Raspunde la subiect  [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Urmatorul
 Sedinta AGVPSR 
Autor Mesaj

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
david nicu scrie:
popescu stefan scrie:
Și cu dedicație pentru Dl. David Nicu, cu dragoste!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater



dl Presedite Popescu Stefan asi vrea sa revenim la sentimente mai bune dat fiind pozitia dv de neclintit din fruntea Federatiei si pt asta va invit sa luati parte la una din adunarile noastre pescaro prietenesti pt a gasi o modalitate de colaborare dar si pt a ne explica mai bine ce inseamna aceasta Federatie...............

O pot face oricand, cu placere. Multumesc de invitatie. Ramane sa stabiliti locul si data. Oricum, luna viitoare voi convoca o Adunare Generala la care voi face o noua invitatie tutror cluburilor pentru a participa. Sper ca pana atunci sa nu mai fie motive de boicotare.
PS Pozitia mea nu este de neclintit. Am fost ales pentru un mandat (nu usor, avand in vedere provocarile la care federatia este supusa, in sensul de a demonstra ca este altceva decat AGVPSR) si inteleg sa-l onorez.


04 Feb 2013, 22:16
Profil
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Mandatul poate fi scurtat prin referendum ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
La referendum vor putea participa si pescarii care nu sunt membrii Cluburilor afiliate la FRPS ?

Din functia de Presedinte FRPS cum si cu ce ati putea obstructiona de exemplu activitatea Craparilor ori a Rapitorilor ?

Dar de ajutat ?

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


04 Feb 2013, 22:59
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Pentru cine a citit statutul federatiei, acest lucru este reglementat. Nu poti sa lasi sa conduca o structura ca o federatie sportiva pe un neica nimeni. Aprecierea asupra capacitatii manageriale a presedintelui este Adunarea Generala, adevaratul conducator al federatiei, presedintele fiind doar un executant al hotararilor acesteia.
In mod evident, la aceste demersuri democratice nu pot participa decat membrii asociati, care nu sunt pescarii sportivi, ci cluburile sportive, reprezentate prin presedinti.
Presedintele are limitele de competenta stabilite prin statut, de soarta pescarilor sportivi ocupandu-se organismele specializate ale federatiei respectiv comisiile de competitii, juridice, disciplina, etc. Propunerea federatiei de organizare a sistemului competitional este structurat pe divizii, pe fiecare proba sportiva, avand in vedere specificitatea fiecareia dintre ele.
Autorul pe care federatia il poate acorda cluburilor este de a le ajuta in a se consolida din punct de vedere material, avand in vedere statutul ei de persoana juridica de interes national si utilitate publica, iar in ceea ce priveste sportivii, de a-i proteja impotriva abuzurilor la care ar putea fi supusi de propriile cluburi.


04 Feb 2013, 23:34
Profil
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Daca este asa atunci de ce se vehiculeaza ALINTUL dictator ?

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


04 Feb 2013, 23:48
Profil

Membru din: 23 Oct 2012, 23:01
Mesaje: 64
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
dl. popescu,toate federatiile sunt conduse de oameni care au facut parte din fenomen(vezi la box Doroftei,la handbal Gatu,la fotbal Mircea Sandu,etc) dumneavoastra ce treaba aveti cu pescuitul????ca tot pomeneati de conducerea federatiei de un "neica nimeni" :lol: :lol: :lol:


popescu stefan scrie:
Pentru cine a citit statutul federatiei, acest lucru este reglementat. Nu poti sa lasi sa conduca o structura ca o federatie sportiva pe un neica nimeni. Aprecierea asupra capacitatii manageriale a presedintelui este Adunarea Generala, adevaratul conducator al federatiei, presedintele fiind doar un executant al hotararilor acesteia.
In mod evident, la aceste demersuri democratice nu pot participa decat membrii asociati, care nu sunt pescarii sportivi, ci cluburile sportive, reprezentate prin presedinti.
Presedintele are limitele de competenta stabilite prin statut, de soarta pescarilor sportivi ocupandu-se organismele specializate ale federatiei respectiv comisiile de competitii, juridice, disciplina, etc. Propunerea federatiei de organizare a sistemului competitional este structurat pe divizii, pe fiecare proba sportiva, avand in vedere specificitatea fiecareia dintre ele.
Autorul pe care federatia il poate acorda cluburilor este de a le ajuta in a se consolida din punct de vedere material, avand in vedere statutul ei de persoana juridica de interes national si utilitate publica, iar in ceea ce priveste sportivii, de a-i proteja impotriva abuzurilor la care ar putea fi supusi de propriile cluburi.

_________________
www.jaluzele-rolete.com.ro


05 Feb 2013, 00:17
Profil

Membru din: 03 Feb 2012, 16:12
Mesaje: 17
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
Nu-i nici un fel de problemă. Pescuitul sportiv nu începe și nu se termină cu niciunul dintre ei. Cluburile FRPS au suficienți pescari sportivi legitimați pentru a demara primul Campionat Național oficial de pescuit sportiv.

Popescule, te flatezi si cand spui ca faci campionat national (adu-ti aminte ce te mai bucurai ca te-a invitat Carstocea la Corbu), dar mai ales atunci cand susti ca esti sanatos tun...din pacate, doctorul care te-ar fi putut vindeca, a murit ! :lol: :lol: :lol:
Demareaza, demareaza caci ne-am saturat de cand tot stationezi... :lol: :lol: :lol:


05 Feb 2013, 02:16
Profil

Membru din: 03 Feb 2012, 16:12
Mesaje: 17
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
david nicu scrie:
popescu stefan scrie:
Și cu dedicație pentru Dl. David Nicu, cu dragoste!
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater



dl Presedite Popescu Stefan asi vrea sa revenim la sentimente mai bune dat fiind pozitia dv de neclintit din fruntea Federatiei si pt asta va invit sa luati parte la una din adunarile noastre pescaro prietenesti pt a gasi o modalitate de colaborare dar si pt a ne explica mai bine ce inseamna aceasta Federatie...............

O pot face oricand, cu placere. Multumesc de invitatie. Ramane sa stabiliti locul si data. Oricum, luna viitoare voi convoca o Adunare Generala la care voi face o noua invitatie tutror cluburilor pentru a participa. Sper ca pana atunci sa nu mai fie motive de boicotare.
PS Pozitia mea nu este de neclintit. Am fost ales pentru un mandat (nu usor, avand in vedere provocarile la care federatia este supusa, in sensul de a demonstra ca este altceva decat AGVPSR) si inteleg sa-l onorez.

Saracu' nebun...chiar nu te-ai prins ca Jubi face misto de tine ???


05 Feb 2013, 02:19
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Mădălin,
Înainte de a da exemple din alte sporturi, ar trebui să-ți răspunzi singur la această întrebare:
„De ce timp de 23 de ani niciunul dintre pescarii sportivi cu pretenții nu a fost capabil să înființeze o federație sportivă puternică și care să coaguleze elita pescarilor sportivi din România”?
Când vei găsi răspunsul la această întrebare o să-mi dai dreptate. Sunt convins că răspunsul îl știi deja!
PS D.le David,
Un oarecare presupune că invitația dumneavoastră a fost făcută la mișto. Faceți vă rog precizările necesare!

D.le Buhac,
Întrebarea dumneavoastră este retorică. Cei care au această impresie (după mine) o fac dintr-o frustrare pe care nu o înțeleg.


05 Feb 2013, 08:45
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
Mădălin,
Înainte de a da exemple din alte sporturi, ar trebui să-ți răspunzi singur la această întrebare:
„De ce timp de 23 de ani niciunul dintre pescarii sportivi cu pretenții nu a fost capabil să înființeze o federație sportivă puternică și care să coaguleze elita pescarilor sportivi din România”?
Când vei găsi răspunsul la această întrebare o să-mi dai dreptate. Sunt convins că răspunsul îl știi deja!
PS D.le David,
Un oarecare presupune că invitația dumneavoastră a fost făcută la mișto. Faceți vă rog precizările necesare!

D.le Buhac,
Întrebarea dumneavoastră este retorică. Cei care au această impresie (după mine) o fac dintr-o frustrare pe care nu o înțeleg.



Dl Pescarusi asi vrea sa nu mai puneti la indoiala spusele mele fara a ma intreba in prealabil si sa il lasati pe actualul Presedinte si viitor fost Presedinte al Federatiei in pace.

P.S in curind va vom comunica si data,locul si ora intilniri.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


05 Feb 2013, 15:34
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Domnu Nicu,
Se pune din nou (pentru a câta oară) problema unui nou moment zero al pescuitului sportiv la crap, ce se va desfășura la Constanța. Nu ați fost invitat?
http://www.crapmania.ro/forum/campionat ... 21159.html


07 Feb 2013, 09:04
Profil
MEMBRU ONORIFIC
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 20:35
Mesaje: 617
Localitate: Mogosoaia
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
Domnu Nicu,
Se pune din nou (pentru a câta oară) problema unui nou moment zero al pescuitului sportiv la crap, ce se va desfășura la Constanța. Nu ați fost invitat?
http://www.crapmania.ro/forum/campionat ... 21159.html


Dl Popescu,

Baricada Carp Club va avea un reprezentat la sedinta de la Constanta.
Dumneavoastra veniti la Constanta?


07 Feb 2013, 09:53
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Maxx 1979,
Cred că ești la curent că mult discutata federație română de pescuit sportiv este deja constituită și că nu mai poate fi desființată. Normal, discuțiile ar trebui să se desfășoare la Alba Iulia, la sediul federației. Aici nu se face o șezătoare, ci o discuție serioasă. Voi convoca Adunarea Generală luna viitoare și voi trimite o invitație oficială cluburilor sportive recunoscute ca structuri sportive, celor care încă nu sunt recunoscute și doresc să facă acest lucru, precum și câtorva pescari sportivi reprezentativi angrenați în acest fenomen. Eu vreau să discut oficial, cu documentele pe masă, nu să merg undeva ca să-mi dau cu presupusul. Și ca să nu crezi că am ceva împotriva acestei întâlniri, voi delega pe cineva ca observator al acestor discuții, nefiind delegat să reprezinte federația ci eventual să răspundă la câteva întrebări pe temă.


07 Feb 2013, 12:05
Profil
ADMINISTRATOR
ADMINISTRATOR

Membru din: 29 Ian 2011, 13:43
Mesaje: 2564
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
Domnu Nicu,
Se pune din nou (pentru a câta oară) problema unui nou moment zero al pescuitului sportiv la crap, ce se va desfășura la Constanța. Nu ați fost invitat?
http://www.crapmania.ro/forum/campionat ... 21159.html

atâta timp cât la masa discutiilor se vor afla si aceiasi mari combinatori si tepari ai fenomenului orice discuție este sortita esecului.


momentul 0 nu se poate realiza fără a fi respectate legile .

_________________
Baricada Carp Club


07 Feb 2013, 12:07
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
Maxx 1979,
Cred că ești la curent că mult discutata federație română de pescuit sportiv este deja constituită și că nu mai poate fi desființată. Normal, discuțiile ar trebui să se desfășoare la Alba Iulia, la sediul federației. Aici nu se face o șezătoare, ci o discuție serioasă. Voi convoca Adunarea Generală luna viitoare și voi trimite o invitație oficială cluburilor sportive recunoscute ca structuri sportive, celor care încă nu sunt recunoscute și doresc să facă acest lucru, precum și câtorva pescari sportivi reprezentativi angrenați în acest fenomen. Eu vreau să discut oficial, cu documentele pe masă, nu să merg undeva ca să-mi dau cu presupusul. Și ca să nu crezi că am ceva împotriva acestei întâlniri, voi delega pe cineva ca observator al acestor discuții, nefiind delegat să reprezinte federația ci eventual să răspundă la câteva întrebări pe temă.




Momentul 0 de la Constanta poate insemna si Momentul 0 al federatiei de la Alba.
Daca chiar esti dispus domnule Popescu sa fi salvatorul fenomenului pescuit ar trebui sa fi prezent si sa ai la tine o propunere clara prin care sa ii unesti pe toti,altfel gen de propuneri facute pana acum de Federatia de la Alba vor fi sortite esecului.


Retine un lucru
de desfintat nu poate nimeni sa desfinteze Federatia de la Alba,dar de infiintat alta cu siguranta se poate,in ambele cazuri ele nu inseamna nimic atata timp cit nu sunt recunoscute si international.

_________________
BARICADA CRAP CLUB


07 Feb 2013, 12:30
Profil

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Domnu Nicu,
Cred că ați reținut până acum că federația a fost împiedicată să se autorizeze, că de constituit s-a constituit legal. Vă sugerez să rețineți acest text din legea sportului:
Art. 36
(1) Federatiile sportive nationale se vor constitui numai cu avizul expres al Ministerului Tineretului si Sportului.
(2) Pentru o ramura de sport se poate constitui, in conditiile legii, o singura federatie sportiva nationala.
Și ca să verificați că ce vă spun eu este adevărat, solicitați Ministerului de Justiție o rezervare de denumire pentru o nouă federație sportivă pe ramura de sport „pescuit sportiv” și vedeți ce răspuns primiți. A trebuit tot eu să clarific acest lucru și cu Ministerul de Justiție, având în vedere situația creată cu înființarea acestei federații.
Propunerea clară și legală care poate fi făcută este una singură și cea prevăzută de lege. Cluburile sportive pot solicita afilierea la federație. Din păcate cei care se produc pe forumuri se pricep mai mult la pescuit decât la aplicarea unor legi. Am fost tot timpul de principiul „Să facă fiecare ce știe să facă cel mai bine”. Cred că este un principiu corect.

PS Recunoașterea internațională este ulterioară constituirii și se aprobă de MTS.


07 Feb 2013, 12:48
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Feb 2011, 13:58
Mesaje: 2973
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
popescu stefan scrie:
Domnu Nicu,
Cred că ați reținut până acum că federația a fost împiedicată să se autorizeze, că de constituit s-a constituit legal. Vă sugerez să rețineți acest text din legea sportului:
Art. 36
(1) Federatiile sportive nationale se vor constitui numai cu avizul expres al Ministerului Tineretului si Sportului.
(2) Pentru o ramura de sport se poate constitui, in conditiile legii, o singura federatie sportiva nationala.
Și ca să verificați că ce vă spun eu este adevărat, solicitați Ministerului de Justiție o rezervare de denumire pentru o nouă federație sportivă pe ramura de sport „pescuit sportiv” și vedeți ce răspuns primiți. A trebuit tot eu să clarific acest lucru și cu Ministerul de Justiție, având în vedere situația creată cu înființarea acestei federații.
Propunerea clară și legală care poate fi făcută este una singură și cea prevăzută de lege. Cluburile sportive pot solicita afilierea la federație. Din păcate cei care se produc pe forumuri se pricep mai mult la pescuit decât la aplicarea unor legi. Am fost tot timpul de principiul „Să facă fiecare ce știe să facă cel mai bine”. Cred că este un principiu corect.

PS Recunoașterea internațională este ulterioară constituirii și se aprobă de MTS.


Domne', chiar nu realizezi ca ti-ai construit o realitatea paralela in pescuit ? Cand ai ocazia sa-ti privesti "supusii" in fata si sa le spui ca tu esti voda, la ce draq te ascunzi in spatele literelor din lege ? Notiunea "in spiritul legii" va spune ceva ? Ai impresia ca performantele din domeniu obtinute in exclusivitate de cluburile care te refuza, au avut vre-o problema ca nu s-au obtinut conform legii ? Sa fim seriosi, te-ai urcat pe cal si dai cu barda in pescari de cand te-ai infiintat ! T-i s-a spus si raspus sa-ti schimbi atitudinea si modul de abordare a acestei comunitati, dar o tii pe-a ta ...tu esti voda din loboda si daca vor sa mai faca performanta, toata lumea trebuie sa se ploconeasca la Alba ! In definitiv, ca tot spuneai ca federatia dumitale se adreseaza cluburilor sportive si nu pescarilor de rand, apare intrebarea : ce cauti pe forum ? ... ce rost are sa te iei in gura cu pescarii care sunt membrii acelor cluburi pe care le visezi cersiind aderarea la federatia minune ? ... ce fel de presedinte de federatie esti dumneata daca nu ai curaj sa discuti problemele acestui sport, de fata cu oamenii care "in spiritul legi" au facut, fac si vor face performanta in acest sport ? E indiscutabil faptul ca e nevoie de o federatie, e deasemenea discutabil faptul ca ea (federatia) s-a facut (cum s-a facut), dar e de-a dreptul socant sa realizezi ca vine unul si ameninta cu puscaria, cu dizolvarea, cu marimea penisului, cu impotenta, cu ma-sa si ta-su, ptr. ca s-a trezit ca n-are obiectul muncii (cluburile si pescarii) si nu gaseste nimic altceva de facut decat sa scrie articole din lege ! Daca acesata comunitate era guvernata de litera legii, dumneata nu aveai ce cauta pe forum, federatia dumitale functiona din prima zi de cand a obtinut avizul de constituire, cluburile aderau in masa, AGVPS nu mai reprezenta Romania la CIPS, etc.,etc. ... realitatea insa e alta si refuzi s-o recunosti !
p.s.
Nu tineam mortis sa-ti raspund, dar m-am gandit ca daca iti atrage atentia unul care nu are carnet de membru nicaieri, poate te trezesti si-ti reanalizezi pozitia si modul de abordarea a problemei ! Daca ai ocazia, du-te la Constanta (nu cred ca iti refuza participarea Carstocea) si da nas in nas cu realitatea !


07 Feb 2013, 14:53
Profil
MAESTRU IN PESCUIT
Avatar utilizator

Membru din: 06 Feb 2011, 18:54
Mesaje: 1343
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
In curand totul va intra pe fagasul normal .

_________________
federatia de pescuit este garantia competitiilor corecte


08 Feb 2013, 00:34
Profil
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2011, 00:27
Mesaje: 258
Localitate: Constanta
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Buhac Constantin scrie:
In curand totul va intra pe fagasul normal .

Va referiti la privatizarea CFR Marfa? :P

_________________
https://www.facebook.com/club.ovidius


08 Feb 2013, 12:19
Profil YIM WWW

Membru din: 07 Feb 2011, 17:14
Mesaje: 557
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
Buhac Constantin scrie:
In curand totul va intra pe fagasul normal .

A intrat!
http://frpsc.ro/comunicat-catre-cluburile-membre/


08 Feb 2013, 16:26
Profil
MODERATOR
MODERATOR
Avatar utilizator

Membru din: 29 Ian 2011, 12:16
Mesaje: 944
Mesaj Re: Sedinta AGVPSR
va rog sa dezvoltati intr-un fel sau altul ce iseamna aceasta hotarare si ce rol are aceasta notificare

_________________
BARICADA CRAP CLUB


08 Feb 2013, 16:36
Profil
Afiseaza mesajele din ultimele:  Sorteaza dupa  
Raspunde la subiect   [ 247 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Urmatorul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navigheaza pe acest forum: Niciun utilizator inregistrat si 3 vizitatori


Nu puteti scrie subiecte noi in acest forum
Nu puteti raspunde subiectelor din acest forum
Nu puteti modifica mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti sterge mesajele dumneavoastra in acest forum
Nu puteti publica fisiere atasate in acest forum

Mergi la:  
Powered by Webstyle