Raspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Urmatorul
 Sedinta AGVPSR 
Autor Mesaj
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Sedinta AGVPSR
Mergand ieri la sedinta am observat un lucru foarte ciudat dintr-un anumit punct de vedere,

- daca inainte CN era organizat de APCR situatie in care Apcr avea obligatia sa isi asigure toate cele necesare pt o buna organizare inclusiv partea financiara care asigura si deplasarea la Campionatul Mondial a echipei campioana natioala.

- Din nefericire uitati unde am ajuns astazi de cand AGVPS a preluat desfasurarea in totalitate,


Dupa un an de lapte si miere din punct de vedere al conditiilor de desfasurare,si catastrofal din punct de vedere a respectari regulamentului si al interpretari lui Agvps a ajuns ca astazi prin persoana dl.Orhei sa ne puna in fata unui fapt in care suntem nevoiti sa acceptam ideile preconcepute si pline se subiectivizm .
Eu cred ca problema nu este a acestor oameni si nici a Agvps-ului,ca si in cazul Apcr problema este a noastra a celor care numim si acceptam ca in frutea noastra sa se afle oameni incapabili sa inteleaga acest fenomen si sa il respecte.
Daca imi amintesc bine una din conditiile pt a putea ocupa o functie de conducere in cadrul unei Comisi era ca ocupantul postului sa nu faca sau sa nu mai faca parte din nici un club sau asociatie participanta la acest fenomen.
O alta conditie in opinia mea ar trebui sa fie ca fiecare din pretendenti sa vina cu un plan de business pe min un an, in care sa prezinte bugetul de desfasurare al competitiei cat si conditiile in care se va desfasura CN si u numai din anul respectiv.....smd.

Fac acest apel pt a va aduce la cunostinta ca acesti oameni care ne conduc sunt total lipsiti de responsabilitatea pozitiilor pe care le detin,ba mai mult considera ca tot noi cei invitati sa luam parte la competiti ar trebui sa ne ocupam de toate.


Si atunci vin si va intreb de ce mai avem nevoie de asfel de sefi?
De ce nu pune mai multa responsabilitate pe acesti vanatori de scaune inalte?
De ce nu acordam mai multa atentie acestor aspecte prezentate ca fiind simple si usor de rezolvat?

_________________
BARICADA CRAP CLUB


17 Ian 2013, 11:35
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta APCR
Domnule Nicu,
Ați greșit topic-ul. Corect este Sedinta AGVPSR. :D
PS Nu considerați că prin prezența dumneavoastră la comedia respectivă girați o gașcă de imopstori?


17 Ian 2013, 11:55
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Mersi nea Fane

_________________
BARICADA CRAP CLUB


17 Ian 2013, 12:02
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Eu va propun o solutie ,dat fiind faptul ca ieri sa desfasurat doar o simpla sedinta a subcomisiei de crap si nu reprezinta un factor decizional sa realizam un material de informare al opiniei noastre(celelalte cluburi care nu impartasesc aceaste propuneri discutate ieri ) sa il semnam si sa il inaintam dl Presedinte AGVPSR in vederea solutionari.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


17 Ian 2013, 12:07
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Aș vrea să vă dau niște lămuriri ca să nu mai pierdeți timpul inutil și pentru a nu fi acuzat de prietenii dumneavoastră că faceți pactul cu dușmanul. Este evident că ce se întâmplă acum în pescuitul sportiv este inadmisibil. Faptul că se pune problema boicotării caricaturii de CN organizat de AGVPSR nu face decât să confirme previziunile făcute de mine (și luate la mișto pe forumuri, deși acestea se adeveresc acum la virgulă). Văd că niște creiere se gândesc la înființarea unei federații sportive. Luați în calcul că locul este ocupat. FRPS are depuse la MTS documentele și așteaptă autorizarea, întârziată de Andrei Vlădeanu care ne tot bagă piedici prin instanțe. Deci nu se poate înființa o altă federație atâta timp cât aceasta există și nu avem intenția să o desființăm. Așa că aveți de ales; mergeți mai departe și vă bălăcăriți sau luați decizia legală de afiliere la federație. V-am sugerat să-i solicitați lui Șelaru să vă pună la dispoziție punctul de vedere al MTS la solictarea AGVPSR privind înscrierea în Registru Sportiv. Acest document oficial emis de o autoritate a statului ar fi în măsură să vă confirme ce vă tot spun eu de ani de zile și anume faptul că AGVPSR organizează ilegal competițiile de pescuit sportiv și profită de lipsa de informare și naivitatea pescarilor sportivi. Pe undeva, vă meritați soarta.

PS Știți cine este președintele AGVPSR? :D


17 Ian 2013, 12:12
Profil
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Domnul Nicu singura solutie viabila este FEDERATIA .

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


17 Ian 2013, 12:57
Profil

Membru din: 30 Ian 2011, 00:12
Mesaje: 240
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Scapam din lac si dam in put , nu mai vrem comunism si nici sefi cum se tot da domnul Popescu , o federatie ( condusa de pescari pentru pescari ) adevarata si nu oameni care se gandesc doar la prosperitatea lor personala


17 Ian 2013, 14:00
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Marian Constantin scrie:
Scapam din lac si dam in put , nu mai vrem comunism si nici sefi cum se tot da domnul Popescu , o federatie ( condusa de pescari pentru pescari ) adevarata si nu oameni care se gandesc doar la prosperitatea lor personala

Pe ce vă bazați când faceți asemenea afirmații? Ați contribuit cu vreun ban la prosperitatea cuiva? Din câte știu, costurile pentru constituirea acestei federații le-am suportat din bugetul personal. :lol: :lol: :lol: :lol:
PS A încercat un pescar să înființeze această federație în anul 2008 și a băgat-o sub preș. L-a tras cineva la răspundere pentru inducerea în eroare a pescarilor sportivi? Și ca să nu mai faceți afirmații deplasate, vă aduc la cunoștință că federația se constituie prin asocierea cluburilor, nu a pescarilor sportivi. Populismele de genul acesta sunt una din cauzele care au dus la situația actuală din pescuitul sportiv. Cei care vorbesc în numele pescarilor sunt doar niște șmecheri gen Mateianu & co, care de fapt îi jefuiesc de bani prin așa zisele cupe, campionate, etc., unde pescarii sunt duși ca vițeii la tăiere, pe banii lor. Este al dracului de profitabil pescuitul ăsta sportiv, atâta timp cât nu este controlat de nimeni, nu crezi? :lol: :lol: :lol: :lol:
Parcă și tu ai prins obiceiul ăsta patentat de Mateianu și gașca. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


17 Ian 2013, 14:19
Profil

Membru din: 30 Ian 2011, 00:12
Mesaje: 240
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
O federatie trebuie alcatuita din pescari pentru pescari nu proprietatea cuiva anume , banii necesari infiintari trebuiau platiti de catre cluburi si fiecare club sa fie parte egala din federatie ... demersurile intreprinse de dumneavoastra sunt de tip ''populism ''


17 Ian 2013, 16:17
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Vorbești serios? De ce pescarii nu au făcut-o până acum? Mai studiază puțin:

Legea 69/2000
Art. 35
(1) Federatiile sportive nationale sunt structuri sportive de interes national, constituite prin asocierea cluburilor sportive si asociatiilor judetene si ale municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport.
(2) Potrivit prezentei legi federatiile sportive nationale sunt persoane juridice de drept privat, de utilitate publica, autonome, neguvernamentale, apolitice si fara scop lucrativ.
(3) Dobandirea personalitatii juridice se face in conditiile legii. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Unde-i populismul? Cred că știi că dreptul la asociere este liber și voluntar.

Lipsa cunoștințelor legislative nu este o scuză. De ce trebuie să se afilieze cluburile la federație? De asta:

Art. 24

(2) Structurile sportive oficial recunoscute se pot afilia dupa cum urmeaza:
a) la asociatiile judetene, respectiv a municipiului Bucuresti, pe ramuri de sport, constituite potrivit prevederilor art. 34, pentru participarea la competitiile oficiale locale;
b) la federatia sportiva nationala corespunzatoare, constituita potrivit prevederilor art. 35-41, pentru participarea la competitiile oficiale nationale sau internationale.

Cred că observi sintagma „se pot afilia”. Nu le obligă nimeni. Brăile pe malul bălții se pot organiza oricând. Nimeni nu le oprește. Altfel se pune problema competițiilor oficiale.


17 Ian 2013, 16:23
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:25
Mesaje: 2007
Localitate: Bucuresti
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Mare pacat ca s-a ajuns aici.
Se pare ca Orhei a uitat prea multe si prea repede.
Am sa ma asigur ca Orhei isi mai aduce aminte de unde a plecat.

_________________
Baricada Carp Club


17 Ian 2013, 23:44
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Nea Fane dupa cum vezi te depaseste subiectul intra la off topic poate ti se potriveste ceva.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


17 Ian 2013, 23:48
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
david nicu scrie:
Nea Fane dupa cum vezi te depaseste subiectul intra la off topic poate ti se potriveste ceva.

Trag concluzia că AGVPSR este organizație masonică. Sau v-ați adunat acolo să beți o bere?
razvan ulmeanu,
Cine este orhei ăsta? Am fost și eu curios și am răsfoit actele LRS. Tipul ăsta nu figurează pe nicăieri prin actele ALRC. Este pus pe vorbe, nu pe acte oficiale. Bașca că ALRS nu a desfăsurat nici o activitate. Pe web site-ul ministerului de finanțe nu are depuse bilanțurile contabile de când s-a constituit. Practic, ea este dizolvată de drept. Și ca să nu crezi că spun baliverne, cere la clubul tău să îți prezinte ultimul proces verbal a adunării generale, unde ar fi trebuit ca Orhei să apară președinte. Conform statutului ALRC, mandatul primului consiliu director era de 4 ani. Cum a apărut acest ipochimen președinte la o fantomă ar trebui să vă dea de gândit. Oricum, odată tot se vor trezi manipulații de niște impostori.

Și pentru amuzament, îți postez sursele de venit prevăzute în statutul ALRC:

Art.36 Patrimoniul ALRC poate fi majorat prin:
1. Cotizaţii achitate de membri. Membrii vor achita la începutul fiecarui an competiţional o cotizaţie anuală al cărui cuantum va fi stabilit de către Adunarea Generală;
2. Dobânzi sau dividende rezultate din plasarea sumelor disponibile, în condiţiile legii;
3. Venituri realizate din închirierea bazelor sportive şi a spaţiilor deţinute în administrare sau din alte activităţi economice directe; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
4. Încasări din contracte de sponsorizare, reclamă şi publicitate sportivă, încheiate cu parteneri români sau străini în condiţiile legii; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
5. Încasări din manifestaţii sportive, prestări de servicii, drepturi TV; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
6. Donaţii, sponsorizări şi contribuţii în bani (lei şi valută) sau în natură de la persoane fizice sau juridice de cetăţenie sau naţionalitate română sau străină; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
7. Vânzarea unor lucrări de specialitate sau a unor materiale de publicitate sportivă; Aici intră probabil memoriile lui Orhei de pe vremea când era securist. :lol: :lol: :lol:
8. Resurse obţinute de la bugetul de stat şi/sau de la bugetele locale ;
9. Alte venituri obţinute în condiţiile legii.

Îți dai seama cât de bogată ar trebui să fie ALRC? păi atunci de ce mai taxează cluburile pentru a participa la agapele AGVPSR?

Băieți, sunați deșteptarea. Este timpul să vă treziți.


18 Ian 2013, 09:42
Profil
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Buna dimineata , nu mai sunati asa tare :lol: :lol: :lol: :lol:
Domnul Presedinte pa pe 29.01.2013 nu mai este mult .Lasat pescarii sa aleaga singuri .

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


18 Ian 2013, 10:06
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
david nicu scrie:
Nea Fane dupa cum vezi te depaseste subiectul intra la off topic poate ti se potriveste ceva.

Trag concluzia că AGVPSR este organizație masonică. Sau v-ați adunat acolo să beți o bere?
razvan ulmeanu,
Cine este orhei ăsta? Am fost și eu curios și am răsfoit actele LRS. Tipul ăsta nu figurează pe nicăieri prin actele ALRC. Este pus pe vorbe, nu pe acte oficiale. Bașca că ALRS nu a desfăsurat nici o activitate. Pe web site-ul ministerului de finanțe nu are depuse bilanțurile contabile de când s-a constituit. Practic, ea este dizolvată de drept. Și ca să nu crezi că spun baliverne, cere la clubul tău să îți prezinte ultimul proces verbal a adunării generale, unde ar fi trebuit ca Orhei să apară președinte. Conform statutului ALRC, mandatul primului consiliu director era de 4 ani. Cum a apărut acest ipochimen președinte la o fantomă ar trebui să vă dea de gândit. Oricum, odată tot se vor trezi manipulații de niște impostori.

Și pentru amuzament, îți postez sursele de venit prevăzute în statutul ALRC:

Art.36 Patrimoniul ALRC poate fi majorat prin:
1. Cotizaţii achitate de membri. Membrii vor achita la începutul fiecarui an competiţional o cotizaţie anuală al cărui cuantum va fi stabilit de către Adunarea Generală;
2. Dobânzi sau dividende rezultate din plasarea sumelor disponibile, în condiţiile legii;
3. Venituri realizate din închirierea bazelor sportive şi a spaţiilor deţinute în administrare sau din alte activităţi economice directe; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
4. Încasări din contracte de sponsorizare, reclamă şi publicitate sportivă, încheiate cu parteneri români sau străini în condiţiile legii; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
5. Încasări din manifestaţii sportive, prestări de servicii, drepturi TV; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
6. Donaţii, sponsorizări şi contribuţii în bani (lei şi valută) sau în natură de la persoane fizice sau juridice de cetăţenie sau naţionalitate română sau străină; :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
7. Vânzarea unor lucrări de specialitate sau a unor materiale de publicitate sportivă; Aici intră probabil memoriile lui Orhei de pe vremea când era securist. :lol: :lol: :lol:
8. Resurse obţinute de la bugetul de stat şi/sau de la bugetele locale ;
9. Alte venituri obţinute în condiţiile legii.

Îți dai seama cât de bogată ar trebui să fie ALRC? păi atunci de ce mai taxează cluburile pentru a participa la agapele AGVPSR?

Băieți, sunați deșteptarea. Este timpul să vă treziți.




Baiete daca tot ar fi sa ne trezi din ceva urat ar fi bine sa ne trezim intr-o situatie mult mai buna.
Cea ce ne propuneti dv dl.Popescu pastreaza multe semne de intrebare in continuare.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


18 Ian 2013, 12:55
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Este punctul d.voastră de vedere. Nu ar strica să fiți mai precis. Care sunt semnele de întrebare?
PS Punctul de vedere unanim este că soluția de redresare a pescuitului sportiv este federația. Tot încerc să vă arăt că această federație este deja constituită, dar din cauza lui Andrei Vlădeanu nu poate fi încă autorizată. Poți să-l întrebi ce-l mână în luptă și în numele cui o face?


18 Ian 2013, 13:48
Profil

Membru din: 30 Ian 2011, 00:12
Mesaje: 240
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
PS Punctul de vedere unanim este că soluția de redresare a pescuitului sportiv este federația.


Corect

Dar modul in care o impuneti este gresit


18 Ian 2013, 14:46
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Marian Constantin scrie:
popescu stefan scrie:
PS Punctul de vedere unanim este că soluția de redresare a pescuitului sportiv este federația.


Corect

Dar modul in care o impuneti este gresit

Nu vreau să impun nimic nimănui. Federația este o stare de fapt, nu mai este o iluzie. Afilierea la ea este de acum o opțiune a cluburilor, nu o impunere a federației.
Aveți aici toată metodologia și puteți face și observații asupra regulamentului de organizare a pescuitului sportiv din România. Regulamentul AGVPSR nu l-am găsit pe nicăieri.
http://frpsc.ro/regulament-de-organizar ... n-romania/


18 Ian 2013, 15:10
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Cred ca nu ai inteles bine,Marian a vrut sa spuna ca vrei sa te impui in frunte pescarilor ,lucru pe care I'll cred si eu si nu numai.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


19 Ian 2013, 00:10
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Domnule David,
Nu as dialoga cu dumneavoastra daca nu as fi intuit ca vreti sa faceti pescuit de performanta si ca demersul dumneavoastra trebuie sprijinit. Va mai explic odata; nu vreau sa ma impun in fata pescarilor. Pescarii despre care vorbiti sunt niste masochisti, atata timp cat cei care se erijaza in conducatorii lor (ma refer la AGVPSR) spala cu ei pe jos si ei nu fac nimic. Probabil ca le place. Dimpotriva, dumneaoastra ma acuzati pe mine de ceva ce nu am facut pana acum, ci este o prezumtie sugerata de persoane bine definite si care prin aparitia federatiei se vad devoalati. Din fericire cei care mai pot fi prostiti sunt din ce in ce mai putini. Cat priveste dreptul de afirmare al pescarilor sportivi, cu respect va spun ca nu are nimic de a face cu federatia. Federatia este o structura sportiva a cluburilor. Ce poate face federatia este sa-i protejeze in relatia cu cluburile sportive, dar numai dupa ce Contractele sportive ale acestora sunt depuse la federatie. Va sugerez, atata timp cat pescarii sunt doar cotizantii unor persoane ce se erijaza ca structuri sportive, fara a fi autorizate in acest sens, sa luati in calcul infiintarea un sindicat al pescarilor sportivi.


19 Ian 2013, 20:34
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 1 vizitator


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle