbii vor avea cate 10 kg fiecare.
Garantez ca cele doua greutati vor fi trase in acelasi timp fara ca una sa ramana pe loc , iar firul sa treaca prin scripete , chiar daca vor avea forme total diferite.


Am sa mai fac o greutate suplimentara de 1kg . ( Raportat la ce pescuim noi plumbi de 100g si 10 g )
Cand am sa repet testul cu aceasta pusa pe unul din plumbi , respectivul o sa ramana pe loc tragand cealalta greutate ... si invers.
Vreau sa demonstrez ca 10g fac diferenta nu forma plumbilor.


Acest test iti va demonstra teoria ...dar pe placa de pal :)

Fa testul pe nisip ud..sau pe namol ;)

_________________
Milionar excentric


09 Feb 2012, 12:46
Profil

Membru din: 29 Aug 2011, 22:07
Mesaje: 48
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
niciodata nu mi-a placut fizica.....!

Dane, lasa testele si apuca-te de turnat plumbi, cu gaura sau fara gaura numai sa fie gata intr-o luna de zile. :)


09 Feb 2012, 12:56
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
eden scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Sau : ( ca sa o dam in balarii si mai rau cu acest topic :D )
Un corp in cadere libera prin atmosfera ce miscare are ? Accelerata ? ...Constanta ?
Cu asta am bagat in sedinta cativa profesori de fizica ! :D


accelerata pana cand frecarea cu aerul ajunge la o valoare la care anuleaza acceleratia gravitationala. de la un timp de cadere de x secunde, corpul va avea o cadere constanta. de-aia nu te poate omora un glont care cade din vazduh pe verticala, ci iti face doar un cucui zdravan. :D


Felicitari maxime!
Poti sa intrebi zeci de profesori de fizica despre acest lucru si vor raspunde,cu manualul in mana, ca are o miscare accelerata tot timpul ... ! ( total incorect )
Asta inseamna sa "gandesti" fizica nu sa o faci din carti .
Bravo !

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 14:35
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
eden scrie:

consumul de energie e acelasi. in primul caz mare pe o distanta mai scurta, si in al doilea mic pe o distanta lunga. :D
dai si un calificativ ? :D


Asta era mai simpla ! :D Se gaseste si in carti ...,
Totusi felicitari si pentru asta .

P.S. Cat ai studiat fizica ?

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 14:37
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Cristi Ionita scrie:
@ Dan

Pai pe planul inclinat logica ta este perfecta. In APA insa, lucrurile se schimba...


Planul inclinat poate sa aiba si zero grade.
Normala la suprafata este egala cu greutatea inmultita cu cosinus de unghiul pe care il face planul. Daca unghiul este zero atunci cos de zero este egal cu 1.
Deci normala ( forta de apasare perpendiculara pe plan generata de greutatea corpului ) in situatia unui plan orizontal este egala cu greutatea corpului , iar cu cat planul se inclina mai mult normala scade pana la zero deoarece cosinus are valori numai intre unu si zero.

In apa lucrurile nu se schimba. Fizica este aceiasi oriunde si depinde numai de parametrii mediului respectiv.
In apa intervine forta arhimedica ce micsoreaza normala la suprafata . Doar atat.

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 14:53
Profil

Membru din: 13 Feb 2011, 20:48
Mesaje: 7
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Dan Mitranescu scrie:
eden scrie:

consumul de energie e acelasi. in primul caz mare pe o distanta mai scurta, si in al doilea mic pe o distanta lunga. :D
dai si un calificativ ? :D


Asta era mai simpla ! :D Se gaseste si in carti ...,
Totusi felicitari si pentru asta .

P.S. Cat ai studiat fizica ?


ce s-a invatat in liceu , dar partea de mecanica mi-a placut foarte mult, si ca si tine am fost pasionat de a gasi raspunsuri care nu se gaseau in manuale, chiar daca asta insemna niste ore multe in biblioteca sau laboratorul de experimente practice.
tot asta m-a facut sa-mi ,,pierd vremea'' si cu experimentele dedicate plumbilor de casting pentru distante mai mari, unde cu putina informatie ,,furata'' de la tine am ajuns la niste concluzii interesante.


09 Feb 2012, 15:09
Profil
MODERATOR
MODERATOR

Membru din: 06 Feb 2011, 17:57
Mesaje: 278
Mesaj Re: NOII PLUMBI Dan Mitranescu
Andrei Ionita scrie:
Eu nu stiu fizica ca frate-miu dar am un simt practic ceva mai dezvoltat :))

Dan, un plumb mai plat ... mai lat ...mai mare are in mod cert un alt avantaj de stabilitate pe fundul apei.
Si atentie zic pe fundul apei, nu in apa. pentru ca acolo el face "priza" cu namolul de pe fundul apei... nu mai e vorba doar de presiunea exercitata de apa de deasupra lui ci de "lipeala" :)

Exemplu...pune un plumb de 100 g ce forma vrei tu in namol cat sa faca "priza" ...si langa el pune unul mai mare ca suprafata de contact tot de 100 de grame, eventual de forma plata. Apoi trage cu un dinamometru de fiecare din ei si vezi pentru care e nevoie de o forta mai mare sa il misti.

Pe fundul apei nu e intodeauna namol, dar in majoritatea cazurilor plumbul "se lipeste" de substrat.

Agree?


Apa nu exercita presiune de sus in jos niciodata !
Presiune ( forta ) exercita numai de jos in sus . Arhimede este cu poanta asta ... ;) :D

Pot sa te intreb de ce un plumb cu forma cilindrica ce se infige mai bine in sol prin aceasta nu este mai stabil la tractiune .
De ce nu te dai cu patinele pe partie si te dai cu schiurile ?


Punand legile fizicii in practica un corp cu cat este mai ingust pe suprafata de asezare cu atat mai mult deformeaza planul pe care este asezat ( conditie care in problemele de fizica teoretica nu se ia in calcul !!! ) si cu atat mai mult este mai greu de miscat.

ACUM DESCOPAR CA UN PLUMB CILINDRIC ESTE MAI STABIL PE SUBSTRAT LA TRACTIUNE DECAT UNUL PLAT !!!

Testul il voi face cu doi plumbi de aceiasi greutate , cu forme diferite, pusi pe acelasi substrat (nisip) in doua vase diferite. Vor fi legati intre ei cu un fir.
Am sa departez vasele pana firul incepe sa traga de plumbi.
CARE PLUMB PLEACA DE PE LOC ? Cel plat sau cel cilindric ? :!:

Una este sa impingi apa si una este sa impingi nisip !

_________________
http://www.danmitranescu.ro


09 Feb 2012, 15:19
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 89 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle