Raspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 Concurs: "Cu totii am fost la inceput..." 
Autor Mesaj
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Dupa o idee Alin Chiorean, lansam un nou concurs aici pe forumul Baricada, avand ca premiu:

10 Kg bile Carping si o lanseta Hakuyo - prin amabilitatea lui Alin Chiorean (premiu donat)

+ un premiu surpriza din partea clubului Baricada !

Regulamentul Concursului:

Utilizatorii forumului (cei care se prezinta sau se cunosc ca fiind pescari nu clone) pot participa la acest concurs prin postarea de istorisiri de la primele lor partide de pescuit, ideal ar fi si cu poze. Pe langa ideea de concurs ar trebui sa fie un topic amuzant...eu am niste poze foarte dragute de pe vremea cand cortul imi era o foaie de celofan :))

Concursul se incheie de PASTE iar castigatorul va fi ales de ALIN CHIOREAN.

*Membrii clubului Baricada nu pot participa la concurs dar le asteptam pozele si povestile aici pe forum.

_________________
Milionar excentric


03 Ian 2012, 14:05
Profil

Membru din: 11 Iun 2011, 22:33
Mesaje: 65
Localitate: BUCURESTI
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
iar incepeti cu vrajeli ?

uite aici ultima vrajeala cum a castigat cineva care nu s-a prezentat si nu se stie cine este :oops:


RE: Regulament

obligatoriu utilizatorul nou al forumului care participa la acest concurs trebuie sa treaca pentru o scurta descriere a sa, pe la rubrica prezentari!!...


Baricada club va invita la concurs!cit cintareste crapul
concursul a luat sfirsit.
crapul prezentat in imagine a cintarit exact 8,170kg
cistigatorul acestei editii este userul fcr1923 care a indicat 8,175kg
felicitari.
am sa-l rog sa ma contacteze pe privat pentru a intra in posesia premiului.
membrii clubului Baricada va multumesc pentru interesul acordat si va asteapta la urmatoarea editie a concursului care v-a incepe cit de curind.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=0Jrz0niWeL4


04 Ian 2012, 08:13
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Nu cunosc amanunte in legatura cu concursul pomenit de tine, sunt sigur ca te va lamuri initiatorul lui, dar tin sa te asigur de corectitudinea acestor din urma in care ai intervenit , asteptam povestea ta si pentru un plus de punctaj eventual si o poza :)

Imi doresc sa-i vad pe aici pe City, Ulmeanu , Andrei, Jubi, Gheran ... langa un bat telescopic si un ciortan, tinerei bine ( nu ca acum ar fi batrani :lol: ) ... :).... :roll: asta daca nu s-or fi nascut direct cu Century in mana si capturi over 10 in batz :?

_________________
http://www.alinpitters.ro/


04 Ian 2012, 10:28
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Eu nu am nici acum capturi over 10 :D

_________________
Milionar excentric


04 Ian 2012, 11:09
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:30
Mesaje: 741
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
:D


Fisiere atasate:
DSC00189.jpg
DSC00189.jpg [ 41.6 KiB | Vizualizat de 11958 ori ]

_________________
Libertatea omului e partea divina din el
04 Ian 2012, 23:30
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Caut niste poze si revin cu ceva "serios".
Daca nu ma insel poza de mai sus e facuta in 2007 pe Moara Vlasiei 2. :D

_________________
Baricada Carp Club


04 Ian 2012, 23:57
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Poze din trecut:


Fisiere atasate:
DSC00991.JPG
DSC00991.JPG [ 491.88 KiB | Vizualizat de 11945 ori ]

_________________
Baricada Carp Club
05 Ian 2012, 00:26
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Despre asta este vorba ;) :lol:
Ce tari sunt,ma apuc si eu de cautat

_________________
http://www.alinpitters.ro/


05 Ian 2012, 10:51
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Prin Delta 2005..


Fisiere atasate:
P1112002-vi.jpg
P1112002-vi.jpg [ 158.49 KiB | Vizualizat de 11914 ori ]

_________________
Milionar excentric
05 Ian 2012, 11:35
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 31 Ian 2011, 00:55
Mesaje: 590
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Primul concurs la Crap in 2006 - Darvari


Fisiere atasate:
Comentariu fisier: Primul concurs la Crap ..2006 Darvari
pusa crap 2006.jpg
pusa crap 2006.jpg [ 87.1 KiB | Vizualizat de 11900 ori ]

_________________
Milionar excentric
05 Ian 2012, 13:20
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2011, 12:31
Mesaje: 53
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Asa umbrar ce ai acolo , mai rar :lol:

_________________
Dan Serban


05 Ian 2012, 13:38
Profil

Membru din: 05 Ian 2012, 13:47
Mesaje: 1
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Zile frumoase la inceput de septembrie . Ma aflam cu parintii la rude ,in comuna Cosereni – Ilfov . Era perioada in care se culegeau viile , iar momentul semana mai mult a sarbatoare deoarece ne strangeam mai multi din familie.
Nu toti aveau chef de munca la carat si stors struguri pe motiv ca “zama este inca prea dulce pentru ei si nu au chef sa rugineasca’’. Motivul era altul : voiau sa plece la pescuit. Aici ma refer la tatal meu si unchiul din partea mamei , care faceau echipa buna cam in toate , de la “zama” si pana la fofilatul la pescuit …
Mai eram si noi, trei veri , pescari infocati , dar varsta de pana in sapte-opt ani nu ne recomanda la “seniori “. Asa ca eram lasati acasa mai ales cand partidele de pescuit erau si noaptea .
Afland despre o astfel de “misiune” in care voiau sa plece la pescuit de seara am insistat in disperare pe langa tatal meu sa merg si eu . Acum il inteleg … eram prea mic sa stau pe balta cand noptile incepeau sa fie reci … atunci insa am incercat sa le desumflu rotile de ciuda ca nu ma iau si pe mine.
Au plecat … am plans … Mama ca sa ma impace a scapat porumbelul : “ Sunt in Peri … nu au plecat departe , maine te duci si tu ! “
Peri-ul era balta satului ,la maxim un km distanta . A doua zi nu am reusit sa ma trezesc cum imi propusesem deoarece nu prea dormisem de necaz , dar totusi pe la zece am ajuns pe balta , oboist deja de drum si de “echipamentul”din sacosa . Dorinta de razbunare ma tinea insa bat …
Stiam unde ii gasesc . La Cazan . Era un colt de balta unde se afla o casa in care oamenii din sat veneau sa-si faca tuica. Toate deseurile de la tuica ( boasca ) erau aruncate printr-un canal in lac . Asa ca aici se formase un vad bun pentru crapi.
Ai mei erau pe malul din dreapta , mal accesibil , singuri pe balta . Balta pleca perpendicular pe acest mal , cele doua laturi fiind despartite de canalul care venea de la Cazan. Aceasta zona din stanga era mai greu accesibila datorita faptului ca oamenii isi aruncau balegarul acolo.
Dornic sa pescuiesc pe aceiasi zona , fara sa salut sau sa ma bag in seama cu tata si cu unchiu’ , am ales un balegar mai vechi pe care se putea sta si am inceput sa montez sculele. Normal ca lumea a luat foc … dadeam peste ei : “ Soarli mati ! … stam de aseara fara sa prindem si acum cand incepe sa traga vi tu sa ne incurci sculele ?! “ Asta era unchiu … tata nu zicea inca nimic.
Scot prima scula “de distanta” din sacosa si o montez . Era un pripon pe Spray. Aveam doua de acest fel. Restul de patru erau pe sticle de Pepsi … ma cocosau , dar spray-uri nu se prea gaseau …
Ac mare , piulita de la fiarele din Colectiv , fir …ce arunca tata si o patratica mare de mamaliga zboara cativa zeci de metrii in apa. Atunci il aud si pe tata : “ Daca mai arunci una zbori acasa … , daca o scoti pe asta ramai definitive aici !!! “ … dadusem peste lansetele lui.
Cunosteam tonul , chiar daca se intampla foarte rar nu era de bine …M-am inmuiat “…Asta este ... Stau si eu asa cu un pripon …”. Caut un cocean mai lung sa-mi tina firul ridicat , caut si pamant sa fac un guguloi pe post de bambina , dar totul era cam … moale … sub coceni … Asa ca iau tot un cocean si il pun perpendicular pe firul de la pripon. Prima impresie a fost ca era prea usor si cautam inca unul , dar cand am vazut ca se si misca am inteles ca-mi trage. M-am uitat catre ai mei crezand ca mi-au agatat firul , dar la ei era liniste. Convins ca este peste am inceput sa trag de fir . Il aud pe tata : “ Ma ce ti-am spus eu ?! “ Statea cu ochii pe lansete sa nu ii incurc firele ca altfel cred ca venea dupa mine …. Scot si eu primele cuvinte : “Mi-a tras …ce vrei sa fac ?! “.
Il aud si pe unchiu : “Ti-a tras in soarli mati … nu era balta asta atat de mare ? … ai venit tocmai aici !!! “
Cand au inceput sa apara volte de apa in jurul locului pe care pescuiam s-a facut liniste … Dupa cateva minute cand un crap frumos de aproape sase kg se linistise din zbatut pe cocenii din jurul meu aud prima reactie , tot unchiu’ : “ Pleaca acasa , sa nu te mai prind pe aici ! “
Pastrand tonul de suparare chiar daca sufletul imi exploda de fericire :
“Plecam oricum ca asa se prinde peste , nu trebuie sa stai cu zilele ! “
Nu vreau sa spun care au fost reactiile , dar jumatate din drum m-am uitam inapoi sa vad daca nu vin dupa mine . Cand am ajuns in curte nu am mai putut sa ma abtin de bucurie si am inceput sa le povestesc celor adunati la culesul viei ce se intamplase. Momentul a fost cu atat mai placut prin faptul ca cei doi “dezertori “ ( tata si unchiu’ ) care faceau bascalie cam de toata lumea ,acum nu stiau pe unde sa scoata camasa …
Au venit dupa mine la o ora . Nu prinsesera nimic .Toata lumea radea , ei isi jucau rolul …adica nervosi , eu inca nu stiam cum sa ma manifest si de cine sa ma feresc …
A aparut si un var mai mare cu aparatul foto in mana trecand printer cei doi “suparati” si cautand sa faca o poza cu “un pescar”. Le-a luat si lansetele in drum ca “are nevoie de ele pentru décor ca oricum nu sunt bune la prins peste” …
In timp ce faceam poza cu toata lumea in jur am reusit sa vad acea privire in ochii tatalui meu care il demasca si imi spunea ca nu a fost nicio clipa suparat pe mine si ca totul era un joc …

Pun aceasta poveste aici pentru ca nu am apucat sa le multumesc niciodata celor care mi-au dat o tenta frumoasa vietii .


Fisiere atasate:
in Peri.jpg
in Peri.jpg [ 43.98 KiB | Vizualizat de 11876 ori ]
05 Ian 2012, 14:57
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Pescarul anonim,
Felicitari pentru relatare!
Nu ar strica o prezentare. ;)
Am gasit prin arhiva ceva interesant: impreuna cu Dragos Anutei in 2007, in luna septembrie, pescuiam noaptea dar nu foloseam cortul pentru ca era prea frig in el. Dormeam amandoi pe o patura direct pe iarba si ne inveleam cu alta patura.
Dovada:


Fisiere atasate:
DSC01344.jpg
DSC01344.jpg [ 511.58 KiB | Vizualizat de 11856 ori ]

_________________
Baricada Carp Club
05 Ian 2012, 18:29
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Captura din 2007 si la pescuit cu Dragos pe Dunare:


Fisiere atasate:
DSC01254.jpg
DSC01254.jpg [ 47.99 KiB | Vizualizat de 11856 ori ]
DSC01356.jpg
DSC01356.jpg [ 513.56 KiB | Vizualizat de 11856 ori ]

_________________
Baricada Carp Club
05 Ian 2012, 18:31
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
PescarulAnonim ,foarte frumoasa povestea iar poza e cireasa de pe tort , insa te asteptam si pe la prezentari pentru a-ti putea valida postul pentru concurs.

_________________
http://www.alinpitters.ro/


05 Ian 2012, 18:59
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 19:42
Mesaje: 322
Localitate: Cluj-Napoca
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Vin si eu cu o serie :

primul batz de feeder la care repede m-am grabit sa-i pun o bambina :))

Imagine

Betele de care eram asa de mandru si scaunul cu suport de cafea in maner

Imagine

Imagine

Apar si capturile cu care fugeam repede la mama sa le curete, sa ma laude si sa le cantaresc

Imagine

Imagine

Primul pat de care eram ff mandru

Imagine

Primul echipament adevarat: bete din 2 buc, senzori cu statie, cort...dar daca va uitati bine in poza nu stiam cum se pun swingerele asa ca la mine erau puse sub mulinete :lol: :mrgreen:

Imagine

_________________
http://www.alinpitters.ro/


05 Ian 2012, 20:36
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Membru din: 29 Ian 2011, 13:43
Mesaje: 2564
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
alin chiorean scrie:
Primul echipament adevarat: bete din 2 buc, senzori cu statie, cort...dar daca va uitati bine in poza nu stiam cum se pun swingerele asa ca la mine erau puse sub mulinete :lol: :mrgreen:



:lol: :lol: :lol:
super haioasa faza :lol: :lol: :lol:

_________________
Baricada Carp Club


05 Ian 2012, 21:32
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2011, 22:08
Mesaje: 248
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Andrei Ionita scrie:
Primul concurs la Crap in 2006 - Darvari




misto ideea...
Parca am participat si io cu Gaulea la concursul asta ! :lol: :lol: :lol: :lol: organizator Iliuta Goian ?

_________________
Imagine


06 Ian 2012, 04:40
Profil WWW
Avatar utilizator

Membru din: 02 Noi 2011, 22:08
Mesaje: 248
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Am gasit si eu ceva din 2007... la Greaca


Fisiere atasate:
GREACA..JPG
GREACA..JPG [ 133.92 KiB | Vizualizat de 11802 ori ]
greaca 11 kg.JPG
greaca 11 kg.JPG [ 184.88 KiB | Vizualizat de 11802 ori ]

_________________
Imagine
06 Ian 2012, 04:44
Profil WWW
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2008
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Concurs: "Cu totii am fost la inceput..."
Primele mele scule de crap profesioniste:


Fisiere atasate:
DSC00177.JPG
DSC00177.JPG [ 743.85 KiB | Vizualizat de 11791 ori ]

_________________
Baricada Carp Club
06 Ian 2012, 11:11
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 2 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle